پنج شنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۸ , 21 March 2019
تاریخ انتشار : ۲۸ بهمن ۹۶
ساعت انتشار : ۶:۰۰ ق.ظ
چاپ مطلب

جواهردشت | عروس سبز پوش رودسر

سفرهای شمال را همه دوست دارند. هر چقدر سفر کنی و ببینی ، باز هم کم است . هرگوشه از این خطه رنگین ، جلوه ای بی نظیر دارد .

به گزارش ماسال نیوز؛ مقصد سفر امروز منطقه ای  شگفت انگیز در استان گیلان است . جایی که طبیعت و هوای پاکش هر بیننده ای را شیفته خود می کند و چون جواهری در میان خطه شمال دیده ها را به خود معطوف می کند .

همراه شو، تا تو را با خود به سرزمینی فوق العاده در شمال سرزمینم برده و برایت از روزها و شب هایش ، از مردمان مهربان و خندانش، از گیاهان و طبیعت منحصر به فردش ، از روستای ییلاقی جواهردشت چابکسر و…  بگوید .

جواهردشت
photo by احمد زمانی
جواهردشت
photo by ⠀Hooman Saadeghy
جواهردشت
photo by احمد زمانی

دلربا چون نامش …

جواهردشت ، چه نام دلربایی ، برای روستایی ییلاقی .

محلی ها به این جواهر زیبا ، « جئوردشت » می گویند که به معنی بالادشت است ؛ بدون شک این نام برازنده ی این دشت زیبا است  .

این جا با ابرها عجین شده ، ابرهایی که آزادانه در جواهردشت حرکت می کنند و سر راهشان اگر کسی را ببینند با نوازش صورتش ، از او استقبال می کنند .

بیشتر مواقع سفرهای #شمال ، حال و هوایی مشابه دارند ؛ دریا و جنگل .

اما جواهردشت از نامش پیداست که ییلاقی متفاوت است . احساس می کنم ، باید خطه ای باشد در نقطه ای دورتر از جنگل که با ورود به آن دنیایی جذاب و دیدنی را خواهیم دید .

به رامسر می روم تا از آنجا به سمت جواهردشت حرکت کنیم . از جاده سیاهکل رود به جواهردشت خواهیم رسید . جاده ای که درختان پرتقالش در همین اول جاده دل می برد و همه چیز اینجا تازه و دیدنی است ، بارانی که ساعتی پیش ، درختان و زمین را نمناک کرده ، خنکی دلچسبی را به مسیر بخشیده . جاده آسفالته است و باید تا انتهای این جاده از لابه لای درختان جنگلی و مرکبات عبور کنیم تا به محله خیاط برسیم . از آنجا سوار ماشین های جیپ KM  دو دیفرانسیل می شویم  و  طبیعتی بکر و بی نظیر که در آن دام ها و اسب ها در حال چرا هستند ، را پشت سر می گذاریم . گاهی باید چشمهایم را به روی این همه زیبایی ببندم و سر را رو به آسمان بگردانم و بشنوم صدای دلنواز طبیعت را و هوای پاک و نمناک را بروی گونه هایم حس کنم .

در انتهای این مسیر به بقعه نقره عباس می رسیم که اهالی برای راز و نیاز با خدای خود به آنجا می آیند . آرام آرام جواهر سبز گیلان چهره می گشاید و مقصد ما نمایان می شود .

گروه های مختلف گردشگر را می بینم که از طراوت و زیبایی جواهردشت و هوای دلنشینش به وجد آمده و با هم می خندند ؛ از دیدن و شنیدن این هیاهو و نشاط ، لبخند به لبانم می آید .

کاش کمی از  نشاط و آرامش و طراوت بی نظیر اینجا را با خود به شهر ببرم تا دوستانم نیز کمی دراین دنیا غرق شوند و لذت ببرند .

جواهردشت
photo by navid shariati
جواهردشت
photo by Shahin Ghafari
جواهردشت
photo by manochehr khanramaki

جواهردشت ، جواهری در خطه گیلان

روستایی ییلاقی در ارتفاع تقریبی ۲۰۰۰ متری از سطح دریای مازندران ، در شهرستان رودسر ، حدود ۲۲ کیلومتری محله سیاهکل رود ، شرق استان گیلان قرار دارد که طبیعت فوق العاده ، هوای پاک و دلنشین آن ، آرامش بی مثالش ، دشت های سرسبز و کم نظیرش گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را شیفته خود کرده است .

منطقه کوهپایه‌ای جواهر دشت با مساحت تقریبی ۱۰۰ هکتار دارای اقلیم خیلی مرطوب و معتدل است که از طبیعت ، کوه و جنگل بهره فراوان برده است.

