دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ , 15 July 2024

تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۹۱
ساعت انتشار : ۹:۳۸ ق.ظ
چاپ مطلب

سخنان جالب رهبر انقلاب در مورد سبك زندگي

ماسال نيوز: يكى از ابعاد پيشرفت با مفهوم اسلامى عبارت است از سبك زندگى كردن، رفتار اجتماعى، شيوه‌ى زيستن ... ما اگر از منظر معنويت نگاه كنيم - كه هدف انسان، رستگارى و فلاح و نجاح است - بايد به سبك زندگى اهميت دهيم؛ اگر به معنويت و رستگارى معنوى اعتقادى هم نداشته باشيم، براى زندگى راحت، زندگى برخوردار از امنيت روانى و اخلاقى، باز پرداختن به سبك زندگى مهم است.  

ماسال نيوز: يكى از ابعاد پيشرفت با مفهوم اسلامى عبارت است از سبك زندگى كردن، رفتار اجتماعى، شيوهى زيستن … ما اگر از منظر معنويت نگاه كنيم – كه هدف انسان، رستگارى و فلاح و نجاح است – بايد به سبك زندگى اهميت دهيم؛ اگر به معنويت و رستگارى معنوى اعتقادى هم نداشته باشيم، براى زندگى راحت، زندگى برخوردار از امنيت روانى و اخلاقى، باز پرداختن به سبك زندگى مهم است.

