دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ , 15 July 2024

تاریخ انتشار : ۰۸ بهمن ۹۶
ساعت انتشار : ۱۲:۱۷ ب.ظ
چاپ مطلب
روز شمار تاریخ گیلان / هشتم بهمن؛

ترور یک آستارایی در بانه / سفر سفیر جدید عثمانی به انزلی

در چنین روزی، یک لنگرودی و یک آستارایی به دست منافقین ترور شدند و به شهادت رسیدند

به گزارش ماسال نیوز، هشتم بهمن ماه ۱۳۰۱ شمسی، سفیر جدید عثمانی وارد انزلی شد. محیی الدین پاشا(۱) سفیر جدید دولت عثمانی امروز وارد انزلی شد؛ و گفته می شود پنج شنبه آینده به تهران خواهد رسید.(۲)

هشتم بهمن ماه ۱۳۰۱ شمسی، وزارت معارف بر مالکیت قانونی ایران بر مدرسه روسی غازیان تأکید کرد. وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه پس از تحقیقاتی که به عمل آورد و با استناد به آگاهیهای ارائه شده از سوی اداره معارف گیلان، در نامه ای که امروز به وزارت امور خارجه نوشت افتتاح مدرسه روسی غازیان را موافق مقررات وزارت معارف ندانست و اضافه کرد که ساختمان این مدرسه هم طبق عهدنامه روس و ایران باید به دولت واگذار شود، اما روسها از تحویل آن ممانعت می کنند. وزارت معارف از وزارت امور خارجه خواست موضوع را پی گیری کند.(۳)

هشتم بهمن ماه ۱۳۰۴ شمسی، رئیس شیلات ایران از تجاوز مکرر روس ها به آب های ایران خبر داد. به گزارش رئیس شیلات ایران، ماهیگیران آستارای روس شبانه و روزانه به آبهای ایران تجاوز کرده و از تور ماهیگیران ایران ماهی خاویار سرقت می‌کنند. وی افزود با توجه به قیمت گزاف خاویار در دنیا موضوع را به رئیس شیلات آستارا اطلاع داده، ولی زیر بار نرفت. در نهایت با حاکم لنکران وارد مذاکره شده، وی به آستارای روس آمد. این گزارش ادامه می‌دهد که با حضور حاکم لنکران، حاکم آستارای روس، رئیس شیلات روس و من نشستی برگزار گردید و ثابت کردم تا ٤٠ زرع عمق دریا قایق‌های روس حق ندارد به سواحل ایران نزدیک شوند. ادله من مورد پذیرش مقامات روس قرار گرفت؛ و نیز افزودم که اقدامات بعدی ماهیگیران روس در سرقت ماهی خاویار ایران منجر به دستگیری آنها خواهد شد. این گفته برای طرف روسی سنگین بود، اما مجبور شدند بپذیرند.(۴)

هشتم بهمن ماه ۱۳۶۱ شمسی، شهید علیرضا بارفروش رودسری از رزمندگان شهرستان رودسر در موسیان به شهادت رسید. وی متولد ۱۷ شهریور ماه سال ۱۳۴۳ در رودسر بود و پیکر مطهرش در گلزار شهید این شهر تدفین شد.

هشتم بهمن ماه ۱۳۶۱ شمسی، یک گیلانی ترور شد. عسگر حامدی سراجاری ۷ فروردین ماه ۱۳۴۸ در لنگرود استان گیلان متولد شد و ۸ بهمن ماه ۱۳۶۱ توسط منافقین ترور شد و به شهادت رسید.

هشتم بهمن ماه ۱۳۶۵ شمسی، شهید ابراهیم عاشوری نژاد تاسنده از رزمندگان شهرستان آستانه اشرفیه در شلمچه به شهادت رسید. پیکر مطهر این شهید والامقام در گلزار شهید محسن آباد آستانه اشرفیه تدفین شد.

هشتم بهمن ماه ۱۳۶۵ شمسی، معلم بسیجی شهید سعید عفیفی ثابت از رزمندگان شهرستان رشت در منطقه عملیاتی شلمچه و در عملیات کربلای ۵ به شهادت رسید.

هشتم بهمن ماه ۱۳۶۵ شمسی، شهید ایرج محمدنیا از رزمندگان شهرستان آستانه اشرفیه در منطقه عملیاتی شرهانی به شهادت رسید. وی متولد ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۴۵ در روستای آزاد محله کشل از توایع شهرستان آستانه اشرفیه بود.

هشتم بهمن ماه ۱۳۶۶ شمسی، یک آستارایی ترور شد. فرشید گلبایانی ۱۵ خرداد ماه ۱۳۳۸ در استان گیلان متولد شد و ۸ بهمن ماه ۱۳۶۶ در گردنه خان بانه در یک حمله مسلحانه به شهادت رسید.

هشتم بهمن ماه ۱۳۶۶ شمسی، شهید محمدحسین کاظمی‌پور از رزمندگان بخش خمام رشت به شهادت رسید. وی متولد ۲۱ اسفند ماه ۱۳۴۷ بود.

 

پی نوشت:

۱- دوران مأموریت محیی الدین پاشا در اوایل سده اخیر در تهران همزمان با روی کار آمدن مصطفی کمال (آتاتورک) و تأسیس دولت جمهوری ترکیه بود. با این که در ورود به تهران به واسطه پیروزیهای مصطفی کمال پاشا بر یونان و احساسات ضد انگلیسی حاکم بر ایران با خرسندی مواجه گشت، اما طولی نکشید که زبری و نادانی محیی الدین پاشا که مرد خشن نظامی و خشکی بود، موجب گردید که این شادی و امیدواری چندان نپاید تا اینکه از سفارت ترکیه در تهران برکنار شد و به جای او ممدوح شوکت بیک که یک فرد ایران دوست بود به تهران آمد. (انتظام، خاطرات، صص ۱۵۲ و ۱۵۳).

۲- فراهانی، حسن؛ روز شمار تاریخ ایران، جلد۲، ص۴۴۸؛ روزنامه ایران، شم ۱۳۰۸، ص ۲.
۳- فراهانی، حسن؛ روز شمار تاریخ ایران، جلد۲، ص۴۴۸؛ اسناد وزارت امور خارجه، ۲- ۲۳- ۳۲- ۱۳۰۱
۴- فراهانی، حسن؛ روز شمار تاریخ معاصر ایران، جلد۴؛ ص ۵۵۷؛ اسناد مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی، س ١٣٠٤، پ ١٣٢، ص ٢٦.

ویژه ها