ساکنین این منطقه در زمستان که همه جا را برف می پوشاند، جواهردشت را ترک می کنند و با گرم شدن هوا و تولد دوباره طبیعت به روستای ییلاقی خوش آب و هوای خود باز می گردند. آن ها برای تامین آب آشامیدنی خود در ییلاق از چشمه های موجود در منطقه استفاده می کنند ؛ چون آب لوله کشی در این منطقه وجود ندارد .

زمین های زیر کشت سیب زمینی اهالی ، دیوارهای سنگی و حصارهای میان مزارع و خانه ها و مناظر چرای گوسفندان با صدای زنگوله هایشان برای میهمانان جواهردشت بسیار جالب و تماشایی است .

جواهردشت رودسر
photo by Ahmad Zamani
جواهردشت رودسر
photo by Ahmad Zamani
زمستان جواهردشت رودسر
photo by Ahmad Zamani

تفریحات و مسابقات جواهردشت

در این طبیعت کم نظیر و فوق العاده عکاسی ، دوچرخه سواری ، پیاده روی ، کوهنوردی به سمت قله سماموس ، اسب سواری و … بسیار لذت بخش است .

علاقه مندان به ورزش های بومی و محلی اگر در اواسط مرداد ماه به جواهردشت بروند ، شاهد برگزاری مسابقات کشتی گیله مردی ، اسب دوانی و طناب کشی و.. خواهند بود . این مسابقات هیجان انگیز توسط سازمان میراث فرهنگی #گیلان و بخش خصوص برگزار می شود .

۱)عکاسی از مناظر  عروس رودسر

هنرمندان عکاس و علاقه مندان به این رشته هنری در فصل های مختلف سال برای برداشت تصاویری بی نظیر از طبیعت بکر ، اسب ها ، دام های درحال چرا در دشتی سبز ، آسمان مه گرفته و … به این منطقه سفر می کنند .

۲) کوهنوردی

در طول مسیر کوهنوردان کوله به دوشی را خواهید دید که برای رسیدن به قله ۳۶۷۸ متری سماموس در جبهه جنوبی روستا باید از  ییلاق جواهردشت گذر کنند . اغلب در فصل زمستان به صورت حرفه ای به این قله می روند .

پیاده روی در جواهردشت
photo by Hooman Saadeghy
عکاسی در جواهردشت
photo by Ahmad Zamani
عکاسی در جواهردشت
photo by mahban

در مسیر جواهردشت

قبل از قدم نهادن در این روستای ییلاقی ، مسیر و زیبایی هایش بسیار مجذوبتان خواهد کرد . از مسیری که اطرافش را درختان پرتقال و مرکبات فرا گرفته باید گذر کرد .

قبل از جواهردشت ، قهوه خانه ای سنتی است که اهالی منطقه در آنجا ساعتی را در آن سپری می کنند و رانندگانی که شما را به مقصد می رسانند نیز دقایقی را در این کافه استراحت می کنند .

یک بازار محلی  با دکان های مختلف خوار و بار فروشی ، قصابی و … نیز در ابتدای آبادی وجود دارد ، که اهالی مهربان جواهردشت را در آنجا خواهید دید .

در اینجا نیز جایی برای عبادت و راز و نیاز وجود دارد ، آستانه متبرکه نقره عباس را در دشتی زیبا ، پیش ازجواهردشت خواهید دید که می توان برای زیارت و سیاحت و تماشای محله و زیبایی هایش ، ساعتی را در آن جا سپری کرد .

مسیر جواهردشت
photo by Ahmad Zamani
کافه در کنار جاده جواهر دشت
کافه در کنار جاده جواهر دشت
photo by mahban
جواهردشت

پوشش گیاهی و جانوری منطقه جواهردشت

پوشش گیاهی منطقه سرولات و جواهردشت را پهن برگان تشکیل می دهند به این صورت که در بخش پایین منطقه شمشاد ، وسکا و خرمندی ، ممرز ، بخش میان را پوشش جنگلی از نوع ممرز ، افرا ، انجیلی ، توسکا ، خرمالوی وحشی ، لیلکی ، ازگیل ، آزاد و بلوط و بخش بالا را بلوط ، آزاد ، راش ، ون ، زالزالک و گلابی وحشی دیده می شود .

گیاهانی چون تمشک ، گزنه ، پامچال ، بنفشه … نیز در این منطقه وجود دارد .

