شنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۰ , 23 October 2021
تاریخ انتشار : ۲۱ تیر ۹۷
ساعت انتشار : ۹:۲۲ ب.ظ
چاپ مطلب
پیام های مردمی برای ماسال نیوز؛

از خسارات طرح ساماندهی جنگل به دامداران شاندرمنی تا اجاره کلبه های ییلاقی به دخترپسرهای مجرد!

پیام های مردمی جهت بیان مشکلات روستایی و شهری بخش تعاملی کانال رسمی ماسال نیوز در شبکه های اجتماعی این پایگاه خبری است.

به گزارش ماسال نیوز؛ پیام های مردمی جهت بیان مشکلات روستایی و شهری بخش تعاملی کانال رسمی ماسال نیوز در شبکه های اجتماعی این پایگاه خبری است. تحریریه ماسال نیوز تلاش می کند گلچینی از این پیام های مردمی را روزنامه در سایت خبری نیز منتشر کند. در ادامه تعدادی از پیام های روزهای گذشته را می خوانید:

 طرح ساماندهي جنگل و خساراتي كه به دامداران شاندرمن زد

با سلام، یک سؤال از دوستان در منابع طبیعی و حفاظت شاندرمن داشتم، خواهش می‌کنم پاسخ‌گو باشن، حدود سه سال پیش طی طرح ساماندهی، در یکی از مناطق ییلاقی در شاندرمن تمام دامداران را ساماندهی کردن به جز یک دامدار، طی اقدام عجیب خانه و محوطه ما رو به‌طور کامل سیم‌کشی کردن، وقتی با اعتراض ما مواجه شدن با ما قول ساماندهی تا پایان سال ۹۴ دادن، ما رو مجبور کردن تمام مراحل مربوط به طرح ساماندهی رو انجام بدیم هزینه نقشه، جی‌پی‌اس و … روی دوش ما گذاشتن در حال حاضر میگن طرح ساماندهی لغو شده است، الآن هم با ما اجازه ورود به خانه نمیدن تهدید جریمه سنگین میکنن، حالا شخصی ک از کودکی شغل دامداری داشته خانه همراه با پروانه ساخت سال ۱۳۶۲ (به انضمام پروانه بازسازی سال ۱۳۸۹)، پروانه دامداری (مرتع‌داری) و هم‌اکنون نیز مشغول دامداری به صورت دائم است، برای گرفتن حق خود باید ساعت‌ها پشت درهای آقایان بشیند، تا جواب سر بالایی بشنود. سؤال آینه اگر طرح ساماندهی لغو شده چرا خانه ما را محصور کردین، چرا به بازرس اداره کل خونه ما رو نشان ندادین که اجازه کاشت نهال رو داده، چرا با ما گفتین مراحل پرهزینه ساماندهی را انجام بدیم، چرا روی حرفتان نبودین؟

و هزاران چرا دیگر… ما در طی این سه سال با احترام رعایت ادب اسلامی با مسئولان مربوطه صحبت کردیم، ما برای آنچه امروز از ما سلب می‌شود هزینه پرداخت کردیم، درکش آسان است با کمترین امکانات بدون تحصیل در سرما گرما به دنبال روزی حلال، کم‌لطفی در حق ما ظلم است و خدا حق مظلوم را می‌گیرد. امیدوارم پاسخگو باشن، تمام مستندات موارد ذکر شده موجود است، در صورت لزوم ارائه می‌شود.

……………

کلبه دارها در اولسبلنگاه به دخترپسرهای مجرد کلبه اجاره می‌دهند

با سلام خدمت مردم باغیرت ماسال؛ این‌همه در مورد غیرت حرف زدیم باز این بعضی از دوستان در ییلاق ماسال خونه های خودشان رو به دخترپسر اجاره میدن که هیچ رابطه‌ای ندارن آیا باز هیچ‌کسی نیست که این موارد رو بررسی کنه به خدا این موضوع باعث درگیری بین گردشگر و مردم ماسال شده آگه این مورد آزاد شده مسئولین بگن تا خود مردمی فکری کنن. ما همه دارای ناموس هستیم نمی‌توانیم تحمل کنیم ی ۲ تا جوان که هیچ رابطه‌ای با هم ندارن توی خونه یا کلبه شب رو به صبح برسونن. این کجای قانون نوشته این‌همه شهید برای ناموس دادیم جواب خون شهدا رو کی میده. آیا پدر یا برادر این دختر جوان که همش ۲۰ سال داره میدونه دخترش با چند تا پسر جوان در ییلاق ماسال داخل کلبه شب رو به صبح میرسونه. بابا غیرتی‌ها! سرمایه مملکت را که بردن دیگه نذارین ناموستونم ببرن. ازمسئولین می‌خواهم ی فکری کنن. مگه این‌جوری هم میشه در کنار این بی‌ناموسی‌ها زندگی کرد. مشروب می‌خورند تا صبح می‌زنند می‌رقصند تو ییلاق. اخه ما میخواهیم بخوابیم. به کی بگیم آرامش می‌خواهیم؟! چراکسی به داد ما نمیرسه؟! فردا جواب بچه هامون چی بدیم آگه بچه هامون از اونا تقلید کنن چیکار کنیم؟ اخه تاکی تحمل کنیم؟ این پیام منوبه مسئولین برسونین تا فکری کنن به خدا خسته شدیم.

…..

