چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ , 25 May 2022

تاریخ انتشار : ۰۹ فروردین ۹۶
ساعت انتشار : ۶:۵۹ ب.ظ
چاپ مطلب
انتشار یکی از اسناد مهم سفارت آمریکا درباره آیت الله منتظری بر ای اولین بار در رسانه های خبری

روایت دیدار مامور سیا با آیت الله منتظری / تعجب جاسوس آمریکایی از ساده لوحی و تحت تاثیر بودن منتظری / آیت الله منتظری : کارتر رئیس جمهوری مومن و حامی حقوق بشر است!

سند زیر مربوط به گزارش دیدار 45 دقیقه ای مامور سیا در پوشش مامور سفارت آمریکا با آیت الله منتظری در 6 آبان 1358 است. از نکات قابل تامل سند زیر ، اذعان مامور سفارت آمریکا در بند 13 این گزارش، به ساده لوحی و تحت تاثیر بودن منتظری است. در این دیدار آیت الله منتظری تعریف و تمجیدهای بسیاری از کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا به علت اینکه یک مسیحی مومن و مدافع حقوق بشر است می کند که همین امر نیز بیانگر ساده لوحی آیت الله منتظری است.

به گزارش ماسال نیوز به نقل از رجا؛ ششم فروردین سال ۱۳۶۸ امام خمینی (ره) در نامه ای به آیت الله منتظری ، وی را از قائم مقام رهبری عزل کردند . هشتم فرودین همان سال امام در نامه دیگری در پاسخ به نامه روز قبل مرحوم منتظری علاوه بر تاکیدات نامه ۶/۱ ، عنوان کردند: که من بنده با انتخاب شما به عنوان قائم مقام رهبری مخالف بودم.
به این بهانه یکی از اسناد مهم سفارت آمریکا درباره آیت الله منتظری که علی رغم انتشار  بیش از ۳۰ ساله اسناد تاکنون در هیچ یک از رسانه های خبری منتشر نشده ، در ادامه می آید.
سند زیر مربوط به گزارش دیدار ۴۵ دقیقه ای مامور سیا در پوشش مامور سفارت آمریکا با آیت الله منتظری در ۶ آبان ۱۳۵۸ است.
از نکات قابل تامل سند زیر ، اذعان مامور سفارت آمریکا در بند ۱۳ این گزارش،  به ساده لوحی و تحت تاثیر بودن منتظری  است.
در این دیدار آیت الله منتظری تعریف و تمجیدهای بسیاری از کارتر رئیس جمهور  وقت آمریکا  به علت اینکه یک مسیحی مومن و مدافع حقوق بشر است می کند که همین امر نیز بیانگر ساده لوحی آیت الله منتظری است.
علاوه بر این مامور سیا نیز با زیرکی با به کار بردن اظهاراتی به دنبال جلب اعتماد آیت الله منتظری بود که در این موضوع موفق شد و توانست اطلاعات ارزشمندی را از منتظری و شخصیت وی به دست آورد.
متن کامل  سند زیر در ادامه می آید:
سند شماره ۳۵۷
 محرمانه ۲۸ اکتبر ۱۹۷۹  ۶ آبان ۱۳۵۸
 از: سفارت آمریکا، تهران  ۱۱۳۵۴ به: سفارت آمریکا، جده
 رونوشت: سفارت آمریکا، تل آویو
۱ – ( محرمانه  تمام متن)
 موضوع: ملاقات با آیت الله منتظری
۲- کارمند سیاسی سفارت و کارمند اعزامی وزارت خارجه ( آمریکا – م ) در ۲۵ اکتبر به مدت ۴۵ دقیقه با آیت الله حسینعلی منتظری در دفتر وی در مجلس خبرگان ملاقات کردند .
 آیت الله منتظری رئیس مجلس خبرگان می باشد و در سپتامبر ۱۹۷۹ پس از مرگ آیت الله طالقانی به امامت جمعه تهران ( امام نماز جمعه ) منصوب گشت . این ملاقات توسط وزارت خارجه ( ایران- م) ترتیب داده شده بود.
۳- کارمند وزارت خارجه باب گفتگو را با رساندن پیامهای دوستانه از جانب دولت آمریکا و  مردم آمریکا باز نمود . آمریکاییها احساس همدردی بسیاری با ایرانیانی که در طول انقلاب زجر کشیده اند، دارند . ما  همچنین شجاعت ایرانیان غیرمسلح در طول مبارزاتشان و اهداف  آزادیخواهانه ای را که موجب برپایی این انقلاب گردید ستایش می کنیم و در آن ایده آلها سهیم هستیم.
