چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ , 30 September 2020
تاریخ انتشار : ۱۸ فروردین ۹۸
ساعت انتشار : ۱۰:۲۲ ب.ظ
چاپ مطلب
یادداشت علی ملکی معاف؛

حکایت مهدی جمالی‌فرد و طفره‌رفتن‌های کودک من

عضو شورای شهر ماسال وقتی می‌خواهد نگاه‌ها از عملکرد مجموعه‌اش را پرت کند دائماً درباره 500 تن قیر غیب شده‌ای حرف می‌زند که از قضا بخشی سیاه از عملکرد خودش است!

علی ملکی معاف – کودک ۲٫۵ ساله من وقتی کار بدی می‌کند و متوجه می‌شود می‌خواهیم مواخذه‌اش کنیم، سریعاً شروع می‌کند درباره موضوعی غیر مرتبط اما جالب برای ما، نطق کردن! بقول خودش می‌خواهد #طفره برود و حواسمان را از کاری که کرده پرت کند.

حالا حکایت مهدی جمالی فرد عضو شورای شهر ماسال است! البته با یک تفاوت اساسی. کودک من #می‌داند وقتی می‌خواهد طفره برود باید درباره موضوعی غیر از اشتباهات خودش حرف بزند اما عضو شورای شهر ماسال وقتی می‌خواهد نگاه‌ها از عملکرد مجموعه‌اش را پرت کند دائماً درباره ۵۰۰ تن قیر غیب شده‌ای حرف می‌زند که از قضا بخشی سیاه از عملکرد خودش است!

 

***

روز گذشته ویدئویی در رسانه‌ها منتشر شد که در آن جمالی فرد پس از تبریک سال نو و اظهار تأثر از  سیل در کشور، تمام زمانش را به گلایه از شکری پرداخت.

 

درباره این ویدئو چند نکته قابل اشاره را خواهم نوشت:

۱-جمالی فرد در این ویدئو دوباره ماجرای دعوای شکری-کاتوزی در جلسه شورای اداری را پیش می‌کشد و شهردار ماسال را به عنوان “نماینده مستقیم” مردم ماسال که نباید به او توهین شود، معرفی می‌کند.

پر واضح است که شهردار، “نماینده مستقیم مردم” نیست و از قضا نماینده مجلس، نماینده مستقیم مردم است! این نکته ابتدایی بر همگان واضح و مبرهن است.

۲-جمالی فرد مجدداً بحث ۵۰۰ تن قیر غیب شده‌ی شهرداری ماسال را طرح می‌کند. درباره ۵۰۰ تن قیر غیب شده به تفصیل در دو یادداشت قبلی (link یادداشت اول +  یادداشت دوم Iink) توضیح داده‌ام و در آینده نیز خواهم نوشت. در داستان قیر اثبات شد که قیر به پیمانکار #معرفی شده از سوی کاتوزی #تحویل داده شده و کاتوزی هم با پیمانکار #قرار داد بسته است. (اسناد این موضوع در دو یادداشت مرتبط منتشر شد و قابل ملاحظه است.) حالا چرا ۵۰۰ قیر رایگان اختصاص یافته در ماسال تبدیل به آسفالت نشده اما ۳۰۰ تن قیر در شاندرمن، شصت و چند کوچه را آسفالت کرده است؟ پاسخ را باید شهردار و شورای ماسال بدهند. نماینده مجلس وظیفه ندارد تا ریختن آسفالت در موضع مشخص، بالای سر کار بماند!

 

۳- جمالی فرد در قسمتی از ویدئو می‌گوید شکری، شهردار و شورای ماسال را دزد و اختلاسی (!) معرفی کرده است. این ادعا برایم بسیار بدیع بود؛ هرچه گشتم چنین سخنی را از شکری پیدا نکردم.

 

۴- جمالی فرد می‌گوید ما سیاسی کار نیستیم و از ابتدای دوره‌مان نماینده را دعوت کردیم تا با هم کار کنیم. سؤال اینجاست؛ نماینده تا چه زمانی با شما تعامل داشت و پیگیر کارهای شهرداری ماسال بود؟! تا زمانی که ماجرای قیر رخ نداده بود؟ خیر  بعد از مشکلات شهرداری و پیمانکار درباره قیر باز هم تعامل بین نماینده و شهرداری ادامه داشت. زمانی که غیب شدن قیر رخ داد باز هم علی رغم همه حرف‌ها، شکری با پیمانکار و مجموعه مدیریت شهری جلسه گذاشت تا مشکل حل شود (صورتجلسات این نشست‌ها محفوظ  و موجود است) اما ناگهان اتفاقاتی عجیب به کلی کار را خراب کرد؛ عدم همکاری شهرداری ماسال در اعلام مستند محل‌های آسفالت شده با قیر رایگان نماینده در دوره کاظمی و کاتوزی. همچنین سخنان پرتنش و عجیب همین عضو شورا یعنی مهدی جمالی فرد. جمالی فرد به یکباره در مسجد ماسال مشکلات خودشان با پیمانکار را به پای نماینده نوشت و از او انتقاد کرد. بعد هم در جایی دیگر علنی گفت ما اصلاً در شهرمان نماینده نداریم! آیا با چنین کلماتی انتظار دارید نماینده مجدداً با جمالی فرد و همکارانش جلسه مشترک بگذارد؟ این‌ها #نقطه_جدایی شهرداری و شورا با نماینده بود و آغازگر اختلافات دقیقاً بر خلاف ادعای جمالی فرد، خود او بوده است.

