دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ , 22 July 2024

تاریخ انتشار : ۳۰ تیر ۹۶
ساعت انتشار : ۱۰:۱۷ ق.ظ
چاپ مطلب
آیا همه چیز انتخاباتی بود؟!

کارخانه صنایع چوب اسالم در اغما / کارگرانی که سال ۹۶ حقوق نگرفته‌اند

این روزها، اوضاع در کارخانه صنایع چوب اسالم خوب نیست و این شرکت تولیدی ندارد و کارگران آن هم ماههاست حقوقی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش ماسال نیوز به نقل از ۸دی، آبان ماه ۹۵ عدم پرداخت ماهها حقوق کارگران کارخانه صنایع چوب اسالم در رسانه‌ها سر و صدای زیادی برپا کرد. رسانه‌ای شدن این موضوع در آستانه انتخابات ریاست جمهوری برخی مسئولان استانی و کشوری را به تکاپو انداخت. کارگران بی‌مزد اسالمی در نامه‌ای خطاب به محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه‌ریزی کشور از ۵ ماه حقوق نگرفتن خود گلایه کردند.

نوبخت اما این موضوع را هم تهدیدی برای شرایط انتخاباتی آن دوران و هم فرصتی برای تبلیغ دولت دانست. فردای آن روز کیوان محمدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان به نمایندگی از نوبخت به شرکت صنایع چوب اسالم رفت و کمتر از یک ماه بعد بدون اینکه مشکلات شرکت حل شود همه چیز را از بی‌کفایتی مدیر عامل وقت شرکت داستند و مدیر عامل غیرهمسو با مواضع سیاسی خود را تغییر دادند و یک فرد همسو با نزدیک به دولت را در این شرکت معارفه کردند. درست چند روز بعد وعده کمک ۳ میلیاردی به صنایع چوب اسالم محقق و ماهها حقوق معوق کارگران این کارخانه پرداخت شد.

شواهد نشان می‌دهد در شرکت صنایع چوب اسالم به لحاظ تولید تحولی ایجاد نشد و پرداخت‌ها تنها برای خواباندن سر و صداهای قبل از انتخابات بود. حقوق کارگران صنایع چوب اسالم تا پایان ماههای پایانی سال گذشته پرداخت شد اما این کارگران حقوق سال ۹۶ را تاکنون دریافت نکرده‌اند.

یکی از کارگران صنایع چوب اسالم در همین خصوص به خبرنگار ۸دی گفت: ما از مسئولان برای رفع مشکلات کارخانه تنها وعده و وعید می‌شنویم. از یک طرف نماینده شهرستان وعده استخدام ۱۰۰۰ نفر نیرو در این شرکت را می‌دهد و از آن طرف مسئولان برای بازی‌های سیاسی دست به تغییرات در مدیریت کارخانه می‌زنند بدون آنکه امکانات و منابع مالی لازم را برای تغییر در وضعیت تولید کارخانه در اختیار مدیریت جدید قرار دهند.

وی افزود: متأسفانه شرکت را درگیر بازی‌های سیاسی کرده‌اند و اگر فردی هم بخواهد تحولی در اینجا ایجاد کند اجازه نمی‌دهند این تحول ایجاد شود.

کار شرکت صنایع چوب اسالم حتی به مجلس هم کشیده شد. محمود شکری ۲۰ اردیبهشت ماه امسال در نطقی به عدم پرداخت ۵ ماه حقوق معوق کارگران صنایع چوب اسالم اعتراض کرد. وی خطاب به روحانی گفت: آقای رئیس جمهور! چرا از روسای خود سوال نمی‌کنید که چرا کارگران شرکت صنایع چوب اسالم بیش از ۵ ماه است حقوق نگرفته‌اند؟

در هر صورت اوضاع اکنون نیز در شرکت صنایع چوب اسالم همچون کارخانه کاشی خزر رشت خوب نیست و این کارخانه درست در سال اقتصاد مقاومتی – تولید و اشتغال در اغما به سر می‌برد. شرکت صنایع چوب اسالم این روزها تولیدی ندارد و کارگران آن ماههاست که حقوقی دریافت نکرده‌اند و بسیاری از آنها به فکر تغییر شغل افتاده اند.

مسئولان باید برای رفع مشکل این کارخانه قدیمی منطقه اقدامی اساسی کنند.


ویژه ها