پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ , 02 February 2023

تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۹۶
ساعت انتشار : ۶:۴۵ ق.ظ
چاپ مطلب
از سوی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان گیلان صورت گرفت؛

دیدار با بانوی ۱۰۹ ساله شاندرمنی جانباز کشف حجاب رضاخانی + تصاویر

تعدادی از اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان گیلان با جانباز 109 شاندرمنی کشف حجاب دیدار کردند.

به گزارش ماسال نیوز؛ عصر چهارشنبه جمعی از دانش آموزان اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان گیلان با جانباز شاندرمنی کشف حجاب رضاخانی دیدار کردند.

در این دیدار که با حضور معاون پرورشی آموزش و پرورش ماسال و جمعی از فعالین فرهنگی شهرستان و استان برگزار می شد، از مجاهدت های اصلاح خانم دولتخواهی جانباز کشف حجاب رضاخانی تقدیر شد.

اصلاح خانم دولتخواهی سیاهمرد متولد سال ۱۲۸۷ شمسی در روستای سیاهمرد شاندرمن از توابع شهرستان ماسال، سند زنده ای از جنایات رضاخان میرپنج در ماجرای کشف حجاب است.

اصلاح خانم دولتخواهی که به علت کهولت سن اکنون بسیاری از خاطرات قدیمی از ذهنش پاک شده است در این دیدار با اشاره به ماجرای کشف حجاب در شاندرمن گفت: من به همراه مادرم به بازار هفتگی رفته بودیم که ماموران می‌خواستند ساروق (روسری محلی) را از سر مادرم بکشند که با مقاومت من روبرو شدند.

وی افزود: در این بین ماموران ضربه ای به دستم وارد کردند که آثارش هنوز هم باقی مانده است و با این دستم به سختی میتوانم کار کنم.

این بانوی اهل شهرستان ماسال درباره شرایط زندگی در آن سالها گفت: شرایط بسیار سختی داشتیم. گاهی می شد یک روز غذا می خوردیم و دو روز غذای خاصی برای خوردن نداشتیم. دوره ای یک بشقاب برنج را ۸ نفره می‌خوردیم.

گفتنی است بنا بر اعلام اعضای انجمن اسلامی دانش آموزان استان گیلان در آینده ای نزدیک از بانوان نمونه مقاومت در استان گیلان از جمله خانم دولتخواهی از سوی این اتحادیه تقدیر خواهد شد.

 

***

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره خانم دولتخواهی مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می شود:

بانوی ۱۰۶ ساله شاندرمنی؛ سند زنده کشف حجاب رضاخانی + تصاویر

جانباز ۱۰۷ ساله كشف حجاب + عکس

چند سند درباره کشف حجاب در گیلان / جزئیات کشف حجاب رضاخانی در لاهیجان، لنگرود، انزلی و رشت