پنج شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 July 2024

تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۹۶
ساعت انتشار : ۹:۳۹ ق.ظ
چاپ مطلب
روز شمار تاریخ گیلان / 25 دی؛

ترور یک امام جماعت در رودسر / شهادت رزمندگان گیلانی در مناطق عملیاتی محرم

در چنین روزی، امام جماعت یکی از مساجد شهرستان رودسر توسط عوامل منافقین کوردل ترور شد و به شهادت رسید.

به گزارش ماسال نیوز، ۲۵ دی ماه ۱۳۶۱ شمسی، حجت الاسلام عبدالحسین رضایی امام جماعت مسجد بی بالان رودسر توسط منافقین ترور شد. حجت الاسلام رضایی در ۵ فروردین ۱۳۰۶ در روستای لیماگوابر از دهستان اشکور سفلا در بخش رحیم آباد از توابع شهرستان رودسر به دنیا آمد. وی دروس مقدمات و سطوح عالی حوزه علمیه را پشت سر گذاشته بود و برای خدمت به مردم از هیچ کوششی دریغ نمی کرد و امامت جماعتی مردم را در روستای «بی‌بالان» را برعهده داشت. سرانجام  حجت الاسلام رضایی در ساعت پنج و نیم عصر روز ۲۵ دی ۱۳۶۱ که با ماشین پیکان در جاده روستای بی بالان به سمت روستای سلاکجان در بخش کلاچای به سمت شهرستان رودسر در حال حرکت بود، توسط اعضای جنگل سازمان منافقین ترور شد و به ضرب پنج گلوله به شهادت رسید. مزار این شهید والامقام در گلزار شهدای کلاچای قرار دارد(+).

۲۵ دی ماه ۱۳۶۵ شمسی، یکی از رزمندگان تالش در عملیات کربلای ۵ در شلمچه به شهادت رسید. شهید علی کرامت ۵ شهریور  ۱۳۴۸ در روستای خطبه سرای تالش متولد شده بود.

۲۵ دی ماه ۱۳۶۵ شمسی، شهید احمد شعبانی از رزمندگان شهرستان انزلی در شلمچه و در عملیات کربلای ۵ به شهادت رسید. وی متولد ۱ فروردین ماه ۱۳۴۱ بود.

۲۵ دی ماه ۱۳۶۵ شمسی، شهید محمدصادق رحیمی از رزمندگان شهرستان صومعه سرا در عملیات کربلای ۵ در منطقه شلمچه به شهادت رسید. وی متولد ۱۵ مرداد ماه ۱۳۴۵ بود و پیکر مطهر در گلزار شهید سنگجوب تدفین شد.

۲۵ دی ماه ۱۳۶۵ شمسی، شهید جمشید رفیعی از رزمندگان شهرستان انزلی در منطقه عملیاتی شلمچه در عملیات کربلای ۵ به شهادت رسید. وی متولد سوم اسفند ماه ۱۳۴۱ بود.

۲۵ دی ماه ۱۳۶۵ شمسی، شهید جاوید الاثر ابراهیم پورنظری از رزمندگان شهرستان رودسر به شهادت رسید و پیکر مطهرش جاوید الاثر شد. وی متولد سوم خرداد ماه ۱۳۴۶ در روستاین میان پشته متولد شده بود و از لشکر ۲۱ حمزه سید الشهدا تهران به مناطق عملیاتی اعزام شد.

۲۵ دی ماه ۱۳۶۵ شمسی،  شهید حسین شیرین زاده از رزمندگان شهرستان ماسال در عملیات کربلای ۵ به شهادت رسید.

۲۵ دی ماه ۱۳۶۵ شمسی، سلیمان بنی خادمی از رزمندگان آستارایی سپاه پاسداران در شلمچه و در عملیات کربلای ۵ به شهادت رسید. وی متولد سوم دی ماه ۱۳۴۱ روستای باغچه سرای آستارا بود و پیکر مطهرش در گلزار شهید باغچه سرا تدفین شد.

۲۵ دی ماه ۱۳۹۵ شمسی، سید عیسی مهدوی فرماندار سابق رشت به عنوان فرماندار جدید تالش معرفی شد. سیروس شفقی فرماندار سابق آستارا جایگزین مهدوی در رشت شد. شفقی بعدها با انتقال محمدعلی نجفی استاندار وقت گیلان به استان البرز و تصدی پست استانداری این استان، به سمت فرمانداری کرج منصوب شد.


ویژه ها