شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ , 03 June 2023

تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۹۷
ساعت انتشار : ۹:۰۶ ق.ظ
چاپ مطلب
فوأد ایزدی مطرح کرد؛

بازی جدید برجامی آمریکا و اروپا با ایران؛ هم تحریم ها برمی گردد هم محدودیت های هسته ای باقی می ماند

در شرایط فعلی گزینه مطلوب آمریکا حاصل شده است به این صورت که آمریکا در برجام نیست و می‌تواند تحریم‌های قبلی را برگرداند و تحریم‌های جدید علیه ایران وضع می‌کند اما ایران ملزم به ماندن در برجام و ادامه آن با اروپاست.

به گزارش ماسال نیوز، فوأد ایزدی، کارشناس مسائل هسته‌ای در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص بیانات اخیر رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام و شروطی که ایشان برای ادامه برجام با اروپا متذکر شدند اظهار داشت: همانطور که رهبر انقلاب فرمودند اینکه بعد از خروج آمریکا از برجام به ادامه برجام با اروپا فکر کنیم خوشبینانه نیست ولی نظر دولت این است که فرصتی به اروپایی ها داده شود تا شاید بتوانند به این توافق خوب که در قالب برجام به دست آورده اند، پایبند باشند.

وی در ادامه افزود: برجام یک فرمول کلی داشت که ایران در حوزه هسته ای محدودیت های گسترده ای می پذیرد و در ادامه تحریم های هسته ای که علیه ایران وضع شده بود برداشته می‌شود؛ منتهی اگرچه محدودیت های شدید هسته ای را ایران پذیرفت و آژانس هم اقدامات ایران را تأیید کرد اما آمریکا بسیاری از تحریم های هسته ای را نه تنها بر نداشت بلکه تحریم های دیگری هم علیه ایران وضع کرد.

این کارشناس مسائل هسته‌ای با بیان اینکه اروپا اگر علاقه مند به ادامه برجام است باید اقدامات رخ داده از سوی آمریکا را جبران کند تصریح کرد: ما در برجام دو مشکل راهبردی داشتیم که اولین آنها این بود که از ایران در طول مذاکرات حرف هایی زده شد که برای طرف غربی یقین حاصل شد که ایران از پای میز مذاکره بلند نمی شود و یا اینکه اگر بلند شود باز می گردد.

ایزدی در ادامه افزود: وقتی آقای روحانی اعلام کردند که ما حتما به توافق دست پیدا می کنیم این یعنی ایران از پای میز مذاکره تکان نمی‌خورد؛ و نتیجه آن این شد که ما با متن برجامی رو به رو هستیم که ایرادات متعددی در ساختار دارد، به عنوان مثال همین بندهای ۳۶ و ۳۷ که اکنون که آمریکا از برجام خارج شده است، دست ما خالی است و نمی توانیم از برجام برای شکایت استفاده کنیم چرا که بر اساس مکانیسم ماشه در صورت شکایت تحریم های سازمان ملل علیه ایران باز می گردد.

وی همچنین گفت: در ماه های گذشته هم برخی از مسئولان از داخل کشور اظهاراتی داشتند که منجر به خروج آمریکا از برجام شد؛ آقای رئیس جمهور در سفر مشهد خود رسماً اعلام کردند که ایران با اروپا برجام را ادامه می دهد و بلافاصله روز بعد ترامپ خروج از برجام را اعلام کرد.

این کارشناس مسائل هسته‌ای در ادامه افزود: در شرایط فعلی گزینه مطلوب آمریکا حاصل شده است به این صورت که آمریکا در برجام نیست و می‌تواند تحریم‌های قبلی را برگرداند و تحریم‌های جدید علیه ایران وضع می‌کند اما ایران ملزم به ماندن در برجام و ادامه آن با اروپاست و همچنان محدودیت‌های هسته‌ای برای ایران وجود دارد.

ایزدی با بیان اینکه برجام توافق خوبی برای آمریکایی ها بود عنوان کرد: آمریکایی ها دیدند توافق بهتری هم می توانند با ایران داشته باشند؛ در نگاه آنها ایران آمادگی واگذاری امتیاز در حوزه موشکی، منطقه ای و… را هم دارد و این را هم از اظهارات برخی از مقامات داخلی مبنی بر برجام های دوم و سوم برداشت کردند.

وی همچنین افزود: برجام دو و سه یعنی مذاکره در خصوص مسائل موشکی و منطقه‌ای که قطعاً آنها اگر برجام می خواهند باید امتیاز بدهند و نمی‌شود که تنها امتیاز داد؛ از نظر آنها می شد توافق بهتری داشت و از این رو از برجام خارج شدند.

این کارشناس مسائل هسته‌ای گفت: منطق آمریکا در این مسأله بر اساس سیاست های خودشان قابل قبول است و در چنین شرایطی با خود فکر می کنند وقتی می توانیم امتیازات بیشتری بگیریم چرا باید در برجام متوقف شویم که باید اشتباهات راهبردی مسئولان اصلاح شود.

ایزدی در ادامه با بیان اینکه اشتباه راهبردی اول به پایان رسیده عنوان کرد: باید اشتباه دوم را جبران کرد این تفکر برای آمریکا و اروپا که ایران بدون آمریکا هم به اجبار برجام را ادامه می دهد بسیار غلط است و باید برای طرف غربی اصلاح شود؛ در غیر این صورت اروپایی ها یا کار خاصی در چارچوب برجام برای ایران انجام نمی دهند و یا اگر انجام بدهند این اقدامات محدود بوده و ایران متحمل ضررهای زیادی می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که امکان شکایت به مجامع بین الملل برای نقض قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ توسط آمریکا وجود دارد یا خیر گفت: امکان شکایت برای ایران در قالب برجام وجود ندارد اما کشورهای اروپایی می توانند قطعنامه علیه آمریکا تصویب کرده و به سازمان ملل ببرند تا به صورت عملی مخالفت خود را با این اقدام آمریکا ابراز کنند اما این قطعنامه ای که به سازمان ملل می رود توسط آمریکا وتو می شود چرا که آمریکایی ها حق وتو قطعنامه ها در سازمان ملل را به خود اختصاص داده اند.

این کارشناس مسائل هسته‌ای در ادامه افزود: این شکایت یک موضوع نمادین است برای اینکه اروپایی ها اعتراض خود را علناً نسبت به خروج آمریکا اعلام کنند؛ رهبر انقلاب بهتر از ما می دانند که آمریکا حق وتو داشته و این قطعنامه نمی تواند آمریکا را محکوم کند اما این اقدام نشان دهنده حسن نیت آنها در ادامه برجام با ایران است.