ماسال نيوز ديدار رهبر انقلاب با جوانان خراسان شمالي

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز (یكشنبه) در جمع پرشور هزاران نفر از دانشجویان، دانش‌آموزان و دیگر جوانان خراسان شمالی، «سبك زندگی» را بخش اساسی و حقیقی پیشرفت و تمدن‌سازی نوین اسلامی خواندند و با دعوت از نخبگان و صاحبان فكر و اندیشه برای «پرداختن به این مفهوم مهم، آسیب‌شناسی وضع موجود سبك زندگی در ایران و چاره‌جویی در این زمینه» تأكید كردند: پیشرفت در علم و صنعت و اقتصاد و سیاست كه بُعد ابزاری تمدن اسلامی را شكل می‌دهد، وسیله‌ای است برای دستیابی به سبك و فرهنگ صحیح زندگی و رسیدن به آرامش، امنیت، تعالی و پیشرفت حقیقی.
ایشان مفهوم پیشرفت را تداعی‌كننده‌ی حركت، راه و صیرورت دانستند و افزودند: در هر برداشتی (چه مادی و چه معنوی) از مفهوم توقف‌ناپذیر پیشرفت، سبك زندگی، رفتار اجتماعی و شیوه‌ی زیستن اهمیت فراوانی دارد.
رهبر انقلاب برای تبیین بیشتر اهمیت سبك زندگی، به تشریح جایگاه آن در تمدن نوین اسلامی پرداختند و افزودند: اگر پیشرفت همه‌جانبه را به معنای تمدن‌سازی نوین اسلامی بگیریم، این تمدن دارای دو بخش ابزاری و نیز «حقیقی و اساسی» خواهد بود كه سبك زندگی بخش حقیقی آن را تشكیل می‌دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تحقق هر دو بخش تمدن نوین اسلامی را ضروری خواندند و افزودند: بخش ابزاری یا سخت‌افزاری این تمدن موضوعاتی است كه در فضای امروز به عنوان نمودهای پیشرفت مطرح می‌شود؛ از قبیل علم، اختراع، اقتصاد، سیاست، اعتبار بین‌المللی و نظائر آن.
ایشان خاطرنشان كردند: در این زمینه البته پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم، اما باید توجه كرد كه این پیشرفت‌ها وسایل و ابزاری است برای دستیابی به بخش حقیقی و نرم‌افزاری تمدن اسلامی؛ یعنی سبك و شیوه‌ی زندگی.
رهبر انقلاب اسلامی در تشریح مفهوم سبك و فرهنگ زندگی، به مسائلی نظیر خانواده، ازدواج، نوع مسكن، نوع لباس، الگوی مصرف، تفریحات، كسب و كار و رفتارهای فردی و اجتماعی در محیط‌های مختلف اشاره كردند و افزودند: در واقع سبك زندگی به همه‌ی مسائلی برمی‌گردد كه متن زندگی انسان را شكل می‌دهند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به توجه عمیق اسلام به مفهوم سبك و فرهنگ زندگی افزودند: در معارف اسلامی اصطلاح عقل معاش در مفهوم جامع خود مترادف مفهوم سبك و فرهنگ زندگی است و در قرآن كریم نیز آیات فراوانی در این زمینه وجود دارد.
ایشان با تأكید بر این كه بدون پیشرفت در بخش حقیقی تمدن‌سازی نوین اسلامی یعنی «سبك و فرهنگ زندگی»، اهداف این تمدن بزرگ محقق نخواهد شد، افزودند: متأسفانه ما در این بخش، پیشرفت چشمگیری نداشته و مثل بخش اول یعنی علم و صنعت و نظائر آن پیشرفت نكرده‌ایم.
رهبر انقلاب اسلامی، آسیب‌شناسی و علت‌یابی در زمینه‌ی عدم پیشرفت لازم در بخش سبك و فرهنگ زندگی را ضروری خواندند و با دعوت از اندیشمندان حوزه و دانشگاه، نخبگان سیاسی و فكری، دستگاه‌های مرتبط با فرهنگ و تعلیم و نیز جوانان خاطرنشان كردند: در این زمینه باید همه به خود نهیب بزنیم و ضمن تلاش جدی برای آسیب‌شناسی، به چاره‌جویی و جست‌وجوی راه‌های علاج بپردازیم.
ایشان ابراز اطمینان كردند: اگر گفتمانی در زمینه‌ی آسیب‌شناسی و چاره‌جویی مشكلات موجود در سبك و فرهنگ زندگی به‌وجود آید، با توجه به نشاط و استعداد جوانان، حتماً درخشندگی ملت ایران در این زمینه نیز، چشم جهانیان را متوجه خود خواهد كرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با توجه به نو بودن بحث «سبك زندگی» در ادبیات و فضای گفتمانی كشور، سخنان خود را با نوعی آسیب‌شناسی عینی ادامه دادند و به طرح سؤالات متعدد پرداختند:
چرا فرهنگ كار جمعی در ایران ضعیف است؟ چرا در روابط اجتماعی، حقوق متقابل رعایت نمی‌شود؟ چرا در برخی مناطق، طلاق زیاد شده است؟ چرا در فرهنگ رانندگی انضباط لازم رعایت نمی‌شود؟ الزامات آپارتمان‌نشینی چیست؟ آیا رعایت
