یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ , 16 June 2024

تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۹۷
ساعت انتشار : ۷:۱۵ ب.ظ
چاپ مطلب

۱۹ غلط املایی در دست‌خط رضاشاه +عکس

کسی را با این سطح از سواد، چگونه می توان پدر ایران نوین نامید؟ و مثلا پروژه هایی مثل راه آهن،تاسیس دانشگاه،منع حجاب و...را به او نسبت داد؟

به گزارش ماسال نیوز به نقل از جهان، محمدرضا کائینی از فعالان رسانه و تاریخ در صفحه شخصی خودش با انتشار عکسی نوشت: آنچه می بینید، از معدود دستخط های باقی مانده از رضاخان است.

نکته اش هم این است که قزاق سوادکوه در این چند خط، نوزده فقره غلط املایی دارد! از صدر کلام که با “مغرب الخاقان”(مقرب الخاقان)آغاز می شود تا کلماتی مثل”ترف”(طرف)،”حچ”(هیچ)،”معموریت”(ماموریت)،”به حچ وجح”( به هیچ وجه)،” کاغذ”( کاغذ)و…الخ که در متن آن رخ می نماید.


دستخط رضاشاه

کسی را با این سطح از سواد، چگونه می توان پدر ایران نوین نامید؟ و مثلا پروژه هایی مثل راه آهن،تاسیس دانشگاه،منع حجاب و…را به او نسبت داد؟

در اینجا و به ناگاه، ذهن ما به سمت این نام ها می رود: فروغی،نصرت الدوله فیروز،تیمورتاش،داور و…الخ. این جماعت هم یا وابسته گی های شدید فرقه ای دارند مانند: ازلی گری یا بابیگری و یا از آن مهمتر از اساتید اعظم لژهای فراماسونری هستند.حال اگر اینها بخواهند طرح راه آهن را به قزاق حقنه کنند،چگونه راه آهنی خواهد شد؟راه آهن جنوب به شمال که برخلاف راه غرب به شرق(راه ابریشم)، هیچ استفاده ای برای ایرانیان نخواهد داست و البته بعدها به کار متفقین خواهد آمد.

یا مثلا اگر بخواهند دانشگاه بسازند،چگونه دانشگاهی خواهند ساخت؟ موسسه ای که نه تنها محصولات مدارس قدیمه از قبیل:بوعلی،ابوریحان،ملاصدرا و….را نخواهد داشت،که دانش آموختگان آن در بهترین صورت، مترجمین دست سوم جان لاک،جان‌استوارت میل،روسو و…خواهندشد.( بلیه ای به نام بومی نبودن علوم انسانی که سالیانی است فغان عده ای را برآورده است)…تاریخ بخوانیم…

پ ن‌اول: شنیده یا خوانده بودم که محمد تقی بهار،دستخطی از رضاخان را که مملو ار غلط بوده، برای ثبت در تاریخ نگاه داشته بود.احتمالا دستخط ضمیمه، همان است.

پ‌ ن دوم: این واپسین پستی است که در این روزها، درباره رضاخان منتشر می کنم. با اندکی از هزار، خواستم نشان دهم که خاک شهرری،چه تحفه ای را به خلق الله نمایانده است. تازه اگر ماجرا راست باشد که البته من در آن تردید دارم.


2 ديدگاه

  1. شهرام گفت:

    اگر در مدارک دانشگاهی افراد مختلف نگاهی بکنیم بخصوص آنهایی که معلوم نیست چگونه اصلا دکترا گرفته اند آنهم اغلب در رشته های علوم انسانی ، بو غلط های گفتاری و کلامی و عدم داشتن معلوات عمومی شان را میبینیم دیگر نمی توان از رضا خان در سال ۱۳۳۷ چندان انتظاری داشت . پیشرفت یک کشور باید با پیشرفت کشورهای همسایه در مدتی مغلوم محاسبه شود . همچنان که در یک خانواده نیز افراد فامیل با هم مقایسه میشوند و فرد خود را با خرید یک خط تلفن سرمایه دار نمی داند . مهاجرت مغزها و نفرات برتر از لحاظ انسانی و سرمایه گذاری کلان ایرانی ها در خارج از کشور که باعث خروج ارز گردیده و ورود بی رویه محصولات خارجی و ……. باعث رکود بازار داخلی شده است . اینکه ببینیم کجا را یکصد سال پیش چه کسی ساخته راه گشا نیست . باید قکر کنیم کجا را ما ساخته ایم ؟ کدام کارخانه را در شهرمان افتتاح کرده ایم ؟ مایی که هیچ غلط املایی هم نداریم

  2. سبحان گفت:

    آقای مدیر به چند تا غلط املایی از یه فرد اونم مربوط به سال ۱۳۳۷ یعنی ۶۰ سالپیش هستش گیر ندین ، قصد ما هم دفاع یا محکوم کردن کسی نیست ولی واقع بین باشیم ببینیم الان که مسولین ما همشون دکتر هستن چیکار کردن مثال کارهامون آزاد راه تهران شمال هست چند ساله طول کشیده و پروژه های مختلف دیگر

ویژه ها