چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲ , 29 November 2023

تاریخ انتشار : ۰۸ تیر ۹۶
ساعت انتشار : ۱۲:۰۷ ق.ظ
چاپ مطلب

بهره‌برداری از ۴ پروژه در انزلی با حضور معاون اول رئیس جمهور + جزئیات

عصر دیروز با حضور معاون اول رئیس‌جمهور در بندرانزلی 4 پروژه تفریحی و تولیدی در این شهرستان با اعتبار 341 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ماسال نیوز؛ با حضور  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در منطقه آزاد انزلی تعداد چهار پروژه افتتاح بااعتبار  ۳۴۱ میلیارد ریال مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

طرح توسعه مجموعه ورزش های ساحلی زنده یاد سیروس قایقران

مجموعه ورزش‌های ساحلی منطقه آزاد انزلی که به یاد سیروس قایقران کاپیتان فقید تیم ملی فوتبال ایران، نام‌گذاری شده، در فضایی به مساحت ۱.۵ هکتار و با هزینه ۲۰ میلیارد ریال از محل درآمدهای این سازمان ساخته‌شده که با دارا بودن گنجایش یک هزار و ۵۰۰ تماشاگر  به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه ورزشی ساحلی شمال کشور و دومین مجموعه ساحلی در نوع خود در سطح کشور است.

عملیات عمرانی این مجموعه ورزشی باهدف ایجاد و توسعه زیرساخت لازم به‌منظور حمایت از میزبانی ورزش‌های ساحلی در استان گیلان به‌عنوان یکی از قطب‌های مستعد ورزش‌های ساحلی کشور، گسترش زیرساخت‌های ورزش‌های ساحلی در سطح ملی و مکانی جهت برگزاری رقابت‌های ملی و بین‌المللی در منطقه از سال ۱۳۹۵ آغاز و طرح توسعه آن با حضور دکتر جهانگیری افتتاح می‌شود.

این مجموعه ورزشی با امکانات و استانداردهای فدراسیون جهانی فوتبال ساحلی طراحی و ساخته‌شده، زمین فوتبال مجموعه ورزشی‌های ساحلی قایقران در فضایی به مساحت ۴۲۰۰ مترمربع احداث‌شده که ابعاد زمین مسابقه آن ۲۸ در ۳۷ متر است و زمین شطرنج بزرگ ساحلی و مجموعه ورزش‌های آبی و آموزش غواصی و زمین والیبال ساحلی نیز در مجاورتت این زمین فوتبال قرار دارند.

برج مراقبت دریایی مجتمع بندری کاسپین

عملیات اجرایی برج مراقبت دریایی مجتمع بندری کاسپین به ارتفاع ۳۸٫۵ متر و با سطح زیربنای دو هزار و ۳۷۰ مترمربع در هفت‌طبقه از اواخر سال ۹۴ آغاز و سازمان منطقه آزاد انزلی از محل درآمدی خود تاکنون ۵۵ میلیارد ریال برای ساخت آن هزینه کرده است.

در خصوص اهمیت برج مراقبت دریایی باید گفت یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر مجتمع بندری است که از اهم وظایف و کارکردهای آن می‌توان به کنترل ترافیک و تردد شناورهای دریایی و پوشش رادیویی آب‌های ساحلی، نظارت بر ایمنی دریایی و تأمین امنیت شناورها به‌صورت شبانه‌روزی، دریافت پیام‌های اضطراری شناورهایی که دچار حادثه شده‌اند و ایجاد هماهنگی انجام عملیات جست و جور و نجات دریایی، برقراری ارتباطات موردنیاز، کنترل وضعیت آلودگی دریا و انتقال داده‌ها به مرکز مقابله با آلودگی دریایی اشاره کرد.

پروژه احداث واحد صنعتی تولید کننده انواع پرکت ولمینت (گروه تولیدی عصر نوین )

عملیات احداث این پروژه تولیدی از اواخر سال ۱۳۹۴ توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی شرکت چوب کاران عصر نوین در زمینی به مساحت ۸۰۰۰ مترمربع برای تولید انواع پارکت و لمینت در شهرک صنعتی شماره یک منطقه آزاد انزلی آغاز و با سرمایه‌گذاری بالغ‌بر ۱۴۶ میلیارد ریالی مراحل ساخت و تجهیز خطوط تولید خود را به پایان رساند.

در این پروژه محصولاتی چون تولید چوب پلاست از ضایعات محصولات کشاورزی، تولید روکش‌های مقاوم با فرمت HPL  از کاغذهای ضایعاتی، تولید انواع دیوار پوش، پروفیل‌های پی‌وی‌سی و سایر محصولات سلولزی مرتبط با صنعت ساختمان تولید می‌شود.

بلوار دسترسی به مجتمع بندری کاسپین

بلوار دسترسی به مجتمع بندری کاسپین دومین پروژه‌ای است که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. بلوار که از جاده رشت – انزلی منشعب شده و به مجتمع بندری کاسپین وصل می‌شود. طرح زیرساختی با هزینه  ۱۲۰ میلیارد ریالی از محل منابع مالی این سازمان به‌منظور افزایش مزیت‌های رقابتی مجتمع بندری کاسپین و توسعه ظرفیت‌های حمل‌ونقلی منطقه و امکان دسترسی راه‌آهن به این مجتمع بندری در دستور کار قرار گرفت.

در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ اراضی موردنظر بلوار دسترسی مجتمع بندری کاسپین تملک و عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۹۵ به طول در حدود ۲ کیلومتر و عرض ۳۰ متر، مشتمل بر ۳ خطر رفت و ۲ خطر برگشت آغاز و با حضور معاون اول رئیس‌جمهور  مور بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

گفتنی است فروردین‌ماه سال ۹۶، با حضور ریاست محترم جمهور دکتر روحانی و جمعی از اعضای دولت، یک پست از اسکله‌های مجتمع بندری کاسپین از سوی این سازمان و یک پست از چهار پست اسکله در حال ساخت از سوی بخش خصوصی این مجتمع افتتاح شد؛ و هم‌زمان عملیات احداث اسکله مارینا بزرگ‌ترین اسکله تفریحی دریای خزر در کنار این مجتمع بندری آغاز شد و بهره‌برداری از برج مراقبت دریایی و امور دریایی، بلوار دسترسی این مجتمع در جهت تکمیل حلقه‌های زیرساختی مجتمع بندری کاسپین صورت می‌گیرد. / فارس

انتهای پیام/