۴- منتظری در پاسخ دوستانه و صمیمی برخورد می کرد . او گفت کارتر رئیس جمهور آمریکا را بسیار تحسین می کند. وی یادآوری کرد که چگونه در زمان زندان ی بودنش از انتخاب کارتر مطلع شده و چقدر از شنیدن اینکه رئیس جمهور یک مسیحی مؤمن بوده و به حقوق بشر معتقد است خوشحال شده بود . وی می داند که آمریکاییها مانند سایر مردم در هر جای دیگری در این ایده آلها سهیم هستند . وی گفت بسیار مایه تأسف است که مردم آمریکا ، که مردم ایران نسبت به آنها احساسات بسیار دوستانه ای دارند، بایستی آن قدر توسط اقلیتی تحت سلطه باشند که کشور را مجبور نمایند در مقابل آرمانهای ملل مسلمان از اسرائیل حمایت کند.
۵- منتظری گفت نمی تواند بفهمد که چرا آمریکا مایل است تا این حد شخصیت و منافع اقتصادی خود را به دلیل روابطش با اسرائیل از دست بدهد . وی این مسئله را که رهبری چون کارتر رئیس جمهور آمریکا بایستی به خاطر کشوری که هیچ نفعی به آمریکا نمی رساند تا این چه منافعی در اسرائیل وجود دارد؟ دنیای اسلام منافع به مراتب بیشتری برای آمریکا دارد . ما نفت داریم و به کالاها و تکنولوژی آمریکا نیازمند هستیم. منتظری این ادعا را که همه می خواهند یهودیان را به دریا بریزند انکار کرد اما گفت احساس می کند لازم است برای تمام مذاهب در فلسطین همانطور که قبلاً در لبنان هم بود، برابری قائل شویم.
 ۶- کارمند وزارت خارجه گفت حمایت آمریکا از امنیت اسرائیل به معنی حمایت همه جانبه از تمامی اقدامات اسرائیلی ها نمی باشد. به عنوان مثال، ایالات متحد ه و اسرائیل در مورد اقدامات اسرائیل در جنوب لبنان توافق ندارند و آمریکا درصدد یافتن راه حلی برای این مشکل است . مشکل اصلی این است که آمریکا در تلاش خود بر ای حفظ عدالت بین اعراب و اسرائیل مورد خشم هر دو طرف قرار گرفته است . اما وی تلاش کرد تا به آیت الله منتظر ی اطمینان دهد که رئیس جمهور تمام سعی خود را بر این معطوف کرده تا یک راه حل عادلانه و قابل قبولی برای هر دو طرف در مورد مسئله اعراب و اسرائیل پیدا کند. هیچ رئیس جمهوری تا این حد برای رسیدن به هدف تلاش نکرده است.
 ۷-کارمند وزارت خارجه با عوض کردن بحث از مسئله اسرائیل گفت ما نمی خواهیم در مورد گذشته ها جنگ کنیم. ما امیدواریم که با صبر و تحمل فصل جدیدی در روابط ایران و آمریکا آغاز شود و این روابط بر بنیانهای جدید و محکمی استوار گردد . مسایل ایران در آمریکا به خوبی درک نشده اند. یکی از مشکلاتی که آمریکاییها با آن مواجهند فقدان اطلاعات صحیح در مورد انقلاب ایران می باشد، مشکلی که توسط عدم حضور خبرنگاران آمریکایی تشدید شده است زیرا بسیاری از آنها توسط مقامات انقلابی اخراج شده اند.
۸- آیت الله منتظر ی در مورد این مسئله اطلاعات خوبی نداشت اما مترجم وی به جای او جواب می داد. وی گفت بعضی از خبرنگاران ، اما نه همه آنها، گزارشات تحریف شده و نادرستی از ایران تهیه کرده بودند .منتظری اضافه نمود که بعضی از روزنامه ها ادعا کرده اند ایران تمایلات خطرناکی در خلیج فارس دارد. «من در مراسم روز جمعه گفتم ما به یک اینچ از سرزمینهای دیگران چشم نداریم » .
 وی گفت یکی از مشکلات موجود در روابطمان تبلیغات ضدایرانی در مطبوعات غربی می باشد. بسیاری از اظهارنظرهای ضد آمریکایی که در مطبوعات ایران چاپ می شود عکس العمل درج گزارشهای تحریف شده از ایران در مطبوعات آمریکا می باشد. منتظری همچنین به سوابق گذشته گزارشهای نادرست از جانب منابع دیپلماتیک اشاره کرد که به نظر می رسد به شاه و سازمان وی برای اطلاعاتشان متکی بوده اند. مثلاً شاه یک بار مدعی شده بود که آیت الله خمینی فقط ۳۰۰۰ طرفدار در ایران دارد که همه آنها به عنوان تروریست زندانی شده اند.