جانورانی نظیر مرال ، شوکا ، کل و بز ، پلنگ ، خرس قهوه ای ، گراز ، شغال ، گربه جنگلی  و پرنده قرقاول در منطقه حفاظت شده سرولات و جواهردشت زندگی می کنند .

پوشش گیاهی جواهردشت
photo by Ahmad Zamani
پوشش گیاهی جواهردشت
photo by Ahmad Zamani
پوشش جانوری جواهردشت
photo by Ahmad Zamani
پوشش جانوری جواهردشت
photo by Arshideh shahangi

با ریش سفیدان جواهردشت

در این سفر لحظاتی را در کنار بزرگان محله می نشینیم و با آن ها درباره ییلاق جواهردشت صحبت می کنیم .

یکی از بزرگان از نام روستایش می گوید :

در روزگاران قدیم شخصی به نام جواهر ، بزرگ مردم این منطقه بوده که به احترام بزرگی او ، نامش را بر روستا نهاده اند .

اما دوست هم محلی و هم سالش نکته دیگری را بیان می کند . او می گوید که به خاطر چمن زارها و سبزه زارها و چشمه سارها و زمین های مرغوب و مناسب کشت  کار است که به آن جواهردشت می گویند .

آن ها سن آبادیشان را حدود ۴۰۰ سال می دانند ؛ اما سندی معتبر برای این ادعا وجود ندارد ؛ ولی با توجه به قبور موجود در منطقه ، نوع معماری و… احتمال است که قدمت آن به   ۲۰۰ الی ۳۰۰ سال برسد .

در مورد ساکنان این منطقه جالب است بدانید که بیشتر مردمان اهل روستاهای سیاهکل‌رود ، قاسم‌آباد علیا و سفلا ، گاوماست و روستاهای دیگر هستند که ر فصل تابستان منطقه جواهر دشت را به عنوان محل اقامتشان انتخاب می کنند .

جواهردشت
جواهردشت
photo by Ahmad Zamani

مسیر دسترسی به جواهردشت

آدرس : ایران ، گیلان ، رودسر ، بخش کلاچای ، دهستان سیاهکلرود ، روستای جواهر دشت .

مسیر دسترسی

ابتدا از تهران از جاده زیبای چالوس به سمت رامسر بروید ، و سپس به طرف رامسر حرکت کنید . از چابکسر در ۵ کیلومتری رامسر ، به سمت کلاچای در غرب رفته و بعد از حدود ۷ کیلومتر به جاده سیاهکل رود می رسیم . جاده ای که از میان باغ های مرکبات عبور می کند و در انتها به سیاهکل رود و خیاط محله می رسد . در این محله جیپ های KM دو دیفرانسیل بدون پلاک را می بینیم که  گردشگران را از اینجا به جواهردشت می برند مسیری که در حدود ۲ ساعت طول می کشد . مسیر تا منطقه چاشت خورلات آسفات است اما بعد از آن باید از مسیری جنگلی عبور کرد تا به مقصد رسید .

اگر قصد سفر با خودروی شخصی را دارید ، بسیار باید مراقب بود و از جیپ یا خودروهای دو دیفرانسیل استفاده کرد .

فاصله جواهردشت تا #رشت مرکز استان ۱۰۵ کیلومتر و تا رودسر ۴۰ کیلومتر است .

مسیر جواهردشت
مسیر جواهردشت
مسیر جواهردشت
جواهردشت
photo by arshideh shahangi
مسیر جواهردشت در زمستان
photo by Ahmad Zamani

اقامت در جواهردشت ، تجربه ای فراموش نشدنی

اگر با دیدن این همه زیبایی دلتان می خواهد برای یک شب هم که شده در این بهشت اقامت کنید ، می توانید خودتان با وسیله ی شخصی راهی جاده شوید و خود را به جواهر دشت برسانید .

برای اقامت هم می توانید از خانه های محلی استفاده کنید یا این که کمپ برپا کنید و در دل طبیعت چادر بزنید .

بدون شک وقتی صبح زود صدای  پرندگان شما را از خواب بیدار کند ، منظره ای وصف نشدنی را خواهید دید که شاید گمان کنید هنوز در خواب هستید اما از الان این را بدانید که این عین واقعیت است .

اگر هم نخواهید با وسیله شخصی بروید می توانید از تورهای مختلف که به صورت یک روزه تا چند روزه شما را به جواهردشت می برند استفاده کنید .

خانه های محلی جواهر دشت
photo by Ahmad Zamani
خانه های محلی جواهر دشت
photo by Ahmad Zamani
بهار در جواهر دشت
photo by Ahmad Zamani
چای دغالی در جواهر دشتمنبع: کارناوال

تست
تست