دوشنبه ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ , 24 January 2022
تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۹۷
ساعت انتشار : ۷:۱۳ ب.ظ
چاپ مطلب
امام جمعه ماسال:

می‌خواستند ۶۰۰۰ هکتار جنگل ماسال را بی‌سر و صدا واگذار کنند / درباره دخل و خرج طرح جمع‌آوری زباله به مردم گزارش دهید

امام جمعه ماسال با انتقاد از عملکرد منابع طبیعی در واگذاری دو طرح جمع‌آوری زباله و واگذاری اراضی جنگل ماسال گفت: می‌خواستند 6000 هکتار از اراضی جنگلی و مرتعی ماسال را بی‌سروصدا به یک شرکت خصوصی واگذار کنند.

به گزارش ماسال نیوز؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید هادی موسوی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه ماسال با اشاره به اول ذی‌القعده سالروز ولادت فاطمه معصومه (س) و روز دختر اظهار داشت: اینکه روز ولادت فاطمه معصومه (س) به نامه روز دختر نام‌گذاری شده است این پیام را دارد که دختران جامعه ما سبک زندگی دنیای سلطه را مورد توجه قرار ندهند و آن حضرت را الگو قرار خود بدانند.

وی افزود: دنیای غرب به نام آزادی و دفاع از حقوق زنان می‌خواهد دختران جامعه را بی‌بندوبار پرورش یابند و بتواند به لذایذ جنسی خودشان برسند و از زن به عنوان یک کالا استفاده کند.

امام جمعه ماسال گفت: امروز دختران و پسران جامعه از زیر بار ازدواج شانه خالی می‌کنند چون وقتی جوانان می‌بینند تمام خواسته و غرایز جنسی و شهوانی آن‌ها در سطح خیابان برآورده می‌شود زیر بار مسئولیت نمی‌رود و حتی ازدواج را برای خود محدودیت و حصر می‌داند.

حجت‌الاسلام موسوی ادامه داد: دختران جامعه ما باید افتخار کنند که الگوی آنان فاطمه زهرا (س) و فاطمه معصومه (ع) هستند.

وی با اشاره به ۲۵ تیر روز بهزیستی و تأمین اجتماعی افزود: اداره تأمین اجتماعی ماسال به سطح ممتاز کشوری ارتقا پیدا کرده است که جا دارد در این خصوص از تلاش‌های نیروهای این نهاد تقدیر کنم اما خودم یک گلایه دارم. این برای جامعه بد است که در بیمارستان‌ها دفترچه تأمین اجتماعی را قبول نمی‌کنند. مقام معظم رهبری فرمود در بیمارستان‌ها باید کاری کنیم که مریض دغدغه‌ای جز بیماری خود نداشته باشد. یک کارگر ۱۰ ها سال کار کرده و پول تأمین اجتماعی پرداخت کرده اما بیمارستان می‌گوید چون تأمین اجتماعی به تعهدات خود عمل نکرده است ما دفترچه آن را قبول نمی‌کنیم. این موضوع باید حل شود.

امام جمعه ماسال با اشاره به روز گرامیداشت شورای نگهیان گفت: تخریب شورای نگهبان حرام و خلاف قانون است. قوانین شورای نگهبان برای همه لازم‌الاجراست. شورای نگهبان علم و پرچم و فیلتر نظام جمهوری اسلامی است. بعضی وقت‌ها هم این شورا با نظر لطف نگاه می‌کند و افرادی به جایگاه مدیریتی خاصی می‌رسد می‌بینید که چه خسارتی به کشور وارد می‌کنند.

وی ادامه داد: مردم پشت شورای نگهبان ایستاده‌اند و حمایت می‌کنند. اعضای شورای نگهبان واقعاً زحمت می‌کشند. مگر می‌شود کسی بیاید پست‌های کلیدی را بگیرد و بگویید شورای نگهبان هم حق ندارد حرفی بزند.

حجت‌الاسلام موسوی با اشاره به اجرای طرح جمع‌آوری ماسال اظهار داشت: اصل طرح جمع‌آوری زباله طرح خوبی است و هیچ آدم عاقلی با جمع‌آوری زباله مخالف نیست. الآن هم که من خیلی شفاف دارم حرف می‌زنم ترسم این است که برخی بیایند مثل مواضع ما درباره معضلات گردشگری آن را تحریف کنند و جوری دیگری جلوه دهند.

