یکشنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۰ , 24 October 2021
تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۹۶
ساعت انتشار : ۷:۴۶ ب.ظ
چاپ مطلب
معاون عمرانی فرماندار تالش خبر داد؛

تالش با زباله خداحافظی می‌کند

معاون عمرانی فرماندار تالش از انعقاد قرارداد ساخت کارخانه کمپوست گرانوله با سرمایه گذاری بخش خصوصی برای تبدیل پسماند به کود زراعی و جلوگیری از دفن زباله در این شهرستان خبر داد.

به گزارش ماسال نیوز به نقل از ایرنا؛ سید حمید موسوی روز سه شنبه در جلسه مدیریت پسماند تالش در فرمانداری این شهرستان گفت: این قرارداد با یکی از شرکت های پیمانکار به روش (BOT) منعقد شد و در این روش طراحی، احداث و بهره برداری ار کارخانه به مدت ۲۰ سال بر عهده شرکت سرمایه گذار است و بعد از آن با اعمال تعمیرات اساسی، به صورت رایگان شهرداری تالش واگذار خواهد شد.
وی اظهار کرد: این کارخانه با ظرفیت تولید روزانه ۲۵۰ تا ۴۰۰ تن کود، با ۲۴۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری ظرف یک سال ساخته خواهد شد و شهرداری تالش آب، برق و گاز آن را تامین خواهد کرد.
موسوی بیان کرد: شهرستان های رضوانشهر، ماسال و آستارا نیز می توانند پسماندهای عادی خود را به این کارخانه تحویل دهند و پس از تفکیک مواد قابل بازیافت نظیر آهن و شیشه، زباله های دیگر به کود کمپوست گرانوله برای تقویت شالیزارها، درختان کیوی و مزارع تبدیل خواهد شد.
موسوی ادامه داد: این کارخانه در زمینی به مساحت سه هزار و ۷۰۰ متر مربع در منطقه داوان کرگانرود ساخته می شود که به لحاظ برخورداری از فناوری روز، شیرابه و بو را کنترل خواهد کرد و برای ساکنان منطقه و محیط زیست آسیبی نخواهد داشت.
او خداحافظی با دفن زباله، جلوگیری از آسیب های زیست محیطی، برگشت پسماند ارزشمند به چرخه تولید و اشتغالزایی را از مزیت های این کارخانه برشمرد.
تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان قرار دارد و در منطقه قروق این شهرستان از محلی به وسعت ۱۰ هکتار برای دفن زباله استفاده می شود.


تست
تست