شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ , 01 April 2023

تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۹۷
ساعت انتشار : ۳:۳۸ ب.ظ
چاپ مطلب
یک کارشناس:

مقصر آشفته بازار اقتصاد دولت است/ یک شبه سکه ۵ میلیون تومان شد/ برخی با رانت به دنبال پرکردن جیب خودشان هستند

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: با اشاره به بازار خودرو نیز گفت: مقصر اصلی بازار خودرو نیز وزارت صنعت است، خودروساز ها خودروها را در انبار ها احتکار کرده اند و سایت ثبت سفارش انها عملا تعطیل شده است.

به گزارش ماسال نیوز؛ ابراهیم رزاقی، کارشناس مسائل اقتصادی و استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص تحولات اخیر در بازار های سکه ، ارز، خودرو و … اظهارداشت: درباره وضعیت آشفته بازاری که دولت راه انداخته باید گفت که مقصر تمام تحولات بازار در چند ماهه اخیر خود دولت است که یک شبه قیمت سکه را نزدیک ۵ میلیون بالا می برد و صبح روز بعد قیمت سکه را یک میلیون کاهش می دهد.

 

وی بر همین اساس اضافه کرد: تعیین کننده نرخ در بازار عرضه و تقاضا است ولی امروز بازار از کنترل عرضه و تقاضا خارج شده و به دست دولت افتاده است، عده ای که با رانت پول های کلانی را این چند وقت به دست آوردند هیچ اعتقادی به زندگی راحت مردم ندارند و درصدد این هستند که تنها جیب های خودشان را پر از سکه و طلا کنند.

 

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: قیمت جهانی طلا تغییری نمی کند ولی در ایران میبینیم که قیمت ها سر به فلک کشیده است، دلیل این امر وجود دلالانی در بازار است که از دولت خط و ربط می گرفتند ولی امروز خود دولت هم حریف دلالان نمی شود.

 

رزاقی با اشاره به بازار خودرو نیز گفت: مقصر اصلی بازار خودرو نیز وزارت صنعت است، خودروساز ها خودروها را در انبار ها احتکار کرده اند و سایت ثبت سفارش انها عملا تعطیل شده است، مسئولین پاسخ دهند کسی که می خواهد خودرو داخلی سوار شود حتما باید از بازار خریداری کند یا از خودروسازی ها؟ عدم ارائه ثبت سفارش در سایت یکی از مهم ترین عوامل افزایش قیمت خودرو در کشور شده است.

 

وی ادامه داد: خودرویی که تا دیروز با ۳۰ میلیون می توانستیم بخریم امروز به بالای ۷۵ میلیون رسیده است، کجای این انصاف است که بیش از ۱۰۰ درصد سود از مردم بگیریم و بازار را دو دستی در اختیار دلالان قرار دهیم، سازمان های نظارتی چرا ورود جدی به این موضوعات نکرده اند و فقط به آمار و اطلاعات بسنده می کنند.

 

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: هم منابع ارزی و هم معدنی در کشور وجود دارد اما مشکلی که امروز مردم با آن مواجه هستند این است ک بازار های مختلف کشور به دست دلالان و سوداگران افتاده است، باید این افراد را در ملا عام قصاص کنند تا عبرتی شود برای کسانی که تفکراتی از این دست دارند.

 

رزاقی خاطرنشان کرد: تمام تحولات اخیر در بازارهای اقتصادی کشور مقصر اصلی آن دولت است و دولت باید فکری به حال این اوضاع کند و بازار را از چنگ دلالان و سوداگران خارج کند که این هم همت انقلابی می طلبد که امیدوارم در دولت باشد و سرسختانه با دلالان ارز و خودرو و سکه برخورد کند.