امام جمعه ماسال ادامه داد: طوری جلوه داده بودند که موسوی وقتی دارد با درباره گردشگری حرف می‌زند می‌خواهد آن‌ها به ماسال نیایند تا به فومن بروند. خوب مگر موسوی در فومن رستوران و مسافر کاشانه دارد که گردشگر به فومن برود برایش منفعت داشته باشد؟

وی تأکید کرد: اصل جمع‌آوری زباله در ییلاقات کار درستی است و حفظ محیط‌زیست است اما اگر طوری که پارسال آن را به یک عده خاص واگذار کردند امسال هم بخواهند بدون سروصدا آن را واگذار کنند من موضع و حرف دارم و الآن دارم هشدار خودم را می‌دهم. همه چیز باید شفاف باشد. همین شرکتی که پارسال این طرح را گرفته است باید بیاید بیلان کار بدهد. به مردم بگویند که چقدر درآمد داشته است و آیا مالیاتش را داده است؛ چقدر عوارض گرفته است و در کجا هزینه کرده‌اند و چقدر سهم دولت و چقدر سهم شرکت بوده است. باید این شرکت گزارش شفاف و روشن به مردم بدهد.

حجت‌الاسلام موسوی تأکید کرد: این‌ها باید بگویند که چقدر اشتغال ایجاد کرده‌اند و چقدر پول گرفته و چقدر هزینه کرده‌اند. الآن هم دارم می‌گویم دوره قبلی تمام شده است و الآن باید به مناقصه برود. هر دستگاهی که مناقصه برگزار می‌کند باید مردم در جریان این مناقصه باشند و باید به عموم اعلام کنند و اگر این کار را نکنند باز هم من حرف خواهم زد.

امام جمعه ماسال با تشکر از شورای تأمین و فرماندار ماسال در خصوص جلوگیری از واگذاری ۶۰۰۰ هکتار از اراضی ملی شهرستان به یک شرکت خصوصی گفت: این ۶۰۰۰ هکتار از جنگل‌ها و ییلاقات را هم می‌خواستند به‌صورت بی‌سروصدا از سوی منابع طبیعی به یک شرکت واگذار کنند که شورای تأمین و آقای فرماندار جلوی آن را گرفت و من به این دلیل از فرماندار شهرستان تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: منابع طبیعی متولی این کار است و باید بیاید شفاف‌سازی کند. چرا نمی‌آیید به مردم بگویید؟ در درجه اول بیایید به مردم ماسال بگویید. این‌که نمی‌شود یک شرکت از راه برسد و بیاید این طرح را بگیرد. شاید در این مردم جوانانی وجود داشته باشند که این توانمندی را داشته باشند.

امام جمعه ماسال گفت: فلان رئیس اداره‌ای که عصبانی می‌شود و به اداره خودش توهین می‌کند آیا این رئیس اداره لیاقت دارد؟ این دو طرح را باید متولیان برای مردم شفاف‌سازی کند. بحث جمع‌آوری زباله تا شفاف‌سازی نشده است و خرج و مخارج آن مشخص نشده است نباید مناقصه عمومی بگذارند.

وی تأکید کرد: طرح واگذاری ۶۰۰۰ هکتار اراضی ملی ماسال می‌توانست مخاطرات سیاسی و اجتماعی هم برای مردم ماسال داشته باشد. قبل از این هم طرحی با عنوان طرح ساماندهی و تجمیع جنگل نشینان و دامداران اجرا کردند و آن‌ها را از جنگل به بهانه خراب کردن جنگل و مرتع بیرون کردند. آیا دامداران جنگل و مرتع خراب می‌کند؟ جنگل را آن شرکتی خراب می‌کند که شما به آن‌ها مجوز می‌دهید در یک روز میلیون‌ها درخت را قطع می‌کند.


يک ديدگاه

 1. تالشی گفت:

  با سلام احترام
  بنده چند سوال از جنابعالی به عنوان امام جمعه محترم شهرستان دارم؟
  آیا جنابعالی در جریان کامل این طرح هستید؟ آیا کتابجه های طرح را مطالعه کرده اید؟ و آیا می دانستید که ۹۹/۹ درصد این ۶۰۰۰ هکتار فقط مربوط به حفاظت از جنگل، جنگلکاری، احیای گیاهان نادر دارویی،حفظ مرتع، انجلم امور حفاظتی جهت جلوگیری از چرای بی رویه دام و قاچاق چوب و ساخت ساز غیر مجاز بوده است؟!! آیا جنابعای استحضار داشتید که حتی چشمه های موجود در این ۶۰۰۰ هکتار همه شناسایی شده بودند و آزمایشات علمی (اعم از میزان آهک و …) در تمام فصول سال از آنها بعمل آمده بود که موضوع آفات و… را بتوان به راحتی با آن مبارزه کرد تا منابع طبیعی بکر منطقه دستخوش تغییر نگردد؟ عالیجناب تریبون اعمه جمعه خیلی مهم و با ارزش است ای کاش قبلش چند با طرح مذکور را مطالعه می کردید.
  هر چند بنده مطمئن هستم جنابعالی از سر خیرخواهی و دلسوزی این مطالب را عنوان نموده اید.
  ممنون و متشکر

تست
تست