چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ , 01 December 2021
تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۹۶
ساعت انتشار : ۹:۲۸ ق.ظ
چاپ مطلب
مدیریت و توسعه شهری ماسال4 / علیرضا احمدی؛

تبدیل ماسال به قطب گردشگری غرب گیلان

صرفا وجود جاذبه های طبیعی در ماسال برای جذب گردشگر کافی نیست و توجه به زیر ساخت های نرم افزاری در بخش های مختلف خدمات رسانی به گردشگران در کنار زیر ساخت های سخت افزاری لازم است.

به گزارش ماسال نیوز؛ دکتر علیرضا احمدی در چهارمین مقاله از سری مقالات «مدیریت و توسعه شهری ماسال» درباره پتانسیل های گردشگری ماسال نوشته است؛

 

 

امروزه صنعت گردشگري يکي از ارکان مهم و اصلي توسعه پايدار اقتصادي و اجتماعي در بسياري از کشورهاي جهان به حساب مي آيد، زيرا با کمترين ميزان سرمايه گذاري مي توان به بيشترين دستاوردهاي اقتصادي، همانند توزيع مجدد درآمد، توزيع بهينه گردش نقدينگي و ايجاد اشتغال دست يافت. از گردشگری به عنوان صادرات نامرئی نام برده می شود.

ماسال با دارا بودن مناطق زيباي ييلاقي با چشم اندازهاي منحصر به فرد طبيعي، جنگلي، غارها، آبشارها، چشمه سارها، روستاهای ديدني و نقاط زيارتي و تاريخي به لحاظ گردشگري بسيار داراي اهميت است که با برنامه ریزی صحیح مي تواند بیش از صدها هزار نفر گردشگر را به سوي خود جلب كند. متاسفانه تا کنون نتوانسته ایم به جایگاه اصلی خود در حوزه گردشگری برسیم.

صرفا وجود جاذبه های طبیعی در ماسال برای جذب گردشگر کافی نیست و توجه به زیر ساخت های نرم افزاری مانند آموزش عمومی و پرورش نیروهای انسانی در بخش های مختلف خدمات رسانی به گردشگران در کنار زیر ساخت های سخت افزاری مانند راه های ارتباطی مناسب، مجتمع های تفریحی، تجاری و اقامتی لازم است. در ابعاد نرم افزاری، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، با توجه به ساختار و برنامه‌های محتوایی خود می‌تواند عهده‌دار برنامه‌های نرم‌افزاری باشد. در ابعاد سخت افزاری، شهرداری می‌تواند هدایت برنامه‌های ساختاری را عهده‌دار شود. البته بدیهی است که عموم دستگاه‌های اجرایی، بایستی در کنار این سازمان ها، وظایف مشخصی را پیگیری کنند.

معتقدم برای تبدیل ماسال به قطب گردشگری غرب گیلان در هر دو بخش استراتژیک و عملیاتی نیازمند برنامه ریزی هماهنگ هستیم. در غیر این صورت، تلاش‌های دستگاه‌های مختلف اجرایی، جز اتلاف زمان، منابع و موازی‌کاری، ثمر دیگری در این حوزه نخواهد داشت.

 

عنوان مقاله بعدی: پیشنهادهایی در سطوح اقداماتی به شورای شهر دوره پنجم ماسال

 

انتهای پیام /


تست
تست