 می‌شود؟ الگوی تفریح سالم كدام است؟ آیا در معاشرت‌های روزانه همیشه به هم راست می‌گوییم؟ دروغ چقدر در جامعه رواج دارد؟ علت برخی پرخاشگری‌ها و نابردباری‌ها در روابط اجتماعی چیست؟ طراحی لباس‌ها و معماری شهرها چقدر منطقی و عقلانی است؟ آیا حقوق افراد در رسانه‌ها و در اینترنت رعایت می‌شود؟ علت بروز بیماری خطرناك قانون‌گریزی در برخی افراد و بعضی بخش‌ها چیست؟ چقدر وجدان كاری و انضباط اجتماعی داریم؟ توجه به كیفیت در تولیدات داخلی چقدر است؟ چرا برخی حرف‌ها و ایده‌های خوب در حد حرف و رؤیا باقی می‌ماند؟ ساعات كار مفید در دستگاه‌ها چرا  كم است؟ چه كنیم ریشه‌ی ربا قطع شود؟ آیا حقوق متقابل زن و شوهر و فرزندان در خانواده‌ها به طور كامل رعایت می‌شود؟ چرا مصرف‌گرایی برای برخی افتخار شده است؟ و چه كنیم تا زن هم كرامت و عزت خانوادگیش حفظ شود و هم بتواند وظایف اجتماعی خود را انجام دهد؟
رهبر انقلاب اسلامی پس از طرح فهرست‌وار این سؤالات افزودند: ده‌ها سؤال و مسئله‌ی اساسی دیگر نیز وجود دارد كه همه‌ی آنها با سبك و فرهنگ زندگی مرتبطند و به علت اهمیت این مسائل در زندگی انسان است كه قضاوت در مورد یك تمدن با توجه به پیشرفت آن در بخش سبك و فرهنگ زندگی صورت می‌پذیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از تبیین اهمیت عینی «سبك و فرهنگ زندگی» به مبانی كارگشای این مبحث از منظر اسلام پرداختند و تأكید كردند: اسلام «خردورزی، اخلاق و حقوق» را مایه‌های اصلی فرهنگ صحیح می‌داند و ما نیز باید به‌طور جدی به این مقولات بپردازیم وگرنه پیشرفت اسلامی و تمدن نوین اسلامی شكل نخواهد گرفت.
ایشان در ترسیم چگونگی شكل‌گیری سبك و شیوه‌ی زندگی افزودند: فرهنگ زندگی متأثر از تفسیر ما از زندگی است و هر هدفی را برای زندگی تعیین كنیم، سبك خاصی را به همراه می‌آورد.
ایشان تحقق هدف اصلی تعیین‌شده در هر «مكتب و نظریه‌ی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی» را نیازمند اعتقاد و ایمان به آن هدف دانستند و افزودند: بدون اعتقاد جدی و تلاش، هیچ هدفی محقق نمی‌شود.
رهبر انقلاب در همین زمینه به مغالطه‌ای اشاره كردند كه برخی فیلسوف‌نماهای غربی و مقلدان داخلی آنها مطرح می‌كنند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: این افراد می‌گویند جامعه را با ایدئولوژی و مكتب نمی‌شود اداره كرد، اما تمام تجربیات تمدن‌ساز نشان می‌دهد كه مكتب هدایت‌كننده و اداره‌كننده‌ی حركات عظیم اجتماعی است و بدون داشتن مكتب و ایدئولوژی و بدون «ایمان و تلاش و پرداخت هزینه‌های لازم» هیچ تمدنی امكان تحقق نمی‌یابد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته برخی كشورها بدون ایمان به مكتبی خاص، مقلد تمدن غربند. این‌ها ممكن است به پیشرفت‌های صوری نیز برسند، اما زیان‌های بی‌انتهای ذلت تقلید، آنها را دچار آسیب‌های جدی می‌كند و ریشه‌ی آنها را از بین می‌برد. بنابراین اگر طوفانی بپا شود، توانایی استقامت ندارند.
رهبر انقلاب خاطرنشان كردند: بر خلاف این كشورهای مقلد، ملت‌هایی كه در مقابل تمدن غرب، مكتب توحید را انتخاب می‌كنند، هم به پیشرفت حقیقی و همه‌جانبه دست می‌یابند و هم تمدنی عمیق و ریشه‌دار می‌سازند كه فكر و فرهنگ آنها را در جهان گسترش می‌دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از كسانی كه در محیط‌های شبه روشنفكری، ملت ایران را از شعارهای مكتبی می‌ترسانند، افزودند: آنها می‌خواهند ترس و واهمه‌ی خود را به مردم منتقل كنند. به همین علت مدام می‌گویند شعارهای مكتبی، درد سر و تحریم و تهدید می‌آورد.
ایشان افزودند: اگر خوشبینانه به این گفته‌ها نگاه كنیم، باید بگوییم این افراد از تاریخ بی‌خبرند.
رهبر انقلاب خاطرنشان كردند: در بحث سبك و فرهنگ زندگی، اسلام عزیز همه‌ی نیازهای انسان را برآورده می‌سازد و دانشوران حوزه و دانشگاه باید علاوه بر تلاش در فقه و حقوق، در بحث اخلاق اسلامی و عقل و سلوك عملی اسلام نیز كارهای متراكم و باكیفیت انجام دهند تا نتایج این تلاش‌ها مبنای برنامه‌ریزی و تعالیم نسل‌ها قرار گیرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از تبیین ضرورت ایمان به هدف به عنوان یكی از عوامل اساسی تمدن‌سازی، بحث مهم امروز را با تأكید بر یك نكته اساسی دیگر ادامه دادند: پرهیز كامل از تقلید از سبك و سلوك زندگی در تمدن غربی.
