سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ , 30 May 2023

تاریخ انتشار : ۲۸ اردیبهشت ۹۶
ساعت انتشار : ۲:۴۸ ق.ظ
چاپ مطلب
چه کسی مسئول است؟

تبلیغات عجیب شوراها سوژه خنده کاربران فضای مجازی!

تصاویری که این روزها از برخی نامزدهای حضور در شوراهای شهر و روستا منتشر می‌شود؛ نشان می‌دهد که نظارت چندانی بر گزینش این افراد و تبلیغات صورت گرفته از جانب آن‌ها وجود ندارد.

به گزارش ماسال نیوز به نقل از فردا؛ بحث تک دوره‌ای شدن رئیس جمهور مستقر و فضای داغ دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باعث شده تا انتخابات شورای شهر در حاشیه قرار گیرد و رسانه‌ها کمتر به آن توجه کنند. اتفاقی که باعث شده تا فضا برای برخی از تبلیغات عجیب و خارج از عرف فراهم شود.
گزینشم گزینش‌های قدیم!
انتشار تصاویری گسترده از زنان و مردانی که کاندیدای عضویت در شوراهای شهر و روستا شده‌اند و ژست‌های عجیب آن‌ها اولین سوالی را که به ذهن هر بیننده‌ای متبادر می‌کند؛ چگونگی عبور این افراد از فیلترهای تایید صلاحیت تایید هیات‌های اجرایی و سپس هیات‌های نظارت بر انتخابات است؟
این ماجرا دو ایراد اساسی دارد؛ اول آن که ورود کاندیداهای بی‌شمار به این عرصه که به واسطه ضعف‌های قانونی در تعریف افراد واجد شرایط عضویت در شورای شهر و روستا به وجود آمده است؛ سبب آشفتگی ذهنی مردم برای تصمیم‌گیری و شکستن آرای آن‌ها در میان کاندیداهای مختلف است که در نهایت ثمره چندانی جز اتلاف وقت هیئت‌های اجرایی انتخابات و زحمت بیشتر ناظران و اعضای صندوق‌ها در زمان شمارش آرا ندارد.
دوم ایراد این موضوع پایین آمدن شان نمایندگان شورای شهر است؛ اینکه هیئت‌های نظارت با عدم بررسی درست سوابق افراد به آن‌ها اجازه حضور در عرصه رقابت‌های انتخاباتی را بدهند، فضایی این‌چنینی را به وجود می‌آورد که افرادی که حداقل‌های لازم برای حضور در چنین مسئولیت‌هایی را ندارند می‌توانند به راحتی برای خود به تبلیغات بپردازند و در نهایت این تصور در جامعه ایجاد شود که گویا هیچ شرط و ویژگی خاصی برای حضور در شورای شهر وجود ندارد.
تبلیغات عجیب شورای شهر سوژه خنده کاربران فضای مجازی!
چرا نظارتی وجود ندارد؟
گذشته از آن که مشخص نیست نقش مراجع چهارگانه در استعلام‌های گرفته شده از آن‌ها درباره افراد تایید صلاحیت شده چه بوده و اساسا این افراد چگونه توانسته‌اند از فیلترهای این چهار نهاد مهم عبور کنند؛ نکته‌ای که جای خالی آن به شدت دراین روزها احساس می‌شود؛ نظارت دقیق هیئت‌ نظارتی بر انتخابات است. هیئتی که یکی از وظایف اصلی آن نظارت بر سلامت تبلیغات کاندیداهاست.
این در حالیست که این روزها تصاویر گسترده‌ای از زنانی منتشر می‌شود که با حجاب‌هایی خارج از عرف جامعه و آرایش‌هایی سنگین، در مقابل دوربین قرار گرفته‌اند و پوسترها و بنرهای تبلیغاتی آن‌ها در گوشه گوشه شهرها نصب شده است.
جای خالی شورای نگهیان
هر چند که این حضور گسترده و آزادانه افراد مختلف در قامت نامزدهای عضویت در شورای شهر و روستا نشانه‌ای آشکار برای وجود آزادی در کشور و دلیلی محکم برای دشمنانی است که جمهوری اسلامی را به محدود کردن آزادی مردم محکوم می‌کند ولی به نظر می‌رسد اگر نظارت‌های لازم در این حوزه صورت می‌گرفت؛ این روزها شاهد تصاویری این‌چنینی که تبدیل به سوژه‌هایی برای مزاح در شبکه‌های مجازی شده‌اند؛ نبودیم.
تبلیغات عجیب شورای شهر سوژه خنده کاربران فضای مجازی!
به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی این اتفاق عدم دخالت شورای نگهبان و سپردن بررسی صلاحیت‌های کاندیداهای شورای شهر به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است. موضوعی که ثمره آن در این دوره رد صلایت اولیه گروه زیادی از چهره‌های سرشناس اصولگرا و ورود افرادی ناشناس به این عرصه بود.