یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ , 14 July 2024

تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۹۷
ساعت انتشار : ۱۲:۴۹ ب.ظ
چاپ مطلب

آغوش گرم معلمان تالشی پل‌های مهربانی برای دانش‌آموزان سیل زده مدرسه «عزت»+تصاویر

با توجه به سیل اخیر در تالش و تخریب پل ارتباطی رودخانه روستای دهنه سراگاه به‌عنوان تنها مسیر آمدوشد مدرسه «عزت»، دانش‌آموزان برای رسیدن مدرسه خود به آغوش گرم معلمان خود پناه بردند.

به گزارش ماسال نیوز؛ به نقل از خبرگزاری فارس از تالش، در پی بارش شدید باران و سیل در چند روز اخیر در سراسر استان گیلان و به‌خصوص بارش شدید سیل در تالش و تخریب برخی منازل مسکونی شهری و روستایی، از بین رفتن پل‌ها و معابر، چندین راه مواصلاتی روستا به شهر نیز مسدود شد.

تابش نور امید به قلب مردم تالش

در چند روز اخیر، اخبار ناخوشایندی مبنی بر مسدود شدن برخی معابر و مسیل‌ها، زخمی شدن برخی از هم استانی‌های عزیزمان و به زیرآب رفتن برخی منازل روستایی در شهرستان‌های غرب گیلان سرسبزمان شنیدیم اما هنوز امیدواری و اخبار خوب نیز نور امید را در دل‌های مردم سبز این دیار سبز و زیبا می‌نشاند.

متأسفانه قطع راه‌های ارتباطی در برخی روستاهای شهرستان تالش دسترسی دانش‌آموزان به مدارس را با مشکلات بسیاری مواجه کرد اما ازآنجاکه در نخستین روزهای زیبای فصل خزان به سر می‌بریم و هیاهوی نشستن بر روی نیمکت‌های مدرسه و شوق کودکانه صف کشیدن‌ها و از جلو نظام‌های مدارس ابتدایی در کودکان هیجانی وصف‌ناشدنی ایجاد می‌کند، نمی‌توان این چشم‌های پرنور و امیدوار به آینده‌ای درخشان و آرزوهای دورودراز برای دکتر، معلم، مهندس و خلبان شدن را نادیده گرفت.

باران هم کانس مدرسه عزت را تعطیل نکرد

دهنه سراگاه یکی از روستاهای زیبا و خوش آب‌وهوای شهرستان تالش است که در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد، متأسفانه بارش شدید سیل در روزهای گذشته، تنها پل ارتباطی روستا را از بین برده است، مدرسه ابتدایی «عزت» تنها مدرسه ابتدایی این روستا است که ۳۷ دانش‌آموز در پایه‌های مختلف با هزاران امید و آرزو در سال‌های پیش با شوقی کودکانه مسیر خانه به مدرسه را با تورنمنت پریدن از چاله‌چوله‌های روستا می‌دویدند و برای رسیده به فردایی روشن پرواز شوق می‌کردند.

آغوش معلمان درب مدرسه عزت را باز کرد

باوجود اقدامات خوبی که مسئولان استان در پی بارش اخیر سیل داشتند اما متأسفانه هنوز بارش‌ها ادامه دارد و برخی راه‌های مواصلاتی قطع است و این امر آمدوشد مردم به‌خصوص دانش‌آموزان را دچار مشکل و در مواردی مختل کرده است، اما مدیر و دو معلم مدرسه عزت، عزتمندانه آغوش خود را برای پرورش دانش‌آموزان مشتاق خود گشوده‌اند و در این روزگار سخت به رسالت خویش که همان رسالت انبیای الهی در مقیاسی کوچک‌تر است عمل کردند.

این سربازان فداکار جبهه آموزش، با تمام دل‌مشغولی‌های عصر حاضر، عمر خود را وقف این نو گل‌های باغ دانایی کرده و در این شرایط نابسامان و زیرآب رفتن تنها پل ارتباطی روستا کمر همت بسته و دانش‌آموزان را به سمت دیگر رودخانه می‌برند تا شکوفه‌هایشان را بارور کرده و باغ مدرسه کوچک عزت که یک کانکس سیار است بار دیگر شاداب و عطرآگین شود.

مدارس تالش دایر است

خوشبختانه مدیر آموزش‌وپرورش تالش در گفت‌وگویی که با خبرنگار فارس در تالش داشت گفته بود که مدارس این شهرستان خسارتی ندیده‌اند و جای خوشحالی دارد که شکوفه‌های ماه مهر در این ایام آغازین سال تحصیلی خیالشان حداقل از ساختمان مهرشان راحت است.

بنا بر گفته سید مرتضی مختاری تمامی مدارس شهرستان تالش دایر هستند و متأسفانه سیل به روستاها بیشتر خسارت وارد کرده و موجب تخریب چند پل و راه‌های ارتباطی شده است.

معلمانی که آتش به اختیار به قلب سیل زدند

پل‌هایی که در روستاهای دریابین اسالم و دهنه سراگاه تخریب‌شده‌اند، معلمان فداکار و مسئولیت‌پذیر را بر این داشته تا به عهدی که در زمان آغاز کار خود به‌عنوان معلم بسته‌اند وفا کرده و در سخت‌ترین شرایط برای آموزش دانش‌آموزان پا به میدان جهاد فرهنگی گزارده و برای تسهیل در رفت‌وآمد دانش‌آموزان به مدرسه کوچکشان دست‌به‌کار شوند.

آنچه امروز رهبر معظم انقلاب از آن با نام «اقدام آتش به اختیار» یاد می‌کنند جز این نیست، آتش به اختیار بودن همین عشق‌بازی‌های پدرانه معلمان و دانش‌آموزان مشتاق آموختن است، همین جهاد فرهنگی گمنام است که دنیایمان را زیباتر می‌کند، نه اقدامات متعصبانه و کورکورانه‌ای که جز تخریب چهره جهاد درآمد دیگری ندارد.

و چه زیباست دنیایی که در پس هر حادثه دل‌خراش آن، هنوز افرادی هستند که امیدبخش روشنایی‌اند و با اقدامات زیبایشان یادآور رحمانیت و جمال خداوند هستند؛ آن‌ها که لبخند مردم را به بهای دشواری راه خود می‌خرند و امید به زیستن را در سخت‌ترین شرایط زندگی در وجودمان بیدار می‌کنند.

انتهای پیام/


ویژه ها