شنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۰ , 23 October 2021
تاریخ انتشار : ۰۷ شهریور ۹۷
ساعت انتشار : ۹:۴۹ ب.ظ
چاپ مطلب
رکوردشکنی حدادی در ورزش ایران؛

حدادی، رکوردشکنی با اشک و شعرهای فردوسی!

احسان حدادی با کسب چهارمین طلای آسیایی، با چهار مدال طلا به عنوان پرافتخارترین ورزشکاه ایرانی رسید و در کنار محمد نصیری و اسکندر فیلابی قرار گرفت.

به گزارش ماسال نیوز؛  شاید بتوان لقب تنهاترین ورزشکار ایرانی را به احسان حدادی داد. پرتابگری که سال‌های زیادی را بدون داشتن مربی و تعلق گرفتن امکانات مناسب از سوی فدراسیون دو و میدانی گذراند و با خرج شخصی و تمرینات انفرادی راهی مسابقات بین‌المللی مختلف می‌شد.

اما وقتی به مدال طلای امروز او دقت می‌کنیم تمامی این تلخی‌های حاضر در ذهنمان از بین می‌رود. به خصوص وقتی که متوجه می‌شویم حدادی با کسب این مدال در کنار نصیری و اسکندر فیلابی به عنوان موفق‌ترین ورزشکار ایرانی در بازی‌های آسیایی شناخته می‌شود. اسطوره پرتاب دیسک ایران در مسابقات آسیایی دوحه در سال ۲۰۰۶ با پرتابی معادل ۶۵٫۳۸ متر برای اولین بار مدال طلا کسب کرد و ایران را بعد از ۳۲ سال صاحب این مدال خوشرنگ در رشته دو ومیدانی کرد. وی که یکی از شانس‌های اصلی کسب طلا در المپیک ۲۰۰۸ پکن محسوب می‌شد به علت مشکلات متعدد رتبه‌ای بهتر از هفتمی کسب نکرد و در ادامه هم ناکامی در مسابقات جام جهانی را تجربه کرد. اما فرارسیدن دوباره مسابقات آسیایی سکوی پرتابی برای حدادای به شمار می‌آمد. نابغه دو و میدانی ایران در مسابقات آسیایی گوانگژو که در سال ۲۰۱۰ برگزار شد توانست با پرتابی معادل ۶۷٫۹۹ متر رکورد آسیا را جا به جا کند و برای بار دوم مدال طلای مسابقات آسیایی را به گردن بیاندازد. اما یکی از شاهکارهای حدادی در المپیک ۲۰۱۲ لندن رقم خورد. او با روبرت هارتینگ آلمانی و گرد کانتر استونیایی، دو غول جهانی این رشته رقابت کرد و توانست با پرتابی معادل ۶۸٫۱۸ متر مدال نقره المپیک را برای کاروان ایران به ارمغان آورد.

 

 

حدادی که در آن زمان خود را به عنوان استاد پرتاب دیسک ایران معرفی کرده بود، دو سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۴ بار دیگر با پرتابی معادل ۶۵٫۱۱ مدال طلای مسابقات آسیایی اینچئون را دریافت کرد تا با کسب سه مدال طلا تاریخجدیدی در افتخارات خود به وجود آورد. اما این پایان کار ورزشکار ۳۳ ساله تهرانی نبود و هدف او فراتر از کسب سه مدال طلای آسیایی بود. حدادی که یکی از امیدهای کاروان ایران برای کسب مدال طلا در جاکارتا به حساب می آمد، بعد از ظهر امروز کار خود را شروع کرد. وی که تقریبا شانس اول قهرمانی محسوب می‌شد در پرتاب اول، دوم، سوم و چهارم خود به ترتیب رکورد ۶۳٫۶۷، ۶۴٫۷۲، ۶۲٫۸۴، ۶۲٫۳۸ متر را ثبت کرد تا کار به پرتاب پنجم و ششم برسد. حدادی که مصمم به کسب طلای چهارم خود بود در پرتاب پنجم دیسک را ۶۵٫۲۵ متر پرتاب کرد تا حدی کسب مدال را قطعی کند و به پرتاب ششم برسد. وی در این تایم باز هم رکورد خود را بهبود بخشید و پرتابی به معادل ۶۵٫۷۱ مدال طلای خود را قطعی کرد.

 

 

 

حدادی که حالا یکی از موفق‌ترین ورزشکاران ایران است بعد از قطعی کردن قهرمانی خود، با چشمانی گریان دور افتخاری همراه با پرچم ایران در ورزشگاه زد و با نشان دادن لباس خود به دوربین‌های تلویزیونی که مزین به مصرع (( چو ایران نباشد تن من مباد )) بود، لحظات غرورآفرینی برای ایرانیان رقم زد.

 

 


تست
تست