سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ , 14 July 2020
تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۹۶
ساعت انتشار : ۷:۳۶ ب.ظ
چاپ مطلب

ژنرال محبوبی که بلای جان داعش شد + تصاویر

نویسنده : سردار سلیمانی امروز 61 ساله شد

امروز سالروز تولد مردی است که ژنرال خاورمیانه لقب گرفته فرمانده ای بزرگ به نام حاج قاسم سلیمانی. مردی زاده شهر شهید پرور کرمان ، که رهبر معظم انقلاب در فرمایشات شان در جمع ایثارگران و خانواده های شهدای استان کرمان در سال ۱۳۸۴، از ایشان با عنوان ” شهید زنده ” یاد می کنند.

به گزارش ماسال نیوز؛  در صفحه ویکی پدیای حاج قاسم سلیمانی بیستمین روز از آخرین ماه سال ۱۳۳۵ ، به عنوان تاریخ تولد نوشته شده است و این یعنی حاج قاسم امروز ۶۱ ساله می شود.

 

سردار زیاد اهل مصاحبه نیست و با این حال با کمی جستجو در صفحات اینترنت ، می توان به مصاحبه ای از او رسید که گفته می شود بعد از ۲۳ سال منتشر شده است ؛ سردار سلیمانی در این مصاحبه گفته است :

« من قبل از انقلاب در سازمان آب کرمان به استخدام درآمدم، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در اول خرداد سال ۱۳۵۹ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمدم. با شروع جنگ و حمله عراق به فرودگاه های کشور، مدتی از هواپیماهای مستقر در فرودگاه کرمان محافظت می کردم. دو یا سه ماه پس از شروع جنگ در قالب اولین نیروهای اعزامی از کرمان که حدود ۳۰۰ نفر بودند عازم جبهه‌های سوسنگرد شدیم و به عنوان فرمانده دسته مشغول به کار شدم.در روزهای اول ورود به جبهه، دشمن را قادر به انجام هر کاری می دانستم، اما در اولین حمله ای که انجام دادیم موفق شدیم نیروهای دشمن را از کنار جاده سوسنگرد تا حمیدیه به عقب برانیم و تلفاتی نیز بر آنها وارد کنیم که این امر باعث شد تصور غلطی که از دشمن در ذهن داشتم از بین برود. یادم می آید که پس از این حمله، شب‌ها وارد مواضع عراقی‌ها می‌شدیم. بهترین عملیاتی که در آن شرکت کردم فتح المبین بود که آن زمان برای اولین بار به ما ماموریت داده شد که تیپ تشکیل بدهیم و من که مجروح هم بودم معاونت فرماندهی محور در جبهه شوش و دشت عباس را به عهده گرفتم. این عملیات از نظر بازدهی برای من بسیار شیرین و خاطره انگیز است، زیرا با اینکه از نظر سلاح بسیار در مضیقه بودیم اما به همت رزمندگان اسلام توانستیم حدود ۳۰۰۰ عراقی را به اسارت درآوریم.»

سرداری که مورد تحسین دشمنانش است

با اینکه نام سردار سلیمانی لرزه به اندام دشمنان اسلام می اندازد اما درایت و شجاعتش در میادین نبرد حتی توجه آنها را هم به خودش جلب کرده است تا جایی که نیویورک تایمز، در سپتامبر ۲۰۱۳ او از او به عنوان «دشمنی که هم مورد تنفر و هم مورد تحسین است» یاد می کند. جان مگوایر افسر سابق سازمان سیا در عراق هم درباره سردار سلیمانی می‌گوید «او قوی‌ترین مأمور مخفی در خاورمیانه است … و هیچ‌کس او را نمی‌شناسد.»

روزنامه انگلیسی گاردین هم در مورد این فرمانده بزرگ می‌نویسد: «حتی کسانی که سلیمانی را دوست ندارند، او را فردی با هوش می‌دانند. بسیاری از مقامات امریکا که این چند ساله را صرف متوقف کردن کار افراد وفادار به سلیمانی کرده‌اند، می‌گویند مایل هستند او را ببینند و معتقدند که مبهوت کارهای او شده‌اند.«

روزنامه امریکایی «مک کلثی» هم با اشاره به حضور موثر سردار سلیمانی نوشته است : «سلیمانی برای توقف درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی عراق که بیشترشان شیعه هستند و نیروهای رادیکال مقتدی صدر در شهر بصره، پا در میانی کرده است. . . یکی از نخستین و مهمترین پیروزی‌های سلیمانی بر امریکا در عراق، ایجاد برتری سیاسی بود، نه نظامی.»

یکی از نمایندگان مجلس عراق هم ، درباره سردار سلیمانی گفته است : «او فقط یکبار در این هشت ساله به عراق آمده است. او فردی است که آرام سخن می‌گوید و منطقی و بسیار مؤدب است. وقتی با او حرف می‌زنید، بسیار ساده برخورد می‌کند. تا زمانی که پشتوانه او را نشناسید، نمی‌دانید چه قدرتی دارد، هیچ کسی نمی‌تواند با او بجنگد.«

یک مقام سابق ارشد عراق هم قاسم سلیمانی را فردی زیرک و استراتژیستی به‌شدت باهوش توصیف کرده و گفته است: «زمانی که وارد اتاقی می‌شود که مثلا ۱۰ نفر در آن حضور دارند، او جلو نمی‌آید، همان جا در طرف دیگر اتاق بسیار آرام می‌نشیند. صحبتی نمی‌کند، نظری نمی‌دهد و تنها می‏نشیند و گوش می‌دهد؛ و البته قطعا همه در آن اتاق تنها به او فکر می‌کنند

پیروزی جبهه مقاومت اسلامی با درایت سردار سلیمانی

اما میانه های پاییز امسال با پیروزی جبهه مقاومت اسلامی برعلیه داعش در سوریه، نام سردارسلیمانی و مدافعان حرم بار دیگر برسرزبان ها افتاد. در همین رابطه سردار سلیمانی در نامه ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی ، نوشت : «حقیر به عنوان سرباز مکلف شده از جانب حضرتعالی در این میدان، با اتمام عملیات آزادسازی ابوکمال آخرین قلعه داعش با پایین کشیدن پرچم این گروه آمریکایی – صهیونیستی و برافراشتن پرچم سوریه، پایان سیطره این شجره خبیثه ملعونه را اعلام می کنم.»

نامه ای که در دنیای رسانه ای داخل و خارج بازتاب های زیادی داشت، در همین رابطه رهبر معظم انقلاب هم در پاسخ ایشان نوشتند :«

سردار پر افتخار اسلام و مجاهد فی سبیل‌الله آقای سرلشکر حاج قاسم سلیمانی (دام توفیقه)

خدای بزرگ را با همه‌ی وجود سپاسگزارم که به مجاهدات فداکارانه‌ی شما و خیل عظیم همکارانتان در سطوح مختلف، برکت عطا فرمود و شجره‌ی خبیثه‌ای را که به دست طواغیت جهان غرس شده بود، به دست شما بندگان صالح، در کشور سوریه و عراق ریشه‌کن کرد. این تنها ضربه به گروه ستمگر و روسیاه داعش نبود؛ ضربه‌ی سخت‌تر به سیاست خباثت‌آلودی بود که ایجاد جنگ داخلی در منطقه و نابودی مقاومت ضدّ صهیونیستی و تضعیف دولتهای مستقل را به وسیله‌ی رؤسای شقیّ این گروه گمراه هدف گرفته بود؛ ضربه بود به دولتهای قبلی و کنونی آمریکا و رژیمهای وابسته به آن در این منطقه که این گروه را به وجود آوردند و همه‌گونه پشتیبانی کردند تا سلطه‌ی نحس خود را در منطقه‌ی غرب آسیا بگسترانند و رژیم غاصب صهیونیست را بر آن مسلّط سازند. شما با متلاشی ساختن این توده‌ی سرطانی و مهلک، نه فقط به کشورهای منطقه و به جهان اسلام بلکه به همه‌ی ملّتها و به بشریّت خدمتی بزرگ کردید. این نصرتی الهی و مصداق «وَ ما رَمَیتَ اِذ رَمَیتَ وَ لٰکِنَّ اللهَ رَمیٰ» بود که به‌خاطر مجاهدت شبانه‌روزی شما و همرزمانتان به شما پاداش داده شد…»

   

سال ۹۳ این عکس در صفحه منعکس کننده اخبار عراق در فیسبوک منتشر و اعلام شده بود، کیک را مردم عراق برای سردار سلیمانی طراحی کرده‌اند

  


منبع : جام جم آنلاین

تست
تست