پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ , 07 July 2022

تاریخ انتشار : ۱۰ دی ۹۶
ساعت انتشار : ۱۲:۰۶ ق.ظ
چاپ مطلب
یادداشت؛

سکوت منفعلانه صدا و سیما در برابر تجمعات شهرهای بزرگ کشور / لطفا اگر ایرادی ندارد، مسئولین رسانه ملی را بیدار کنید

حوادث روزهای پنجشنبه و جمعه جاری در برخی از شهرهای کشورمان رسانه‌های داخلی و خارجی را درگیر خود کرد اما صدا و سیما به جای روشنگری اقدام به سکوت منفعلانه کرد.

به گزارش ماسال نیوز؛ به نقل از  ۸دی، سجاد ستوده  مسئول نمایندگی استانی سازمان فضای مجازی سراج در گیلان در واکنش به سکوت صدا و سیما در برابر فتنه شب گذشته رشت نوشت:

حوادث روزهای پنجشنبه و جمعه جاری در برخی از شهرهای کشورمان بی‌توجه به علل و ریشه‌های آنها، به طور کامل فضای_مجازی کشورمان یا به قولی مجازستان ایرانی را تحت الشعاع خود قرار داد. تقریباً اکثر رسانه‌های بین المللی نیز به شکل گسترده، هریک از منظر و دیدگاه خود به آن پرداختند.

اما در این میان، رسانه ملی و دریغ از حتی یک خط، حتی به اندازه یک زیرنویس که به این حوادث بپردازد.

انگار نه انگار که چند شهر بزرگ کشور درگیر موضوعی شده‌اند با ارزش‌های خبری فراوان و انگار نه انگار که همین رسانه ملی تجربیات تلخ فراوان اینچنینی از سکوت و انفعال چه در سال ۱۳۷۱ و چه در سال ۱۳۷۴ و چه در روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ داشته است.

سکوت و دیگر هیچ؟!

لابد این طور مصلحت است دیگر؟!

ولی این طور نیست. این سکوت، نه مصلحت، که جهالتی نابخشودنی است.

سکوت و انفعال رسانه ملی در قبال چنین حوادثی یک اشتباه راهبردی خطرناک است که جبرانش به همین سادگی نیست. سکوت منفعلانه رسانه ملی، فضا را در اختیار رسانه‌های معاند خارج نشین و شبکه‌های تلویزیونی آن ور آبی قرار می‌دهد و آنها را یکه تاز و میدان دار حادثه می‌کند.

بی‌شک سپردن جهت دهی مسیر حرکت افکار عمومی آن هم در حوادث حساس اینچنینی که مردم تشنه اطلاعات و اخبار تازه‌اند، اگر خیانت نباشد، قطعاً گناهی است که بزرگی‌اش کمتر از آن نیست.

مسئولین محترم رسانه ملی باید بپذیرند  – حتی اگر ناخوشایندشان باشد – که ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۶ را سپری می‌کنیم و نه روزهای دهه شصت و سالهای میانی دهه هفتاد را، و البته در این روزها، فهم قدرت رسانه، آن هم رسانه‌های تعاملی امروزی، کار چندان سختی نیست و نیاز به مدارک پرطمطراق دهان پرکن دانشگاهی آنچنانی ندارد.

اینکه هدایت و جهت دهی افکار عمومی را به دست چندجوجه رسانه‌ای خارج نشین و فراری بدهیم، شاهکار بزرگی است که البته جز از متولیان و مدیران رسانه ملی برنمی آید.

مباد که روزی فریاد بزنیم رونالدو و مسی رو ولش کن، …