یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ , 14 July 2024

تاریخ انتشار : ۰۷ مرداد ۹۶
ساعت انتشار : ۲:۵۸ ب.ظ
چاپ مطلب
هوشنگ امیراحمدی در شاندرمن:

ظریف و روحانی ذوب در برجام هستند / ایران در واکنش به تحریم‌های جدید از ان پی تی خارج شود

استاد دانشگاه راتگرز آمریکا و مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه گفت: نظام در رابطه با تحریم‌های جدید آمریکا، مردم‌ را به خیابانها بکشد و تهدید کند که در صورت ادامه چنین برخوردی ایران از معاهده ان پی تی خارج می‌شود.

به گزارش ماسال نیوز؛ هوشنگ امیراحمدی صبح امروز در گفتگو با خبرنگار ۸دی و در واکنش به سخنان ظریف مبنی بر اینکه در صورت نقض گسترده برجام گزینه خروج از برجام برای ایران در دسترس است اظهار داشت: برای دولت آقای روحانی مهم نیست که آمریکا با برجام چکار می‌کند. این دولت هرگز از برجام بیرون نمی‌رود. اگر چنین حرفی را آقای ظریف زده باشد من تعجب می‌کنم. این دولت حتی به فکر خروج از برجام هم نمی‌افتد.

وی افزود: دولت آقای روحانی به جای ذوب در ولایت ذوب در برجام شده است. برخی در انقلاب و ولایت ذوب می‌شوند اما آقای ظریف و روحانی در برجام ذوب شده است. اگر خروج کسی که در ولایت ذوب شده است از ولایت قابل تصور باشد خروج آقای روحانی از برجام هم قابل تصور خواهد بود. این امکان پذیر نیست.

مدیر مرکز مطالعات خاور میانه ادامه داد: ذوب شدن در برجام بزرگترین مشکل ماست. نه فقط به خاطر اینکه آقای روحانی و ظریف در آن ذوب شده‌اند بلکه بخاطر اینکه برجام یک تله است که در این تله ایران را گیر انداخته‌اند و از این تله نمی‌تواند بیرون بیاید. اگر بیرون بیاید به کجا برود. مگر اینکه یک دولت انقلابی به سر کار بیاید و هزینه همه چیز را پرداخت کند و بگوید ما نه تنها از برجام خارج می‌شویم بلکه از ان پی تی خارج می‌شویم و اگر لازم شد به دنبال بمب هم می‌رویم.

استاد دانشگاه راتگرز ایالت نیوجرسی با بیان اینکه عضویت در ان پی تی داوطلبانه است گفت: همه‌ی کشورها حق دارند از عضویت ان پی تی خارج شوند و تنها باید این کار را از سه ماه قبل اعلام کنند. کشورهایی هم این کار را کرده‌اند. اگر ایران بخواهد این کار را انجام دهد این کار مشروع نیز هست چون برجام در چهارچوب ان پی تی نوشته نشده است.

وی افزود: ایران در برجام بسیار فراتر از ان پی تی تعهد داده است. در ان پی تی تنها تعهد این است که ما نمی‌توانیم بمب بسازیم ولی در همین چهارچوب ان پی تی، هر کشوری حق دارد تا ۹۰ درصد غنی‌سازی کند. در کجای ان پی تی آمده است که ما حق نداریم بیش از ۳.۵ درصد غنی‌سازی کنیم. در کجای این توافق آمده است که هرگز تحت هیچ شرایطی هیچ کاری نتوانم انجام دهم؟

امیراحمدی با تأکید بر اینکه برجام به طور کامل خارج از ان پی تی است اظهار کرد: اگر ما از ان پی تی هم خارج شویم دیگر لازم نیست از برجام خارج شویم. اگر من جای ایران بودم از ان پی تی خارج می‌شدم برای اینکه این قرارداد در چهارچوب آن معاهده نوشته نشده است بنابراین شما بهانه‌ای برای نگه داشتن برجام و خروج از ان پی تی خواهید داشت. این کار هزینه و سود دارد که باید جداگانه حساب شود.

مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه گفت: خوشبختانه برجام در چهارچوب معاهده‌ی ان پی تی نوشته نشده و ناقض آن است و ایران این حق را دارد ضمن حفظ برجام، از ان پی تی خارج شود.

وی با اشاره به اطلاعیه‌ی امروز آمریکا، فرانسه، انگلستان و آلمان درباره پرتاپ سفینه قاره‌ی پیمای سیمرغ اظهار کرد: آنها از ایران خواسته‌اند فعالیت‌های مرتبط به موشکی‌های بالستیک مثل تکنولوژی‌هایی که می‌تواند در توسعه و پرتاپ موشکهای قاره‌پیما بکار رود و قادر به حمل بمب اتمی است را متوقف کند.

امیراحمدی افزود: این منطق آنها مثل این می‌ماند که بگویند هوشنگ امیراحمدی نمی‌تواند از تلفن همراه هوشمند استفاده کند چون این تکنولوژی ایشان را قادر به جاسوسی می‌کند. این تفسیر از کاربرد تکنولوژی به این معنی است که ایران باید از توسعه تکنولوژی های پیشرفته دست بشوید چون مغایر تعهد آن در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است.

استاد دانشگاه راتگرز ایالت نیوجرسی آمریکا ادامه داد: این تفسیر آمریکا را قادر می‌کند که از برجام خارج شود و تقصیر آنرا هم به گردن ایران بیاندازد. دولت ترامپ بدنبال بهانه برای این منظور است. دولت و مردم ایران باید این تفسیر ضد ایرانی را از ریشه رد و در مقابل آن تا انتها مقاومت کنند.

وی در پایان بار دیگر تأکید کرد: پیشنهاد می‌کنم نظام در این رابطه مردم‌ را به خیابانها بکشد و تهدید کند که در صورت ادامه چنین برخوردی ایران از معاهده ان پی تی خارج می‌شود. ما باید نشان دهیم که یک ملت زنده، ملی و مستقل هستیم. نباید گذاشت کشور را بیش از این ذلیل کنند.


2 ديدگاه

  1. hamid گفت:

    ببخشید این اقا هر روز صبح که بیدار میشه با سایت ۸ دی نیوز مصاحبه میکنه؟؟؟
    والا رئیس جمهور ما اینقدر مصاحبه نمیکنن که این اقا مصاحبه میکنه///
    اونم فقط با یه رسانه خاص

  2. شهرام گفت:

    ای کاش می شد ذره ایی به تو که در کشور ترامپ نشسته ایی اعتماد کرد

ویژه ها