چهارشنبه ۰۲ فروردین ۱۴۰۲ , 22 March 2023

تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۹۶
ساعت انتشار : ۱۱:۰۲ ق.ظ
چاپ مطلب
درددل‌های عضو خانواده دامداران ماسالی خطاب به مدیرکل منابع طبیعی گیلان؛

۵ سال است به شما مراجعه می‌کنیم اما دردی درمان نمی‌کنید / در این ۵ سال از مشکلات ما خبر نداشتید؟ / زمین ها و دام‌هایمان را گرفتند اما چیزی ندادند

آقای مدیر کل خودت هم میدانی که دامداران ۵ سال است که به صورت مستمر به شما مراجعه می کنند چرا با گذشت ۵ سال مشکل شان را حل نمی کنید؟!

به گزارش ماسال نیوز؛ جمعی از دامداران شهرستان ماسال سال ۱۳۹۰ در پی اجرای طرح خروج دام از مرتع و بر اساس توفق نامه ای با اداره منابع طبیعی، از سکونت گاه های ییلاقی خود خارج و دام های خود را فروختند تا اداره منابع طبیعی در ازای آن زمینی در مناطقه روستایی به آنان بدهد.

اینک بیش از ۵ سال از آ؛از این طرح گذشته و با وجود اجرای تعهدات از سوی دامداران، هنوز سند زمین های موعود به واسطه اختلافات میان ادارات منابع طبیعی و ثبت اسناد ، به نام دامداران ثبت نشده است.

پیش از این در گزارشی مبسوط مشکلات این دامداران در ماسال نیوز مطرح شده بود.

روز گذشته مدیر کل منابع طبیعی استان گیلان در مصاحبه با ۸ دی در پاسخی عجیب به سوال در خصوص وضعیت این دامداران گفت: اگر این افراد به‌صورت موردی مراجعه کنند ما مشکل آن‌ها را حل خواهیم کرد البته به این شرط که این افراد تعهد دهند که زمین‌ها را نفروشند!

با انتشار این گزارش، یکی از اعضای خانواده دامداران شهرستان ماسال دلنوشته ای خطاب به مدیرکل منابع طبیعی استان نوشت.

متن این دلنوشته به شرح زیر است؛

 

با سلام.

بنده چند سوال به نمایندگی از دامداران بخش شاندرمن از مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان دارم امیدوارم به خودش جرات پاسخ به این سئوالات را بدهد !
۱- شما حوالی سال ۹۰ برای قریب به ۲۵ تن از دامداران ییلاقات شاندرمن طرح خروج دام ازجنگل را اجرایی کردید اما با گذشت بیش از ۵ سال از اجرای تعهدات توسط دامداران ، هنوز زمینی که قرار بود در روستای پاشکم به آنان تحویل شود، سند دار نشده است. چرا؟ آیا شما تا پیش از مصاحبه با آن خبرگزاری، از این موضوع خبر نداشتید؟!

۲- آقای مدیر کل شما گفته اید اگر دامداران به‌ صورت موردی به من مراجعه کنند ما مشکل آن‌ها را (سند دارکردن زمین روستای پاشکم ( را خواهیم کرد البته به این شرط که این افراد تعهد دهند که زمین‌ها را نفروشند!
آقای مدیر کل خودت هم میدانی که دامداران ۵ سال است که به صورت مستمر به شما مراجعه می کنند چرا با گذشت ۵ سال مشکل شان را حل نمی کنید؟! یعنی تک تک دامدارانی که در طرح خروج دام با چنین مشکلاتی روبرو شده اند باید بیایند و به مدیرکل مراجعه کنند تا مشکلشان حل شود؟ اصلا دامدار را به اتاق مدیرکل راه می دهید؟!
آقای مدیر کل! اگر دامدار مقداری از این زمین را نفروشد با کدام پول برای خود خانه درست کنند و با کدام پول برای خود وخانواده خود شغل فراهم کنند؟!

۳-  اگر شمابه ازای دام خارج شده از جنگل پول به جنگل‌نشینان می‌دادید با آن پول برای خود خانه و شغل فراهم می کردند. درحالی که به دامداران شهرستان ماسال خصوصا” بخش شاندرمن زمینی در روستای پاشکم وعده دادیدکه با گذشت بیش از ۵ سال سند دار نشده است؟ چرا آقای مدیر کل ؟! با این سند بی نام و نشان حتی پروانه کنتور برق و گاز هم نمی شود گرفت.

 

۴- چرا بسیاری از این جمع دامداران با آنکه زمانی برای خودشان شغل مناسبی داشتند و حتی چندین نفر دیگر را هم با خود مشغول به کار کرده بودند، اکنون بیکارند و به صورت روزمزد برای مردم کارگری می کنند؟! الان هیچکس جرات نمی کند زمین بی سند آنها را بر اساس وعده و وعید شما مدیر کل ها بخردتا برای خودشان شغل مناسبی فراهم کنندیا مقداری از این زمین را بفروشند وبا پول آن برای خود خانه درست کنند و از این بی خانمانی بیرون بیایند!

با این اتفاقات اقتصاد دامداران نابود شده است دامداران بی خانمان شده انداما هیچکس خصوصا شما مدیرکل محترم دلت برای دامداران نمی سوزد. پاسخ به سایت های خبری آسان است اما پاسخ به وجدان و محکمه الهی سخت خواهد بود.

 

انتهای پیام /


يک ديدگاه

  1. خانواده یکی از دامداران گفت:

    ازمدیر محترم سایت ماسال نیوز
    تقدیروتشکر می کنم که به فکر دامدارانی هستند که یک زمانی تولید کننده بودنند و چندین نفر دیگر را هم با خود مشغول به کار کرده بودنداما الان به واسطه بی تدبیری مسئولین منابع طبیعی به نان شب خود محتاج شده اند
    حالا این دامداران باید بخاطره اختلاف دو اداره منابع طبیعی و ثبت اسنادزندگی شان به نابودی کشانده شود
    امیدوارم بادخالت استاندارد وفرماندار محترم این مشکل حل بشود