چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ , 08 February 2023

تاریخ انتشار : ۰۵ فروردین ۹۸
ساعت انتشار : ۱:۱۸ ب.ظ
چاپ مطلب

یادی از فاجعه برف ۸۳ رشت

یاد فاجعه برف ۸۳ رشت افتادم. آن موقع آقای مسعود سلطانی‌فر استاندار گیلان بود. در همان موقع استانداری، به طور پروازی به یکی از کشورهای اروپایی (ظاهراً انگلیس) می‌رفت برای تحصیل و چند روز در هفته، گیلان نبود.

به گزارش ماسال نیوز؛ میثم‌ عبدالهی در یادداشتی نوشت:

🔹وقتی بی‌خیالی دولت تدبیر و امید از رییس جمهور تا وزیر کشور و استاندار و فرماندار و… در قبال سیل دو استان مازندران و گلستان را می‌بینم، تأسف می‌خورم.

یاد فاجعه برف ۸۳ رشت افتادم. آن موقع آقای مسعود سلطانی‌فر استاندار گیلان بود. در همان موقع استانداری، به طور پروازی به یکی از کشورهای اروپایی (ظاهراً انگلیس) می‌رفت برای تحصیل و چند روز در هفته، گیلان نبود.

از قبل هشدارهای زیادی سازمان هواشناسی به استانداری و سایر نهادها داده بود ولی آنها اعتنایی نکردند. بارش بسیار سنگین برف، از روز ۲۱ بهمن ۸۳ شروع شد و چند روز مداوم و خیلی سنگین و بدون وقفه می‌بارید. سلطانی‌فر به همراه خانواده‌اش در تهران بودند و از همانجا با رسانه‌ها مصاحبه می‌کرد و می‌گفت اوضاع تحت کنترل است!

در تمام مدت استاندار، در گیلان نبود و حدود یک هفته بعد، آمد! اعتراضات مردم گیلان به استاندار گسترده بود و باعث شد که خبر نبودن استاندار در گیلان، به عنوان یک افتضاح دولت خاتمی منعکس شود. با تأخیر چند هفته عبدالله رمضان‌زاده سخنگوی دولت خاتمی، از مردم گیلان به خاطر ورود دیرهنگام و بسیار ضعیف دولت، عذرخواهی کرد.

این برف که یک نعمت الهی بود، به یک بحران بزرگ تبدیل شد و مردم رشت هنوز از آن با عنوان «فاجعه برف ۸۳» به تلخی یاد می‌کردند. این برف باعث شد که خانه‌های مردم، زیرساخت‌ها، مدارس، مساجد، مراکز عمومی، کارخانجات و سوله‌های عظیم آنها فرو بریزد یا آسیب ببیند. اکثر مدارس رشت قریب دو ماه تعطیل بود. هنوز هم اگر گوشه و کنار رشت را بگردید، می‌توانید برخی از آثار آن برف از ویرانی و خرابی مراکزی که ریخت و دیگر ساخته نشد، را بیابید. با حضور استاندار و مدیریت بحران، می‌شد آثار این فاجعه به قدر زیادی کاهش یابد.

حالا همان حلقه مسئولین، دوباره سر کار هستند و همان آقای مسعود سلطانی‌فر با آن کارنامه درخشان، ارتقا پیدا کرد و الان وزیر ورزش و جوانان هست. می‌توانیم اندکی صبر کنیم، شاید بعد از چند سال، آقای مناف هاشمی استاندار فعلی گلستان هم به وزارت برسد.