جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ , 01 December 2023

تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۹۷
ساعت انتشار : ۷:۴۷ ب.ظ
چاپ مطلب

امامزاده هاشم و گلزار شهيدانش در ۱۵ قاب

نویسنده : قربان صحرائی چاله سرائی

حدود سي کيلومتر که از رشت به سمت تهران فاصله بگيري، کنار آزاده راه رشت به رودبار و قزوين و سمت راست آن، بر فراز قله‌اي سرسبز و بهشتي‌فام، بقعه امام‌زاده هاشم عليه‌السلام قرار دارد.

بع گزارش ماسال نیوز؛ حدود سي کيلومتر که از رشت به سمت تهران فاصله بگيري، کنار آزاده راه رشت به رودبار و قزوين و سمت راست آن، بر فراز قله‌اي سرسبز و بهشتي‌فام، بقعه امام‌زاده هاشم عليه‌السلام قرار دارد.
زيارت مضجع اين امامزاده شريف خالي از لطف نيست. فضاي حرم مطهرش داراي صفاي ويژه‌اي است. ساعتي تجربه آرامش در اين فضاي معنوي سبب تسکين روح و جان زائر خواهد بود.
در جوار اين بقعه متبرک، گلزار شهيدان منطقه امام‌زاده هاشم و حومه قرار دارد. آدمي در جوار شهيدان قوت قلبي توأم با آرامش احساس مي‌کند. همنشيني با شهيدان روح مقاومت و ايثار را در انسان ايجاد و در قلب مؤمنين تقويت مي‌کند و استمرار مي‌بخشد. چه آنکه شهيدان براي ما جاماندگان از آزادراه هميشه باز شهادت و گرفتاران در قيد و بند دنيا پيام دارند تا به انحراف نپيچيم و به جاده خاکي نزنيم. پيام‌ شهيدان به ما هميشگي و دائمي و روشن است. اين مائيم که بايد چشم و گوش دل باز کنيم و توجه داشته باشيم که آن پيام چيست؟
به قول فرمايش حضرت امام خامنه‌اي پيام شهيدان به ما «وَیَستَبشِرونَ بِالَّذینَ لَم یَلحَقوا بِهِم مِن خَلفِهِم اَلّا خَوفٌ عَلَیهِم وَ لا‌ هُم یَحزَنون» است.
آنان به ما پيام مي‌دهند که خوف و حزن و يأس نداشته باشيم. پيام‌شان درس مقاومت توأم با صلابت و ايستادگي و ايثار در سايه‌سار ولايت است.
پيام شهيدان راه حق مبارزه‌ي هميشگي با هر ظلم و ستمي است که در هر زمان و مکاني به شکل تازه‌اي، شمشير از غلاف برون مي‌کشد. گاهي در جنگ سخت و رو در رو و تن‌ به تن. و در اين روزگار بيشتر با چهره‌اي جديد به نام «جنگ نرم» عليه حق و راستي به پا خاسته است.
و صد البته «جنگ نرم»، بسي سخت‌تر و پيچيده‌تر از «جنگ سخت» است. به همان نسبت راه مبارزه و مقاومت هم در جنگ نرم دشوارتر است. ناگزير براي مبارزه در جنگ نرم بصيرتي ولايي لازم است تا ديده دل بيناتر از هميشه باشد براي تشخيص سَرِه از ناسَرِه و راستي از ناراستي.
به روح پاک شهيدان سلام و درود مي‌فرستيم و به مناسبت ايام بزرگداشت روز شهيد و شهادت و شهدا، ديدگانمان را به زيارت تصاويري از مزار شهيدان امام‌زاده‌هاشم رشت منور مي‌کنيم.

قربان صحرائي چاله‌سرائي

قم مقدس ـ ۱۵ اسفند   ۱۳۹۷