 ۹- کارمند وزارت خارجه در جواب اظهارات منتظری در رابطه با آگاهی جدید در جهان سوم گفت آمریکا این هوشیاری و شناخت سیاسی جدید را به عنوان یک تحول بسیار سالم ارزیابی می کند. به طور کلی هر نوع تغییرات سیاسی که موجب افزایش پایگاه مردمی دولتها شود سازنده می باشند. کارمند وزارت خارجه افزود که می خواهد به آیت الله منتظر ی اطمینان دهد که ایالات متحده سرگرم توطئه علیه انقلاب ایران نیست . بر عکس آمریکا می خواهد ناظر یک ایران قوی و باثبات باشد.
۱۰- منتظری گفت امیدوار است تمام کشورها از تاریخ عبرت بگیرند . رژیمی که با اعمال فشار به حیات خود ادامه دهد بر اثر فشار متقابل سرنگون خواهد شد . وی گفت مثلاً اگر رژیم شاه با روحانیون و آیت الله خمینی بدرفتاری نکرده بود هرگز با خشونتهای زمان انقلاب مواجه نمی شد. به همین ترتیب وی نمی تواند درک کند که چرا مقامات عربستان سعودی نسخه های کتاب خمینی در مورد مناسک حج را توقیف می کنند و عکسهای امام را که توسط حجاج ایرانی حمل می شود پاره می کنند. وی گفت کاملاً واضح است که سعودیها از تاریخ عبرت نگرفته اند.
۱۱-در پایان کارمند وزارت خارجه از آیت الله منتظر ی خواست به آیت الله خمینی سلام برساند و در مورد تمایل ما به برقراری روابط دوستانه با ایران بر اساس احتر ام متقابل و تأیید آرمانهای ملت ایران در مورد داشتن یک جامعه آزاد به وی اطمینان دهد . وی اضافه کرد که از این فرصت برای انجام صحبتهای دوستانه در شرایطی غیررسمی قدردانی کرده و اظهار امیدواری کرد که بتوان تماس بین سفارت و رهبران مذهبی را توسعه و استمرار داد . منتظری نیز در پاسخ همین مطالب را عنوان کرد.
۱۲- اطلاعات بیوگرافی : آیت الله منتظر ی در ۱۹۲۲ در نجف آباد در نزدیکی اصفهان متولد شد. تحصیلات ابتدایی وی در یک مدرسه مذهبی در اصفهان بود و در سی سالگی توانست از آنجا رتبه حجت الاسلام به دست آورد . او از شاگردان معروف آیت الله بروجردی و آیت الله خمینی بود . وی علاوه بر سمت خود در مجلس خبرگان و امامت جمعه تهران یکی از اساتید برجسته مرکز تحصیلی قم ( حوزه علمیه قم ) می باشد. او فعالیتهای سیاسی خود را در سال ۱۹۶۳ و با برگزاری یک اعتصاب یک هفته ای در نجف آباد در اعتراض به دستگیری آیت الله خمینی و سایر روحانیون شروع کرد . اولین بار در سال ۱۹۶۶ در تهران دستگیر شد و چندین بار آزاد و سپس دستگیر شده است . گفته می شود که وی در زندان قصر شکنجه شده است . وی به دنبال یک مسافرت به عراق و تبعید از ایران در سال ۱۹۷۵ محاکمه و به ده سال زندان محکوم شد . وی در اول نوامبر ۱۹۷۸ آزاد گردید . او فارسی، عربی و مقدار کمی انگلیسی می داند.
۱۳- علیرغم اینکه آیت الله منتظری در برابر گردهمایی های بزرگ و همچنین در تلویزیون دارای ظواهری است که چندان تأثیرگذار نمی باشد وی بسیار کوتاه قد بوده و صدای نازکی دارد و در مجامع کوچک بسیار برخوردی گرم و دوستانه دارد . به آرامی صحبت کرده و کلمات را می کشد و تقریباً همیشه لبخند می زند. با توجه به این ملاقات کوتاه مدت ما چنین احساس می کنیم که وی یک متفکر سیاسی متبحر نبوده و اکثر مطالبی که به وی استناد می شود یا برایش نوشته شده و یا توسط دیگران در دهانش گذاشته اند. مترجم وی در طول این ملاقات یک روحانی جوان با انگلیسی خوب بود و در موارد متعددی توصیه هایی به وی می کرد تا بر آنها تأکید نماید. منتظری در مورد صهیونیزم و اسرائیل شدیداً نگران است . اگرچه ارزیابی بالاممکن است صحیح نباشد ولی آیت الله در هر شرایطی مسایل مورد بحث را به مسئله اسرائیل می کشاند. وی در این گفتگو احتیاجی به راهنمایی نداشت مگر در مواردی که مترجم وی به او می گفت که از کلمه تروریست استفاده نکند. لینگن
 انتها پیام /