جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ , 22 September 2023

تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۹۷
ساعت انتشار : ۱۱:۴۵ ق.ظ
چاپ مطلب
علی‌رغم قول‌های مدیرکل آب و فاضلاب روستایی گیلان؛

آبداران ماسالی چندین ماه است حقوق نگرفته‌اند

در عمل بخش عمده فعالیت‌های اجرایی آب و فاضلاب شهرستان ماسال بر دوش آبداران است اما با این وجود، این قشر چندین ماه است که حقوقی دریافت نکرده است.

به گزارش ماسال نیوز؛ علی ملکی معاف در شماره جدید هفته نامه استانی راه ۵۷ نوشت:

نخستین بار بهمن سال ۹۵ بود که مشکل عدم پرداخت حقوق آبداران اداره آب و فاضلاب روستایی ماسال در رسانه‌ها منتشر شد.

این آبداران که در عمل بخش عمده فعالیت‌های اجرایی آب و فاضلاب شهرستان را به دوش می‌شکند، زیر نظر پیمانکار بخش خصوصی فعالین می‌کردند و علاوه بر عدم دریافت حقوق خود به صورت منظم، با تغییر پیمانکاران هر بار بخشی از معوقاتشان در دعوای بین پیمانگاران و اداره کل آب روستایی، معطل می‌ماند.

مدیرکل آب و فاضلاب روستایی گیلان اواخر سال ۹۵ تغییر کرد و محب علی رنجور مدیر جدید آب روستایی گیلان در نشستی که اسفند ۹۵ در فرمانداری ماسال برگزار می‌شد قول تغییر تیپ قرارداد آبداران و حل مشکلات آنان را داد.

قول مدیرکل جدید هرچند بسیار دیر اما نهایتاً در نیمه دوم سال ۹۶ محقق شد و با تغییر تیپ قراردادهای آبداران مشکلات تا حدی رفع شد.

در قراردادهای جدید، اداره کل آب روستایی گیلان آبداران را به نوعی پیمانکار خود دانسته و حقوق آنان را بدون واسطه‌گری پیمانکاری دیگر پرداخت می‌کند. آبداران نسبت به گذشته حقوق بیشتری دریافت می‌کنند اما هزینه بیمه را باید خودشان پرداخت کنند.

ابتکار مدیرکل آب و فاضلاب روستایی گیلان هرچند مشکلات این قشر زحمتکش را مرتفع کرد اما گزارش‌هایی اخیری که به دست ما رسیده خبر از عدم پرداخت حقوق آبداران برای چندین ماه متوالی دارد.

بر این اساس آبداران اداره آب و فاضلاب روستایی ماسال آخرین بار تیرماه ۹۷ حقوق دریافت کرده‌اند و از آن زمان تاکنون حقوق معوقه دارند.

با توجه به عدم وجود پیمانکار واسطه، پرداخت حق بیمه توسط خود آبداران و هزینه‌های گزاف زندگی روزمره در موج گرانی‌های اخیر، عدم پرداخت حقوق این قشر زحمتکش از سوی اداره کل آب و فاضلاب روستایی گیلان جای تعجب و پیگیری دارد.