دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ , 04 July 2022

تاریخ انتشار : ۱۹ مهر ۹۷
ساعت انتشار : ۸:۱۰ ب.ظ
چاپ مطلب
درخواست حکم اعدام برای علامه حسن مالکی در اولین جلسه دادگاه

احتمال اعدام برجسته ترین منتقد داعش در عربستان

بالاخره پس از گذشت یکسال از بازداشت علامه حسن بن فرحان مالکی ، نخستین جلسه دادگاه وی در مورخه 9 مهرماه امسال (1397ش) برگزار شد و دادستان عربستان با طرح 14 اتهام تقاضای صدور حکم اعدام برای این اندیشمند عربستانی را مطرح کرد.

به گزارش ماسال نیوز؛ بالاخره پس از گذشت یکسال از بازداشت علامه حسن بن فرحان مالکی ، نخستین جلسه دادگاه وی در مورخه ۹ مهرماه امسال (۱۳۹۷ش) برگزار شد و دادستان عربستان با طرح ۱۴ اتهام تقاضای صدور حکم اعدام برای این اندیشمند عربستانی را مطرح کرد.

گفتنی است این سومین بار است که علامه مالکی به خاطر نوشته ها و اظهارنظرهایش گرفتار زندان آل سعود شده و البته این بار پسرش العباس بن حسن المالکی نیز به جرم اطلاع رسانی در فضای مجازی درباره مظلومیت پدرش ، در بازداشت به سر می برد. دادستان برای وی نیز تقاضای ۲۵ سال زندان کرده است.

فعالان وهابی در سال های اخیر برای تخریب چهره علامه مالکی و زمینه سازی برای اعدام وی ، اتهام « ارتداد » ، « شیعه شدن » ، « دشنام دادن به خلفای راشدین و عایشه و صحابه » را درباره وی مطرح کرده اند حال آنکه واقعیت اینست که مالکی گرچه در برخی از موضوعات به نظراتی شبیه شیعیان رسیده اما دلیلی بر اینکه به « تشیع اثناعشری » رسیده باشد در دست نیست. او در یک خانواده اهل سنت حنبلی متولد شده و در محافل وهابیت تربیت یافته ولی طی سه دهه اخیر به تدریج به اجتهاداتی رسیده که او را از قید فرقه های موجود رها ساخته و به نسخه ای منحصر به فرد از اسلام که رویکرد قرآنی و عقلگرا و متمایل به اهل بیت (ع) دارد رسانده است. وی یک دانشمند برجسته در زمینه تاریخ و حدیث به شمار می رود و نتایج برخی از تحقیقاتش را در قالب دهها کتاب و صدها یادداشت و مقاله حاوی « نقد علمی و مستند بر عقاید و رفتارهای وهابیت و داعش » منتشر کرده است.

در فهرست طولانی اتهامات علامه مالکی ، « منافق نامیدن معاویه » ، « انتقاد از مسؤولان و مفتی عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس » ، « تمجید از امام خمینی ، ایران ، حزب الله لبنان ، انقلاب بحرین و انقلاب یمن » دیده می شود.

یکی از مهمترین اتهاماتش اینست که حکومتهای عربی حاشیه خلیج فارس را به حمایت از « داعش و القاعده و افراطیگری وهابی » متهم کرده ، خواستار « پایان خونریزی در یمن » شده بود.

به نظر می رسد مهمترین علت برخورد شدید با این نویسنده اهل سنت سعودی ، انتقاد او از سیاست آل سعود درباره مسائل منطقه به ویژه مسائل یمن و نشر دو اثر بوده که در آنها مبانی فکری و پشتیبانان سیاسی و اجتماعی داعش و افراطیگری وهابی را فاش کرده بود. وی این دو کتاب با عنوان « جُذور داعش » (ریشه های داعش) و « نصيحة لشباب المسلمين » (اندرزی برای جوانان مسلمان) را در سال ۲۰۱۴م از طریق یک ناشر کویتی منتشر کرده بود.

در چنین شرایطی برای نجات جان وی به نظر می رسد باید صرفا از طریق « نهاد های حقوق بشری » اقدام شودزیرا اگر فعالان رسانه ای شیعه یا سیاستمداران نزدیک به ایران و محور مقاومت بخواهند با صدور بیانیه و امضای طومار به محاکمه ایشان اعتراض کنند این موجب حساسیت بیشتر رژیم عربستان و تشدید مجازات علامه مالکی خواهد شد و چه بسا ماجرای شهادت آیت الله نمر درباره این اندیشمند سنی نیز تکرار شود.

باید همه بدانند که اتهام « ارتداد » ، سبّ صحابه » و « ارتباط با ایران » به علامه مالکی نمی چسبد و حقیقت ماجرا اینست که « محاکمه علامه مالکی که منتقد جدی داعش و افراطیگری است » دقیقا ثابت می کند که « دولت عربستان ، براستی پدر معنوی داعش و حامی افراطیگری وهابی » است و شعارهای « اصلاح گری و ترویج اعتدال » را صرفا برای فریب جامعه جهانی مطرح می کند.

 

لینک دانلود برخی از آثار این اندیشمند برجسته ( به زبان عربی ):

 

لینک دانلود مجموعه آثار علامه حسن فرحان مالکی در قالب یک فایل فشرده با فرمت rar :

 

https://archive.org/details/kotob-allama-maliky-2017