یکشنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۰ , 24 October 2021
تاریخ انتشار : ۰۶ شهریور ۹۷
ساعت انتشار : ۱:۵۸ ق.ظ
چاپ مطلب
گزارش یک تصمیم غیر منتظره؛

خداحافظی هرکول مازندران با اشک و لبخند

قهرمان سنگین وزن وزنه برداری جهان بعد از گرفتن مدال طلای بازی های آسیایی برای همیشه از عالم وزنه برداری خداحافظی کرد.

به گزارش ماسال نیوز به نقل از ورزش سه؛ رقابت های وزنه برداری سنگین وزن قهرمانی بازی های آسیایی برای ایرانی ها معنا و حس متفاوتی داشت. بهداد سلیمی قهرمان وزنه برداری جهان و المپیک و یکی از محبوب ترین ورزشکاران ایران در دو تورنمنت مهم قبلی المپیک ۲۰۱۶ ریو و مسابقات جهانی ۲۰۱۷ در آمریکا، در چالش با هیات های ژوری بازنده مسابقات شده و دستش از مدال طلا کوتاه مانده بود. البته که در جهانی ۲۰۱۷ لاشا تالاخادزه قهرمان گرجی در این مسابقات عملکردی فوق العاده داشت و رکورد جهان را شکست اما عدم پذیرش دو حرکت دوضرب سلیمی مثل المپیک او را در دوضرب از مدال محروم کرد.

هرکول با سنگینی دو شکست در دو تورنمنتی که حقش مدال های طلا و نقره بود به بازی های آسیایی آمده بود. خسته تر از همیشه به نظر می رسید و انگار مصدومیت آن قدرت را از زانوها و بازوهایش گرفته بود اما تجربه اش بالاتر رفته و می دانست که دیگر نباید گزکی به دست هیات داوران بدهد. بهداد وقتی برای بالا بردن وزنه روی تخته آمد کسی از قلبش خبر نداشت، اینکه این آخرین باری است که او را روی تخته می بینیم و وزنه برداری سنگین وزن جهان در المپیک توکیو یکی از بهترین هایش را نخواهد داشت.

 

وقتی برای بالابردن وزنه ۲۰۰ کیلو روی استیج آمد آثار زخم حاصل از جراحی های روی پاهای قدرتمندش مشخص بود هرچند همه نگاه ها به دست چپش بود. آن دستی که داورهای فینال وزنه برداری سنگین وزن المپیک ریو آن را بهانه کرده و مدال را از بهداد گرفتند. او در المپیک واقعا عصبانی بود، آنقدر عصبانی که خشمش را نتوانست کنترل کند و تاوان این عصبانیت را هم در مسابقات جهانی و حرکت دو ضرب داد آنجایی که داوران بازهم با وجود آنکه وزنه ها را بالای سر برده بود اما به او به سه چراغ سفید نمی دادند.

هرکول اما می خواست با طلا خداحافظی کند. شاید قسمت این بود که در المپیک طلا نگیرد تا حداقل دو دوره دیگر از دیدنش روی تخته و استیل بینظیر وزنه زدنش محروم نشویم. او حتی در روزهایی که شاید آن آمادگی سال های قبل را نداشت و با وجود ناداوری ها همیشه یکی از مدال های اصلی را گرفته است. اگر نگذاشتند دستش به طلا برسد اما نقره را شکار کرد و این بار و در بازی های آسیایی با آنکه یک رقیب قدرتمند به اسم سعید علی حسینی داشت اما با رکورد مجموع ۴۶۱ کیلوگرم طلا را گرفت تا کارنامه سنگین و پربارش سنگین ترشود.

 

بهدا سلیمی در حالی در ۲۹ سالگی و قبل از آنکه به سی سالگی برسد از دنیای وزنه برداری خداحافظی کرد که مصدومیت های سنگینی که در این سال ها نصیبش شد و شاید علت اصلی این خداحافظی تاثیرات همین آسیب دیدگی ها باشد.

او در این سال ها ۱۰ مدال طلای تورنمنت های بزرگ مثل المپیک، مسابقات جهانی و بازی های آسیایی را به دست آورده است که کارنامه پرباری به حساب می آید. هرکول طلای المپیک لندن، دو طلای قهرمانی جهان در فرانسه ۲۰۱۱  و ترکیه ۲۰۱۰، سه طلای بازی های آسیایی گوانگژو، اینچئون و جاکارتا و ۴ طلای قهرمانی آسیا در سال های ۲۰۰۹،۲۰۱۱،۲۰۱۴و۲۰۱۶ را در سال های حضورش در تیم ملی ایران به دست آورده است. او یک نقره و یک برنز جهانی هم دارد. بی شک وزنه برداری جهان تا مدت ها در نبود بهداد سلیمی در سنگین وزن جای خالی او را احساس خواهد کرد.


تست
تست