سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ , 30 May 2023

تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۹۶
ساعت انتشار : ۹:۱۴ ق.ظ
چاپ مطلب
امام‌جمعه ماسال:

آسیب‌های فرهنگ حسینی به‌مرور باید از بین برود/ همچنان بافرهنگ اقامه نماز در ظهر عاشورا فاصله‌داریم

امام‌جمعه ماسال با تاکید بر اینکه آسیب‌های فرهنگ حسینی به‌مرور باید از بین برود، گفت: همچنان بافرهنگ اقامه نماز در ظهر عاشورا فاصله‌داریم.

به گزارش ماسال نیوز؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید هادی موسوی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ماسال با اشاره به عزاداری‌های رضایت‌بخش مردم در دهه نخست محرم اظهار کرد: مردم ایران همچون سنوات گذشته با توجه به ارادتی که به خاندان نبوت دارند بیرق عزا در همه‌جا پهن کردند که جای تقدیر و تشکر دارد.

وی بابیان اینکه در خیل عزاداری‌های مردم و شیفتگان قیام امام حسین علیه‌السلام ممکن است ضعف‌ها و کاستی‌هایی نیز وجود داشته باشد، افزود: متأسفانه آسیب‌هایی در شکل عزاداری‌های ما وجود دارد که به‌مرورزمان باید از فرهنگ حسینی که آسیب‌های جدی می‌زند از بین برود.

امام‌جمعه ماسال بابیان اینکه روحانیون، علما و مداح‌ها باید توجه کافی به بدعت‌های ضربه زن به دستگاه امام حسین علیه‌السلام داشته باشند، گفت: مدیران هیئت مذهبی و هم‌چنین هیئت‌امنای مساجد باید همکاری کنند تا عزاداری‌ها به سمت خواسته‌های اهل‌بیت سلام‌الله‌علیه حرکت کند.

موسوی بابیان اینکه روح حماسه حسینی باید در بین عزاداری‌های مردم تجلی پیدا می‌کرد، خاطرنشان کرد: امربه‌معروف و نهی از منکر از ابعاد احیا فرهنگ حسینی بود که باید در دهه نخست محرم موردتوجه خاص قرار می‌گرفت اما نسبت به این موضوع مهم غفلت صورت گرفت.

وی بابیان اینکه اگر کسی به فرهنگ امربه‌معروف و نهی از منکر توجه نداشته باشد نمی‌تواند خود را عزادار واقعی امام حسین علیه اسلام بداند، مطرح کرد: باید همه‌ی عزاداران به دنبال اهداف قیام اباعبدالله و عمل به آن‌ها باشند.

امام‌جمعه ماسال با تاکید بر اینکه همه باید در ظهر عاشورا به اقامه نماز جامه عمل می‌پوشاندند، بیان کرد: متأسفانه هنوز به نقطه‌ای که باید در ظهر عاشورا برسیم و نماز اقامه کنیم فاصله‌داریم و این نیاز است تا مسئولین هیئت‌ها و هیئت‌امنای مساجد بر این امر اهتمام کافی داشته باشند.

موسوی بابیان اینکه در شهر ماسال سعی شد تا عزاداری در وقت نماز ظهر متوقف و همه به‌سوی اقامه نماز رهسپار شوند، گفت: مردم و مسئولین هیئت‌ها در ماسال برای اقامه نماز همکاری کردند و این فرهنگ باید سال‌به‌سال در همه‌ی شهرستان‌ها تقویت شود.

وی با  انتقاد از عده‌ای که در روز عاشورا و در حین نماز مؤمنین به‌عنوان تماشاگر ایستادند، گفت: شرکت در عزای امام حسین علیه‌السلام و شرکت نکردن در اقامه نماز مورد تاکید اباعبدالله برازنده مردم نبود و جا دارد از همه‌ی آن‌ها دعوت کنیم تا در سال‌های آینده نسبت به این موضوع دقت نظر بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام/