سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ , 03 October 2023

تاریخ انتشار : ۲۷ فروردین ۹۷
ساعت انتشار : ۱۲:۳۲ ب.ظ
چاپ مطلب

ممیزی سگ، کار دست تلویزیون داد! +عکس

ظاهراً مسئولان شبکه نمایش در پخش فیلم سینمایی کانادایی «تنها در طبیعت» (Against the Wild) بسیاری از صحنه های حضور سگ در تصویر را ممیزی کرده بودند و حتی سگ قصه را که شخصیت ها به نام اصلی اش صدا می زدند، «حیوون» خطاب می کردند.

به گزارش ماسال نیوز؛ در حالی که در روز‌های گذشته، ممیزی بخشی از بدن گرگ روی لوگوی یک تیم فوتبال، جنجالی شده بود، به تازگی تصویری به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که به انتقادات علیه برخی ممیزی‌های تلویزیون دامن زده است. ظاهراً مسئولان شبکه نمایش در پخش فیلم سینمایی کانادایی «تن‌ها در طبیعت» (Against the Wild) بسیاری از صحنه‌های حضور سگ در تصویر را ممیزی کرده بودند و حتی سگ قصه را که شخصیت‌ها به نام اصلی اش صدا می‌زدند، «حیوون» خطاب می‌کردند. تصویری که از این فیلم پخش شده، مربوط به صحنه‌ای است که «زک» با سگ شان به داخل آشپزخانه می‌رود و، چون این صحنه (به دلیل حضور سگ) قابل حذف نبوده، ترجیح دادند با روتوسکوپی (اصلاح تصویری) یک در کوچک را جایگزین سگ کنند! تصویر در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخید و حسابی دیده شد.

واکنش محمد دلاوری به این ماجرا
ساعتی بعد از انتشار گسترده این تصویر، فضای مجازی شاهد واکنش‌های زیادی به این اتفاق بود و بیشتر کاربران با مرتبط دانستن این ماجرا به ممیزی لوگوی باشگاه رم، از روندی که تلویزیون در پیش گرفته انتقاد می‌کردند. با این حال محمد دلاوری خبرنگار و گزارشگر خبرگزاری صداوسیما، در پستی اینستاگرامی از این کار انتقاد کرد. او ضمن به اشتراک گذاشتن این تصویر نوشت: «کسی که بخشی از بدن گرگ رو سانسور می‌کنه، اگر یه نفوذی برای به مضحکه کشیدن ایدئولوژی نباشه، عضوی از گروه بزرگِ کارمندان ایدئولوژیه، گروهی که کار کردن در حوزه‌های فرهنگی عقیدتی را با کار کردن در بایگانی اداره قند و شکر از هم تمیز نمی‌دهند و تأسف آور این که این گروه اون قدر تکثیر شده که بیش از همه دیده میشه و میره که تبدیل به پیشانی نهاد‌های مهم فرهنگی بشند. این گروه که در میان اون‌ها مدیر و وزیر و دربان و روزنامه نگار و… هم دیده میشه، فقط به یک امر مقدس اعتقاد دارند: حقوق آخر ماه».
خب این فیلم را پخش نکنید!
نکته قابل توجه درباره فیلم سینمایی «تن‌ها در طبیعت» آن است که سگ مورد اشاره، جزو شخصیت‌های اصلی فیلم است و حتی در پوستر فیلم نیز در مرکز تصویر قرار دارد! حضور این سگ در روند قصه هم آن چنان مهم است که در پایان قصه، با یافتن این سگ است که خانواده صاحب حیوان، می‌توانند فرزندانشان را که در جنگل گم شده اند، پیدا کنند؛ بنابراین اگرچه نگهداری سگ به عنوان حیوان خانگی نکوهش شده و ممکن است پخش این فیلم و آثار مشابه، به ترویج فرهنگ نگهداری این حیوان در خانه بینجامد، اما به هر حال وقتی مسئولان تأمین برنامه، چنین فیلمی را برای پخش انتخاب و از تولیدکننده خریداری می‌کنند، باید به این جا هم فکر کنند!
ورود شورای نظارت بر صداوسیما
دیروز همچنین اظهارنظری از عضو ناظر بر سازمان صداوسیما منتشر شد که بخشی از آن به ممیزی عجیب لوگوی فوتبالی در شبکه سه اختصاص داشت. سیداحسان قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس و عضو ناظر قوه مقننه در شورای نظارت بر صداوسیما، در پاسخ به سؤال ایلنا درباره برخی موارد پرحاشیه همچون سانسور لوگوی فوتبالی یا موضوع مربوط به آیتم پرحاشیه «کلاه قرمزی» درباره اقوام ایرانی گفت: «همه این موارد جزو تذکر‌ها بوده و اتفاقاً به جز این چند نمونه، موارد متعدد دیگری نیز از سوی شورای نظارت مورد تذکر قرار گرفته است.» او تعداد تذکرات این شورا را در نوروز امسال، ۱۸ مورد بیان کرد.

منبع:روزنامه خراسان