چهارشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ , 26 February 2020
تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۹۶
ساعت انتشار : ۱۰:۱۵ ب.ظ
چاپ مطلب
در جلسه بررسی عرصه های ملی ماسال و تالش مطرح شد؛

انتقاد تند فرماندار ماسال از منابع طبیعی / آقایان طرح امضا شده نماینده تام‌‌الاختیار خودشان را هم اجرا نمی‌کنند

فرماندار ماسال گفت: بازرسی باید در این حوزه ورود کنند که منابع طبیعی چرا قانون را اجرا نمی‌کند. ما انتظار داریم بتوانیم کار مردم را حل کنیم اما 20 نفر مسئول نشسته‌ایم و نمی‌توانیم یک زمین را برای کسانی که زندگی‌شان در خطر است تعرفه کنیم.

به گزارش ماسال نیوز،  محمدجواد عامر فرماندار ماسال ظهر امروز در جلسه بررسی عرصه های ملی واقع در محدوده طرح هادی تالش و ماسال که در شهر تالش و با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد با بیان اینکه بر اساس ماده ۶ قانون توسعه صنعت گردشگری، منابع طبیعی موظف است زمین مورد نیاز برای ایجاد تاسیسات ایرانگردی و گردشگری، را با معرفی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به قیمت منطقه‌ای به متقاضیان واگذار کند، اظهار داشت: منابع طبیعی باید در خصوص میزان اجرای این قانون پاسخگو باشد.

وی افزود: می گوییم می‌خواهیم حفظ حقوق بیت المال کنیم. منطقه ای داریم که خطر برای جان مردم دارد. جان مردم مهم تر است یا مال مردم؟ چیزی هست که باید شما انجام دهید اما شما آقایان کوتاهی می‌کنید. الان سازمان بازرسی و دکتر آقایی (معاون پیشگیری دادگستری کل گیلان) باید در این خصوص ورود کنند. مگر کسی که یک قانون، مصوبه و آیین نامه‌ای را امضا می‌کند نسبت به اجرای آن تعهد ندارد؟ مگر آقایان از منابع طبیعی در تهیه طرح هادی نماینده تام الاختیار نداشته اند. چطور امروز طرح را تحویل نمی گیرد.

فرماندار ماسال ادامه داد: این آقایان (بازرسی و معاون پیشگیری دادگستری کل) باید در این حوزه ورود کنند که شما چرا قانون را اجرا نمی‌کنید. ما انتظار داریم کار مردم را حل کنیم اما ۲۰ نفر مسئول نشسته‌ایم و نمی‌توانیم یک زمین را برای کسانی که زندگی شان در خطر است تعرفه کنیم. واقعا جای تأسف دارد.

وی با اشاره به رانشی بودن زمین مسکن مهر بهزیستی مرکیه ماسال و غیر کارشناسی بودن انتخاب این مکان گفت: در راستای ایجاد دیوار حائل و تثبیت آن از منابع داخلی اعتبار گذاشته شده است اما حل این مشکل نیازمند تخصیص اعتبار استانی از سوی اداره کل مدیریت بحران است.

عامر با بیان اینکه خانواده‌های دارای معلول که برخی حتی دو معلول دارند تمام مبالغ خود را واریز کرده اند اظهار کرد: متأسفانه غیر از دو بلوک ۴ و ۵ بقیه بلوک های به دلیل خطر رانشی بودن زمین قابل سکونت نیستند. ما از منابع داخلی منابعی را گذاشته ایم اما نیاز به اعتبار داریم. اکنون این بلوک ها آماده است اما خریداران که همه اجاره نشین هستند و خواهان سکونت در آن هستند اجازه ندارند به خطرات احتمالی در آنجا ساکن شوند و در صورت تأمین اعتبار این مشکل حل خواهد شد.

فرماندار ماسال با اشاره به رانشی بودن زمین بام سبز ماسال نیز گفت: رانشی بودن زمین بام سبز موقعیت گردشگری را از شهرستان ماسال گرفته است.


2 ديدگاه

 1. م ح گفت:

  با سلام
  جناب آقای فرماندار
  درود بر مادر شما که جنابعالی رو بزرگ کرده
  درود بر غیرتش
  خداوند روح برادر شهیدت را شاد بگرداند
  واقعا حرف دل مردم رو زدی

 2. م ج گفت:

  درددل‌های عضو خانواده دامداران ماسالی خطاب به مدیرکل منابع طبیعی گیلان؛

  ۵ سال است به شما مراجعه می‌کنیم اما دردی درمان نمی‌کنید / در این ۵ سال از مشکلات ما خبر نداشتید؟ / زمین ها و دام‌هایمان را گرفتند اما چیزی ندادند

  آقای مدیر کل خودت هم میدانی که دامداران ۵ سال است که به صورت مستمر به شما مراجعه می کنند چرا با گذشت ۵ سال مشکل شان را حل نمی کنید؟!

