سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ , 07 December 2021
تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۹۷
ساعت انتشار : ۱۲:۳۱ ب.ظ
چاپ مطلب

عکسی از امام خمینی (ره) که رسانه‌ها را به اشتباه انداخت

در روز‌های گذشته تصاویری از حضور امام خمینی (ره) در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) منتشر شد که به نظر می‌رسد این تصاویر مربوط به زیارت حضرت امام از حرم حضرت معصومه (س) در قم باشد.

به گزارش ماسال نیوز؛ به نقل از خبرگزاری فارس: چند روز پیش مصادف با تولد حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) بود و به همین مناسبت رسانه‌های مختلف مطالبی را در تجلیل از مقام این امام‌زاده و راوی روایات اهل‌بیت منتشر کردند.

از جمله روایتی که درباره عظیمت زیارت ایشان است که شیخ صدوق به‌نقل از محمّدبن یحیی عطّار نقل می‌کند که خدمت امام هادی (ع) رسیدم. ایشان فرمود: «کجا بودی؟» گفتم: حسین‌بن علی علیه‌السلام را زیارت کردم. امام فرمود: بدان که اگر قبر عبدالعظیم را در شهر خودتان زیارت کنی، مانند کسی هستی که حسین‌بن علی علیه السّلام را زیارت کرده باشد؛ أما إنّک لَو زُرتَ قَبرَ عَبدِالعَظیمِ عِندَکُم کُنتَ کَمَن زارَ الحُسَینَ‌بنَ عَلِیٍّ علیه السّلام». (ثواب الاعمال، ص. ۹۹)

به همین مناسبت خاطراتی از حجت‌الاسلام ناطق نوری، محسن رفیقدوست و ابوالفضل توکلی بینا در رسانه‌ها نقل شد که حاکی از زیارت امام خمینی (ره) از شاه‌عبدالعظیم در تاریخ ۱۹/۱۱/۵۷ بود.

محسن رفیق‌دوست در کتاب امید انقلاب نقل می‌کند: «امام در مدت اقامت در مدرسۀ علوی یک شب اراده کردند بروند حضرت عبدالعظیم را زیارت کنند. فرمودند: «یک ماشین بیاورید مرا سوار کنید و برویم زیارت.» ما می‏‌دانستیم که به این سادگی امکان‌‏پذیر نیست. بالاخره یک شب عده‏‌ای را مسلح به داخل حرم فرستاده بودیم و تمام مناطق مهم را تحت کنترل گرفتیم و بعد امام را به‌وسیله ماشین حفاظت کردیم و رفتیم تا حرم عبدالعظیم (ع). تا لحظه ورود امام به حرم کسی نمی‏‌دانست جریان چیست. به‌محض این‌که فهمیدند امام به حرم آمده به‌قدری ازدحام جمعیت زیاد شد که در بازگشت ماشین را از داخل بازار به کنار در حرم آورده بودیم. مردم آن‌چنان روی ماشین ریختند که برادر ابوالفضل توکلی راننده ماشین امام می‏‌گفت: «من به‌علت نبودن هوا احساس نفس‌تنگی کردم که با مشکلات فراوان توانستم ماشین را از آن شلوغی جمعیت خارج کنم و به تهران برگردیم.» [۱]در بیشتر این گزارش‌ها، تصاویری از زیارت حضرت امام منتشر شد که به نظر می‌رسد این تصاویر مربوط به حرم حضرت عبدالعظیم نیست، زیرا زیارت حضرت امام به صورت بسیار سریع و مخفیانه اتفاق افتاده است و تصویری از این زیارت ثبت نشده است و رسانه‌ها نیز به خاطر محذوریت رسانه‌ای دست به انتشار این تصاویر زده‌اند که برخی از آن‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

عکسی از امام خمینی (ره) که رسانه‌ها را به اشتباه انداخت

عکسی از امام خمینی (ره) که رسانه‌ها را به اشتباه انداخت

 

با مراجعه به آرشیو تصاویر منتشر شده از حضرت امام و دقت در شواهد موجود در عکس، مشخص می‌شود که این تصاویر مربوط به زیارت امام خمینی (ره) از حرم حضرت معصومه (س) در قم است. در ادامه می‌توانید تصاویر حضور حضرت امام را در حرم حضرت معصومه (س) مشاهده کنید:

عکسی از امام خمینی (ره) که رسانه‌ها را به اشتباه انداخت

عکسی از امام خمینی (ره) که رسانه‌ها را به اشتباه انداخت

عکسی از امام خمینی (ره) که رسانه‌ها را به اشتباه انداخت

 


تست
تست