پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ , 18 August 2022

تاریخ انتشار : ۰۲ دی ۹۷
ساعت انتشار : ۱:۵۶ ب.ظ
چاپ مطلب
مدیر کل ثبت احوال گیلان:

تالش، آستارا و ماسال، بیشترین نرخ ولادت در گیلان را دارند

به گفته مدیرکل ثبت احوال گیلان ، شهرستان های تالش، آستارا و ماسال با میانگین 14 و شش دهم درصد بیشترین نرخ ولادت را داشته اند.

به گزارش ماسال نیوز؛ قاسم روحانی فر روز شنبه در نشست خبری در جمع رسانه های گروهی استان با اشاره به آخرین جمعیت استان تا پایان سال ۹۶ تصریح کرد: آخرین جمعیت تا پایان سال گذشته، دو میلیون و ۵۴۰ هزار و ۷۶۹ نفر بوده که سهم جمعیت گیلان نسبت به کشور، سه و دو دهم از تراکم نسبی جمعیت استان ۱۸۰ نفر در هر کیلومتر است که از این لحاظ سومین استان کشور هستیم.
وی ادامه داد: در بعد خانوار گیلان با سه نفر، کمترین جمعیت خانواده در کشور را دارد و در میزان سالمندی نیز با ۹ درصد سالمندترین استان کشور هستیم.
روحانی فر علت تفاوت آمار سالمندی در استان را محاسبه دانشگاه علوم پزشکی براساس ۶۰ سال به بالا عنوان و بیان کرد: ثبت احوال استان آمار ۶۵ سال به بالا را در نظر می گیرد چرا که امید به زندگی در ایران افزایش یافته و برای مردان بالای ۷۵ سال و برای بانوان ۸۰ سال به بالاست.

** به ازای ولادت هر یکصد دختر ، ۱۰۷ پسر در گیلان متولد شده اند
وی به میزان تولد در استان طی هشت ماه گذشته نیز اشاره و اضافه کرد: طی هشت ماه گذشته ۱۸ هزار و ۱۶۵ تولد در استان اتفاق افتاده که از این تعداد، ۵۲ درصد پسر و ۴۸ درصد دختر هستند.
وی تصریح کرد: به ازای هر یکصد دختر در استان، ۱۰۷ پسر متولد شده و عمده سن مادران این متولدین یعنی معادل ۳۰ درصد، بین ۲۵ تا ۲۹ سال است.
روحانی فر با اشاره به نرخ خام آمار تولد در استان خاطرنشان کرد: به ازای هر یک هزار نفر ، ۱۱ نفر در گیلان متولد شده اند که ۹۹ و ۷۵ صدم درصد ولادت ها ظرف مدت قانونی ( ۱۵ روز) تعیین شده ثبت شده اند.
به گفته مدیرکل ثبت احوال گیلان ، شهرستان های تالش، آستارا و ماسال با میانگین ۱۴ و شش دهم درصد بیشترین نرخ ولادت را داشته اند.

**طی هشت ماه گذشته افزون بر ۱۰ هزار نفر در استان فوت کرده اند
روحانی فر به آمار فوت در استان طی هشت ماه گذشته نیز اشاره کرد و گفت: طی مدت یاد شده؛ ۱۰ هزار و ۷۷۷ نفر در استان فوت کرده اند که ۵۵ درصد از این آمار متوفیان مربوط به مردان و ۴۵ درصد مربوط زنان است.
وی بیشترین آمار سنی فوت شدگان را مربوط به افراد ۷۵ سال به بالا و کمترین آن را پنج تا ۹ سال عنوان و بیان کرد: نرخ خام فوت در استان شش و سه دهم درصد است که این آمار در کشور، چهار و شش دهم درصد می باشد.
وی اضافه کرد: شهرستان های املش ، آستانه اشرفیه و فومن درصدی بالاتری را در زمینه فوت دارند.
روحانی فر بیشترین علت های فوت در استان را به ترتیب بیماری های قلبی و عروقی ، سرطان ها و تومورها و بیماری های دستگاه تنفسی اعلام کرد و گفت : ۹۹ و ۸۰ درصد ثبت فوت در استان ظرف مدت قانونی ثبت شده است.
روحانی فر به آمار ازدواج ثبت شده طی هشت ماه امسال نیز اشاره و خاطرنشان کرد: ۱۲ هزار و ۲۴۳ مورد ازدواج طی هشت ماه گذشته در گیلان انجام شده که میزان عمومی ازدواج هفت و دو دهم در یک هزار است یعنی به ازای یک هزار نفر ، هفت نفر ازدواج کرده اند.
وی تصریح کرد: میانگین سن مردان مزدوج ۲۸ سال و زنان ۲۴ سال بوده و بیشترین ترکیب سنی مردان بین ۲۵ تا ۲۹ ساله با بانوان گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ ساله ازدواج کرده اند.
وی گفت: همچنین طی هشت ماه گذشته چهار هزار و ۲۹۲ طلاق در استان اتفاق افتاده که نرخ طلاق در استان دو و نیم در هزار نفر است و از طلاق های انجام گرفته در گیلان، سه و ۹ دهم درصد طلاق ها مربوط به ازدواج های کمتر از یکسال (نزدیک به چهار درصد) و ۲۷ و سه دهم درصد از انها به ازدواج های کمتر از پنج سال زندگی مشترک است.
روحانی فر خاطرنشان کرد: میانگین طول مدت زندگی مشترک زوجین تا طلاق در استان ۱۱سال و شش ماه بوده و میانگین سن طلاق برای مردان ۳۸ سال و برای بانوان حدود ۳۴ سال است.

**بیشترین نام ها در گیلان استفاده از اسامی ائمه اطهار (ع) است
روحانی فر فراوانی استفاده از اسامی ائمه اطهار طی هشت ماه گذشته را با ۳۵ درصد بیشترین نام ها در استان عنوان و بیان کرد: سه اسم اولی که گیلانی ها برای فرزندانشان طی هشت ماه گذشته نامگذاری کرده اند؛ امیر علی ، ابوالفضل و عباس و برای دختران فاطمه ، نازنین زهرا و زهرا بوده است.

** کارت نمونه قدیم از سال ۹۸ اعتبار ندارد
مدیرکل ثبت احوال گیلان به صدور کارت هوشمند ملی در استان نیز اشاره و بیان کرد: ۸۲ درصد واجدان شرایط کارت هوشمند ملی در استان درخواست کارت کرده اند.
وی بیان کرد: از ابتدای زمستان سال ۹۱ تا کنون؛ یک میلیون و ۷۵۰ هزار درخواست از یک میلیون و ۲۳۱ هزار نفر جمعیت واجد شرایط دریافت کارت هوشمند ملی بالای ۱۵ سال معادل ۸۲ درصد درخواست کارت هوشمند کرده اند.
به گفته روحانی فر؛ میانگین کشوری در این رابطه حدود ۷۵ درصد است.
وی گفت: برای انجام اقدامات مربوط به صدور کارت هوشمند ملی، ۲۵ اداره ثبت احوال فعال هستند و ۵۰ دفتر پیشخوان دولت و ۲۷ دفتر پست کمک می کنند.
وی گفت: گیلان، استان چهارم کشور با ۸۲ درصد اخذ درخواست در این زمینه است.
به گفته روحانی فر؛ در حال حاضر ۳۰ هزار کارت هوشمند دفاتر پست آماده تحویل است که مردم برای تحویل کارت هایشان به این دفاتر مراجعه کنند.
سوم دی ماه، روز ملی ثبت احوال است.

منبع: ایرنا