شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ , 01 April 2023

تاریخ انتشار : ۱۴ تیر ۹۶
ساعت انتشار : ۹:۳۷ ق.ظ
چاپ مطلب

هوشنگ امیر احمدی: این دیپلماسی است یا زیپلماسی؟

رئیس شورای ایران – آمریکا گفت: الان فقط سر مسائلی که امریکا می خواهد، مذاکره انجام می شود؛ مثل برجام و ... . سر مسائلی که ما مدنظر داریم هیچ مذاکره ای صورت نمی گیرد.

به گزارش ماسال نیوز، کانال تلگرامی پروفسور هوشنگ امیر احمدی رئیس ایرانی شورای ایران – آمریکا و استاد دانشگاه راتگرز ایالات متحده به مناسبت اتفاقات عجیب این روزها در عرصه دیپلماسی بخشهایی از سخنان وی را باز نشر کرد:

الان فقط سر مسائلی که امریکا می خواهد، مذاکره انجام می شود؛ مثل برجام و … . سر مسائلی که ما مدنظر داریم هیچ مذاکره ای صورت نمی گیرد.

 

ما در تله ای افتاده ایم که هرچه آمریکایی ها بخواهند، همان انجام می شود. مثلا بعضی آقایان می گویند آزاد کردن سربازان متجاوز آمریکایی روز قبل از توافق برجام، کار دیپلماسی بود. من گفتم نه! این کار دیپلماسی نبود. در واقع امریکا از شما خواست و شما آزاد کردید.

 

دیپلماسی یعنی به اوباما بگویید که قانون ویزا را وتو کند و او هم بپذیرد. دیپلماسی یک طرفه، به سود امریکایی هاست.ما به آمریکایی ها گفتیم مسئله ویزا را حل کنید و آنها هم گفتند ببینیم چه کار می کنیم، کاری هم نکردند و پشت گوش انداختند. به این نمی گویند دیپلماسی. به این کار آقایان باید گفت «زیپلماسی».

یعنی این که یک طرف نظرش را پیش ببرد اما طرف دوم مثل زیپ عمل کند و هیچ سودی از این رابطه نبرد.

 

انتهای پیام /