چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ , 01 December 2021
تاریخ انتشار : ۱۴ شهریور ۹۶
ساعت انتشار : ۹:۱۸ ق.ظ
چاپ مطلب
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماسال:

کاوش‌های باستان شناسی برای اولین بار در شاندرمن انجام می‌شود / امکان بازدید مردم از مراحل کاوش

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماسال گفت: برای اولین بار در شاندرمن کاوش باستانی انجام می شود و امیدوارم این کاوش ها زمینه ساز ارتقای سطح گردشگری و تاریخی منطقه شود.

مجید کوهی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماسال در گفتگو با ماسال نیوز با اعلام این خبر گفت: دور جدید کاوش های باستان شناسی در ارتفاعات شاندرمن به سرپرستی اینجانب به زودی آغاز می شود.

 

رئیس میراث فرهنگی ماسال زمان اجرای این کاوش ها را دو ماه اعلام کرد و گفت: فعلا اسم و مکان دقیق کاوش ها اعلام نمی شود. انشاالله پس از تعیین زمان دقیق آغاز کاوش ها، مکان به اطلاع مردم می رسد تا علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ منطقه از نزدیک از این مراحل بازدید کنند.

 

وی افزود: سایت تاریخی ای که برای کاووش انتخاب شده است در سال ۸۳ توسط من مورد بررسی و شناسایی قرار گرفت  و در سال ۸۴ در فهرست آثار ملی هم به ثبت رسید.

 

کوهی با اشاره به پیگیریهای جدی اداره میراث فرهنگی ماسال برای آغاز کاوش ها اظهار داشت: برای اولین بار در شاندرمن کاوش باستانی انجام می شود و امیدوارم این کاوش ها زمینه ساز ارتقای سطح گردشگری و تاریخی منطقه شود.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماسال ادامه داد: در این کاوش تیم مطالعاتی حرفه ای باستان شناسی و انسان شناسی و مردم شناسی و زمین شناسی و دیگر شاخه های علمی نیز خواهند بود تا اطلاعات کامل و جامع از دوران باستان در منطقه داشته باشیم.

وی در خصوص برآوردها از قدمت منطقه مورد کاوش گفت: با توجه به مشاهدات و یافته های اولیه، آثار بجا مانده در این منطقه باید مربوط به دوره هخامنشیان و اشکانیان باشد. تا هزاره اول قبل از میلاد در آن منطقه آثار باستانی داریم اما نتایج اصلی در کاوش بدست می آید و ممکن است قدمت منطقه به بیش از اینها هم برسد.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ماسال خاطر نشان کرد: سال گذشته نیز در منطقه اسب ریسه ماسال کاوش هایی داشنیم که گزارش آن طی ایراد سخنرانی بنده در حضور ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور انجام و مورد تایید واقع شده و به چاپ رسید .

کوهی ادامه داد:  این مژده را به فرهنگ دوستان ماسال و شاندرمن می دهیم که گزارش کاوش های شاندرمن هم پس از طی مراحل دو ماهه به چاپ برسد.

 

وی ضمن تقدیر و تشکر ویژه از مدیر کل میراث فرهنگی استان و فرماندار ماسال گفت: برای ساختمان موزه ماسال مصوباتی داشته ایم امیدواریم این کاوش ها زمینه ساز اتفاقی مشابه در شاندرمن باشد. در این فصل کاوش بیش از همه از شورای شهر، بخشدار محترم، شوراها و دهیاری های شاندرمن انتظار همکاری ویژه دارم.

 

***

گفتنی است کوهی هم اکنون در مقطع دکترای رشته باستان شناسی مشغول به تحصیل بوده و است و گزارش کاوش های باستان شناسی به سرپرستی وی در منطقه اسب ریسه ماسال بزودی در قالب چندین جلد کتاب به چاپ خواهد رسید.

 

 


يک ديدگاه

  1. م.احمدی گفت:

    درود بر بهترین مدیر نایاب و ساندرمن آقای دکتر کوهی از زحمات شبانه روزی شما سپاسگذلریم که بین ماسال و شاندرمن فرقی نمیگذارید

تست
تست