  به گزارش ماسال نیوز؛ جمعی از دامداران شهرستان ماسال سال ۱۳۹۰ در پی اجرای طرح خروج دام از مرتع و بر اساس توفق نامه ای با اداره منابع طبیعی، از سکونت گاه های ییلاقی خود خارج و دام های خود را فروختند تا اداره منابع طبیعی در ازای آن زمینی در مناطقه روستایی به آنان بدهد.

  اینک بیش از ۵ سال از آ؛از این طرح گذشته و با وجود اجرای تعهدات از سوی دامداران، هنوز سند زمین های موعود به واسطه اختلافات میان ادارات منابع طبیعی و ثبت اسناد ، به نام دامداران ثبت نشده است.

  پیش از این در گزارشی مبسوط مشکلات این دامداران در ماسال نیوز مطرح شده بود.

  روز گذشته مدیر کل منابع طبیعی استان گیلان در مصاحبه با ۸ دی در پاسخی عجیب به سوال در خصوص وضعیت این دامداران گفت: اگر این افراد به‌صورت موردی مراجعه کنند ما مشکل آن‌ها را حل خواهیم کرد البته به این شرط که این افراد تعهد دهند که زمین‌ها را نفروشند!

  با انتشار این گزارش، یکی از اعضای خانواده دامداران شهرستان ماسال دلنوشته ای خطاب به مدیرکل منابع طبیعی استان نوشت.

  متن این دلنوشته به شرح زیر است؛

  با سلام.

  بنده چند سوال به نمایندگی از دامداران بخش شاندرمن از مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان دارم امیدوارم به خودش جرات پاسخ به این سئوالات را بدهد !
  ۱- شما حوالی سال ۹۰ برای قریب به ۲۵ تن از دامداران ییلاقات شاندرمن طرح خروج دام ازجنگل را اجرایی کردید اما با گذشت بیش از ۵ سال از اجرای تعهدات توسط دامداران ، هنوز زمینی که قرار بود در روستای پاشکم به آنان تحویل شود، سند دار نشده است. چرا؟ آیا شما تا پیش از مصاحبه با آن خبرگزاری، از این موضوع خبر نداشتید؟!

  ۲- آقای مدیر کل شما گفته اید اگر دامداران به‌ صورت موردی به من مراجعه کنند ما مشکل آن‌ها را (سند دارکردن زمین روستای پاشکم ( را خواهیم کرد البته به این شرط که این افراد تعهد دهند که زمین‌ها را نفروشند!
  آقای مدیر کل خودت هم میدانی که دامداران ۵ سال است که به صورت مستمر به شما مراجعه می کنند چرا با گذشت ۵ سال مشکل شان را حل نمی کنید؟! یعنی تک تک دامدارانی که در طرح خروج دام با چنین مشکلاتی روبرو شده اند باید بیایند و به مدیرکل مراجعه کنند تا مشکلشان حل شود؟ اصلا دامدار را به اتاق مدیرکل راه می دهید؟!
  آقای مدیر کل! اگر دامدار مقداری از این زمین را نفروشد با کدام پول برای خود خانه درست کنند و با کدام پول برای خود وخانواده خود شغل فراهم کنند؟!

  ۳- اگر شمابه ازای دام خارج شده از جنگل پول به جنگل‌نشینان می‌دادید با آن پول برای خود خانه و شغل فراهم می کردند. درحالی که به دامداران شهرستان ماسال خصوصا” بخش شاندرمن زمینی در روستای پاشکم وعده دادیدکه با گذشت بیش از ۵ سال سند دار نشده است؟ چرا آقای مدیر کل ؟! با این سند بی نام و نشان حتی پروانه کنتور برق و گاز هم نمی شود گرفت.

  ۴- چرا بسیاری از این جمع دامداران با آنکه زمانی برای خودشان شغل مناسبی داشتند و حتی چندین نفر دیگر را هم با خود مشغول به کار کرده بودند، اکنون بیکارند و به صورت روزمزد برای مردم کارگری می کنند؟! الان هیچکس جرات نمی کند زمین بی سند آنها را بر اساس وعده و وعید شما مدیر کل ها بخردتا برای خودشان شغل مناسبی فراهم کنندیا مقداری از این زمین را بفروشند وبا پول آن برای خود خانه درست کنند و از این بی خانمانی بیرون بیایند!

  با این اتفاقات اقتصاد دامداران نابود شده است دامداران بی خانمان شده انداما هیچکس خصوصا شما مدیرکل محترم دلت برای دامداران نمی سوزد. پاسخ به سایت های خبری آسان است اما پاسخ به وجدان و محکمه الهی سخت خواهد بود.

تست
تست