ایشان خاطرنشان كردند: ما البته بنای بر غرب‌ستیزی نداریم، اما بر اساس بررسی و تحقیق تأكید می‌كنیم كه تقلید از غرب، هیچ ملتی را به جایی نمی‌رساند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به تجارب مكرر چند قرن اخیر خاطرنشان كردند:  فرهنگ غرب اصولاً فرهنگی مهاجم است و به هر دلیلی در هر كشوری رواج یابد، به‌تدریج فرهنگ و هویت آن ملت را نابود می‌كند.
ایشان با اشاره به عادی‌شدن گناه بزرگ همجنس‌بازی در غرب، فروپاشی خانواده‌ها و بحران‌ها و مشكلات عمیق دیگر در كشورهای غربی و كشورهای مقلد فرهنگ غرب افزودند: پوسته‌ی فرهنگ غربی پیشرفت ظاهری است، اما باطن آن «سبك زندگیِ مادیِ شهوت‌آلودِ گناه‌آفرین هویت‌زدایِ ضد معنویت» است.
ایشان با اشاره به تقلید از فرهنگ غربی در برخی مظاهر زندگی در كشور افزودند: باید با فرهنگ‌سازی لازم، یك حركت تدریجی در زمینه‌ی اصلاح این مسئله ایجاد شود.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، سوء‌استفاده‌ی گسترده‌ی غرب از ابزار هنر و به‌ویژه هنرهای نمایشی و سینما را مورد اشاره قرار دادند و افزودند: سیاستمداران  غربی با استفاده از این روش، به دنبال سلیقه‌سازی و ترویج سبك زندگی غربی در جوامع دیگر هستند.
رهبر انقلاب به استناد تحقیقات به عمل آمده افزودند: آنها در پروژه‌هایی تعریف‌شده و با استفاده از جامعه‌شناسان، روانشناسان و مورخان، نقاط ضعف ملت‌ها به‌ویژه ملت‌های اسلامی را بررسی می‌كنند و با شناخت راه‌های تسلط بر آنها، ساخت فیلم‌های خاصی را به فیلمسازان سفارش می‌دهند كه در این زمینه همه‌ی مسئولان و مردم باید از فرهنگ اصیل خود و كشور مراقبت كنند.
رهبر انقلاب با اشاره به نكته‌ای دیگر، پرهیز همزمان از «سطحی‌گرایی و تحجر» و نیز سكولاریزم را ضروری دانستند و افزودند: برخی حرف‌ها و تبلیغات ظاهر دینی دارد، اما در باطنش جدایی دین از زندگی را دنبال می‌كنند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنانشان در جمع پرشور جوانان خراسان شمالی تأكید كردند: انقلاب اسلامی دارای توانایی، ظرفیت و انرژی متراكمی است كه می‌تواند همه‌ی موانع را از سر راه بردارد و تمدن «ممتاز، متعالی، برجسته و باشكوه» اسلامی را در مقابل چشم همه‌ی جهانیان برپا سازد.
در ابتدای این دیدار خانم ها و آقایان:
–  سید مصطفی نجفیان – مقام اول المپیاد ریاضی و مقام دوم المپیاد ادبی استان خراسان شمالی
–  محبوبه رضاییان – دانشجوی دانشگاه علوم پزشكی بجنورد و دانشجوی نمونه
–  مهدی قناد شیروان – دارنده‌ی مدال طلای مسابقات بین‌المللی اختراعات
–  كتایون یزدانی – عضو تشكیلات فرزانگان و نخبه‌ی قرآنی و مقام سوم استانی جشنواره‌ی خوارزمی
–  میلاد حسین‌پور – دانشجوی رشته عمران و مسئول بسیج دانشگاه بجنورد
در سخنانی در زمینه‌ی مسائل دانشگاهی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی به محورهای زیر اشاره كردند:
–  برنامه‌ریزی‌های مؤثر برای تعالی روحی-معنوی دانش‌آموزان و دانشجویان
–  افزایش آمادگی دانش‌آموزان برای مقابله با جنگ نرم از طریق حضور در خط مقدم جهاد علمی، بصیرت‌افزایی و فعالیت مؤثر در عرصه‌ی فضای سایبری
–  ضرورت تشكیل پژوهشكده‌های فعال تولید و پرورش فكر
–  لزوم افزایش انتقادپذیری مسئولین و تعامل مستقیم آنان با دانشجویان
–  پیشنهاد تشكیل شهر قرآن
–  ایجاد شبكه‌ی نخبه‌یابی و نخبه‌پروری در آموزش و پرورش
–  تألیف كتاب‌های پژوهش‌محور و آشتی‌دادن صنعت و آموزش
–  تقویت احساس مسئولیت در دانش‌آموزان از همان دوره‌ی ابتدایی با مسئولیت‌سپاری در قالب تشكل‌های دانش‌آموزی
–  تقویت اردوهای جهادی و پیگیری ویژه‌ی طرح هجرت روحانیون در استان خراسان شمالی
–  بومی‌گزینی مدیریت كلان در استان خراسان شمالی
–  توجه جدی مسئولین به مشكلات و دغدغه‌های مردم به جای ضعف نظارت، فرافكنی و اختلاف انتخاباتی
–  ارائه‌ی الگوی جامع برای احیای تمدن اسلامی در فضای فراهم‌آمده در اثر بیداری اسلامی
–  ایجاد تشكل‌های متنوع در مدارس با توجه به نیازهای متنوع دانش‌آموزی

سخنرانی رهبر انقلاب در جمع جوانان خراسان شمالی تاریخ ۲۲/۷/۱۳۹۱ متن کامل


ویژه ها