یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ , 14 July 2024

تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۹۷
ساعت انتشار : ۱:۱۲ ب.ظ
چاپ مطلب
جوانان ماسال در برزخ گرانی مسکن؛

قیمت آپارتمان در ماسال به متری ۳ میلیون تومان رسید!

هم‌زمان با افزایش قیمت مصالح و البته قیمت مسکن در شهرهای بزرگ، از ابتدای امسال شاهد افزایش باورنکردنی قیمت مسکن در شهرستان ماسال بوده‌ایم.

به گزارش ماسال نیوز؛ میلاد علیزاده فعال رسانه ای شهرستان ماسال ضمن یادداشتی در شماره جدید هفته نامه راه ۵۷ درباره معضل افزایش قیمت مسکن در ماسال نوشت:

هم‌زمان با افزایش قیمت مصالح و البته قیمت مسکن در شهرهای بزرگ، از ابتدای امسال شاهد افزایش باورنکردنی قیمت مسکن در شهرستان ماسال بوده‌ایم.

در شرایطی که تنها و به فاصله ۵ ماه پیش، با اندکی جستجو در ماسال می‌توانستیم با مبلغ حدود ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومان آپارتمانی بین ۷۰ تا ۹۰ متری خریداری کنیم، امروزه با این مبلغ، در خوش‌بینانه‌ترین حالت می‌توان خانه‌ای ۴۰ متری در این شهر پیدا کرد که عملاً آپارتمانی با این مساحت یافت نمی‌شود!

بنا بر گزارش‌های به دست آمده، قیمت مسکن در شهرستان ماسال از متری ۲ میلیون تومان آغاز شده و به متری سه میلیون و دویست هزار تومان نیز رسیده است.

قیمت هر متر آپارتمان در مناطق مختلف ماسال قیمت‌های متفاوتی دارد؛ برای مثال: در قسمت‌های ورودی شهر می‌توان با متری ۲ میلیون تومان آپارتمان را خریداری کرد، این در شرایطی است که در خیابان فردوسی این مبلغ چیزی حدود ۲ تا دو و نیم میلیون تومان است.

بالاترین قیمت مسکن اما، بر می‌گردد به مرکز شهر ماسال و قسمت‌هایی از خیابان معلم که بهای هر متر آپارتمان از دو میلیون و پانصد هزار تومان تا سه میلیون و دویست هزار تومان متغیر است.

افزایش قیمت آپارتمان در شهرستان اما تنها مختص ساختمان‌های نوساز نبوده و دامنه این گرانی به ساختمان‌های با قدمت چند سال نیز رسیده و هر متر از این منازل چیزی بین یک‌میلیون و چهارصد تا دو میلیون تومان بر حسب موقعیت مکانی قیمت دارد.

در بحث اجاره و رهن منازل نیز اوضاع بر وفق مراد قشر متوسط و ضعیف جامعه نیست، این روزها پیدا کرده منازل برای اجاره یا رهن دست کمی از خرید خانه ندارد؛ برای مثال برای اجاره یک منزل ۷۰ متری در خیابان فردوسی به حدود ۱۰ میلیون تومان پول پیش و پرداخت ماهی ۳۵۰ هزار تومان اجاره نیاز خواهد بود و قیمت رهن این منازل بین ۲۵ تا ۴۰ میلیون تومان است.

در خیابان معلم این وضعیت بغرنج‌تر نیز می‌شود، در این قسمت قیمت رهن منزل صد متری بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان است.

در قسمت ورودی شهر و قسمت‌های پس از پل ماسال قیمت رهن آپارتمان ۷۰ متری چیزی حدود ۱۸ تا ۲۵ میلیون تومان و در صورت اجاره به حدود ۱۰ میلیون پول پیش و پرداخت ماهیانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان نیاز خواهد بود.

وضعیت نابسامان بازار مسکن، همچون سنگ بزرگی پیش روی زوج‌های جوان قرار گرفته و بسیاری از این قشر از تهیه مسکن عاجز مانده‌اند. دولت هیچ برنامه مشخصی در این زمینه ارائه نکرده و دست این جوانان به هیچ جایی بند نیست؛ برخی از این جوانان که با تحمل مشقت بسیار و پس از سال‌ها انتظار مبلغی را برای خرید خانه پس‌انداز کرده بودند اکنون رؤیای خانه‌دار شدن خود را نقش برآب می‌بینند و باید به اجاره منازل اکتفا کنند؛ عده‌ای دیگر نیز وجود دارند که حتی تهیه مسکن به صورت رهن یا اجاره نیز کاملاً عاجز مانده‌اند.

 

اما علت گرانی مسکن در ماسال چیست؟

گرانی مسکن در ماسال اگرچه به افزایش قیمت مصالح ارتباط مستقیمی دارد، با این حال دلایل دیگری نیز به همراه دارد؛ طی سالیان اخیر این شهرستان به یکی از شهرهای توریستی گیلان مبدل شده و سالانه مسافران بسیاری را در خود می‌بیند.

این موضوع سبب شده بسیاری از چهره‌های غیر بومی، منازل ارزان این شهر را طی سال‌های گذشته خریداری کرده و تقاضا را بر عرضه گسترش دهند. بسیاری از آن‌ها بجای آنکه بخواهند مبلغی حدود ۵۰۰ هزار تومان برای یک شب گذراندن در این شهرستان به ساختمان‌های اجاره‌ای بپردازند، ترجیح داده‌اند این منازل را خریداری کنند و برخی دیگر نیز کوشیده‌اند منازلی را برای کل سال رهن کنند.

اما از سوی دیگر وضعیت مسکن در روستاها نیز به همین شکل است، تقریباً چهره‌های غیر بومی زمین‌های ارزان قیمت روستاها را طی سال‌های پیش خریداری کرده و به ساخت‌وساز مشغول شده‌اند. این بدان معنی است که جوانان روستایی حتی قادر نیستند در زمین‌های پدری خود نیز برای تأمین مسکن خود اقدامی صورت دهند. زمین‌هایی که پیش‌تر به قیمت‌های بسیار پایین فروخته شده‌اند این روزها قیمتشان سر به فلک کشیده و خود روستاییان از پرداختن بهای خریداری آن عاجزند.

این موضوعات سبب شده تقریباً هیچ مسکن ساخته شده‌ای در این شهرستان بی‌مشتری نماند و تمامی آن‌ها، یا به فروش رفته و یا به اجاره واگذار شوند.

تمامی این موارد موجب شده چهره‌های بومی با درآمد متوسط و پایین از تأمین مسکن خود عاجز بمانند، موضوعی که اگر به آن پرداخته نشود می‌تواند تبعات اجتماعی بسیاری به وجود آورد. کابوس مسکن به صورت جدی بر سر جوانان این شهر سایه افکنده و زندگی آنان را تهدید می‌کند، بدون آنکه هیچ نهادی به مشکلات این قشر بپردازد!

 

 


ویژه ها