ما مخالف گردشگري نيستيم

آقایون! دوستان عزیز به خدا به دین ما مخالف مسافر نیستم ولی شما به دوست دختر و دوست پسر میگین خانواده که بهشون خونه میدین این پولش حرامه گناه آبروریزی؛ نکنین این کارو؛ والا خانواده بیاد قدمشون روچشم. کی با خانواده زن شوهر کار داره. این رابطه نامشروعه که همه مشکل دارن باهاش. بعضی از دوستان شنیدیم کارمند دولت هستن این کار رو تو ییلاق میکنن یا بازنشسته فرهنگی هستن این کارارو میکنن ایا شما تو اون خونه نماز نمیخونین. ایا غذا نمیخورین.

بازم میگم مامخالف مسافرو گردشگر نیستیم. ما مخالف دختروپسری هستیم که میام و شهر و منطقه مارو بدنام میکنن میرن. این مسئولین عزیز از زیرکولر بلند شن و سری به این برنامه هابزنن یکم میزکار خودشونو ول کنن و به ییلاقات برن ببینن چه خبره. ما ساکنین ییلاقات ماسال تشکر می‌کنیم ازسپاه، بسیج و نیروی انتظامی که بارها دیدیم تا صبح در ییلاقات گشت زنی میکنن بدون هیچ پولی و نگران شهرشون هستن واقعاً جای تشکى داره

….

برق خودبچر بدون اطلاع قبلي قطع ميشه

سلام با شروع تابستون و خبر قطعی نوبتی برق روستای خودبچر ماسال تمام این چند بار بدون اطلاع قبلی قطع شده.. مردم واقعاً نیاز به اطلاع رسانی از روز قبل دارن که احتیاجات خودشونو قبل از قطع برق تأمین کنن،، نه اینکه قطع میشه تازه از کانال‌ها می‌بینیم کجاها برق نیست! واقعاً اداره برق لیاقت انجام همین کارم نداره؟ یه اطلاع رسانی به موقع هم سختشونه؟ بخدا اون حقوقی که رییس اداره برق میگیره در برابر وظایفی که باید پرسنلش رو موظف به انجامش کنه ولی عین خیالش هم نیس نمیشه بهش روزی حلال گفت.

….

ادارات هر اتاق یک کولر دارند بعد برق مردم را خاموش می‌کنند!

تا کی باید این وضع ادامه داشته باشه…میریم اداره … تو هر اتاقشی کولر هست دارن حال میکنن مردم بیچاره دارن میمیرن…اقا جان مردم عروسی دارن عزادارن…امروز عروسی داریم همه جاساکته. ی سیدی نمیتونیم روشن کنیم…آقای رئیس خوش بحال شما…کارمندای شما. این چیزا رو نمی‌فهمید..

…..

بعد از ۳۰ سال حق داشتن یک خانه ۵۰ متری را ندارم؟

سلام. خواستم خدمت مسئول بنیاد مسکن و بخشداری محترم ماسال برسانم که اینجانب به مدت سی سال در تهران زندگی نمودم و بعد از بازنشستگی به شهر وروستای خودم بر گشتم در حال حاضر در شهر ماسال مستأجر می‌باشم و یک قطعه زمین در روستای کوچکام دارم که این حدود بیست سال است که نشا کاری نشده ولی چند بار از بنياد مسکن و بخشداری کارشناس محترم سر زمین برده‌ام می‌فرمایند که زمین شما کشاورزی می‌باشد ولی زمین روبرو که در حال نشا کاری می‌باشد تجاری و مسکونی است آیا اینجانب بعد از سی سال نباید در روستای خودم یک جواز ساخت پنچاه متری بتونم بگیریم که با سه فرزند در شهر ماسال مستأجر باید باشم؟

کلبه‌ها رو به دختر پسرهاي مجرد ميدن؛ خانواده‌ها در چادر مي خوابن!

خدمت مسئولین عزیز ماسال! و دادستان شهرستان ماسال مطلبی بگم! شما مسئولین عزیز شب جمعه‌ی سری به ما ساکنین ییلاق بزنین اولسبلنگاه، خری دول، سوچاله، با چند ییلاق دیگه ی بررسی بکنین ببینی چند تا از این کلبه دارها که ادعای مجوز از اماکن می‌کنند کلبه‌های خودشونو به دختروپسر اجاره میدن و خانواده‌های بیچاره از ترس پول اجاره‌های بالا داخل چادر میخوابن؛ اونا کلبه‌ها رو به دوست دختر دوست پسر اجاره میدن. به چه قیمتی این کارو میکنن. خواهش می‌کنم از دادستان ماسال که این موردها رو بررسی کنند. تورهای مختلط شب رو چه جوری به سر میرسونن در این مورد یه فکری بکنین. ییلاق ماسال شده انتالیای ترکیه. خداسرشاهده جوری که اینا توییلاق میگردن ما توخونمون نمی‌گردیم مسئولین همه خودشونو به خواب زدن و چشم خودشونو از این بی بندوباری بستن، خواهش ما مردم ییلاق نشین رو بشنوین. چندتا از این کلبه‌ها رو شناسایي کنید بهشون تذکر بدین بذارین تکرار نشه. ما دختر و پسر جوان داریم تو خونه چرا باید محل ما که پاک‌ترین محل بود اینجوری بشه اخه دوست دوختر دوست پسر کجاش خانواده میشه که اینا کلبه بهشون میدن، تو ماسوله هیچ کس بدون شناسنامه خونه اجاره نمی‌ده ولی تو ییلاق ما با کارت ملی و گواهینامه یا کارت ماشین کلبه می‌دهند. همه هم میگن کار نداشته باشید. بی خیال. فردای حادثه‌ای پیش بیاد کی جوابش را میده


    همچنین بخوانید :

تست
تست