جمالی فرد می‌گوید به دنبال تنش نیستیم اما در همین ویدئو می‌گوید فرماندار باید نماینده مجلس #سه شهرستان را از جلسه اداری #یک شهرستان اخراج می‌کرد!

 

۵- جمالی فرد در این ویدئو گفته است نماینده شهرستان با مسئولین بالادستی‌اش درگیر است! اولاً ارتباط این موضوع به عضو شورای شهر ماسال چیست؟! (نیاز است دوباره اخلاق جالب کودک ۲٫۵ ساله‌ام را یادآوری کنم؟!)

ثانیاً خود جمالی‌فرد تاکنون بارها با کم‌سابقه‌ترین کلمات در ماسال علیه مسئولین بالاتر –فرماندار و نماینده- بیانیه‌خوانی کرده است. اینجا اشکال ندارد اما آنجا محل اشکال است جناب جمالی‌فرد؟! اینجا درگیری محسوب نمی‌شود و فرصت‌های شهرداری را نمی‌سوزاند اما آنجا هست؟!

۶- جمالی فرد بعد از سخنرانی‌های عمومی و موضعگیریهای علنی علیه نماینده و فرماندار، می‌گوید چرا در بازدید اخیر نماینده و فرماندار از بام سبز آنان را دعوت نکرده‌اند و بجایشان شهردار شهری دیگر -شاندرمن- در بازدید حضور دارد.

جناب جمالی فرد! شهردار شاندرمن همراه نماینده بوده است نه به عنوان فرد بازدید کننده‌ی دارای جایگاه قانونی در قبال بام سبز. اگر اینگونه باشد باید تمام افراد حاضر در این بازدید از راننده تا مسئول را بازجویی کنیم که چرا در آن صحنه بودید.

ثانیاً توجهتان را به اتفاقی که چند ماه قبل رخ داد جلب می‌کنم:‌ آب‌بند ماسال را آب برد و خطر پل اصلی شهر را تهدید می‌کرد، با پیگیری شکری وزارت نیرو نماینده‌ی ویژه‌ای به ماسال فرستاد. همان روز صبح در جلسه‌ی فرمانداری اعلام شد که این نماینده ویژه ساعاتی دیگر خواهد آمد و از محل بازدید می‌کند. اما چون شکری نماینده وزارتخانه را آورده بود و چون در بازدید شکری هم حضور داشت، شما در بازدید حضور نیافتید. آیا آن روز موضوعی مهم‌تر از آب بند و خطرات احتمالی برای پل اصلی شهر وجود داشت که در بازدید حضور نیافتید؟ رطب خورده کی منع رطب کند؟!

۷- زمانی که دیدم ویدئویی از سوی شما منتشر شده خوشحال شدم فکر کردم قرار است وعده‌ی معروفتان، یعنی “گزارش به مردم ظرف هر چند ماه” را از این طریق عملی کنید اما متاسفانه دیدیم تمام زمان این ویدئو درباره نماینده مجلس حوزه انتخابیه سخن گفته‌اید! براستی علت این موضوع چیست؟‌‌ یعنی رئیس شورای شهر ماسال تمام مسائل و اختیارات و وظایفش مربوط به حوزه تعامل با نماینده است؟‌یادمان نمی‌آید در میتینگ انتخاباتی‌تان گفته باشید ما فقط زمانی می. توانیم ماسال را آباد کنیم که نماینده دربست در اختیارمان باشد. یادم نمی‌آید زمان انتخابات گفته باشید مردم به من رأی بدهید تا اگر شکری با من همراهی کرد برای شهرم کاری کنم. اصلاً یادم نمی‌آید یک بار نام شکری را در نطق‌های انتخاباتی‌تان آورده باشید، حالا چه شده که تمام مصیبت‌های شهر و تمامی راه‌های جلب امکانات و پیشبرد پروژه. ها را ختم به نماینده –که از قضا مقامی اجرایی نیست- می‌دانید؟

۸- در ویدئویی که توسط رسانه‌ها  منتشر شده در جایی که این عضو شورا حماسی‌تر علیه شکری حرف می‌زد ناگهان در زمینه آهنگی حماسی به گوش می‌رسد!

هنرمندان می‌دانند؛ موسیقی در ویدئو، برای اثرگذاری نقشی مهم دارد. مثلاً اگر صحنه قتلی را در یک سریال بدون پخش موسیقی زمینه‌اش ببینید چندان به هیجان در نخواهید آمد اما اگر همان صحنه را با موسیقی‌ای هول‌انگیر ببینید ناخودآگاه تحت تأثیر قرار خواهید گرفت. اینجا هم می‌بینیم دوستان رسانه‌‌ای‌مان برای تحت تأثیر گذاشتن مخاطب آنجا که قرار است جمالی فرد، شکری را با خاک یکسان کند، موسیقی حماسی با ولومی بیشتر از قبل به یاری جمالی فرد می‌آید. همینقدر بی‌طرفانه. زیبا نیست؟!

 

۹- جمالی فرد در ویدئوی منتشر شده می‌گوید شکری ۸۰ سال منابع انسانی و اقتصادی مردم منطقه را نابود کرده است!

۸۰ سال؟! در گذشته می‌گفتند دولت قبل مثلابا ۸ سال بر سرکار بودن ۱۰ سال کشور را به عقب برد اما حالا اعداد به ۸۰ رسیده است‍؟! حرفی نیست!

 

۱۰- آقای جمالی‌فرد، قبول! آنگونه که شما گفتید شکری ۸۰ سال منابع ما را به تاراج برد! شما که به عنوان عضو شورای شهر اینقدر خوب و رسانه‌ای سخن می‌گویید درباره عملکرد خودتان نمی‌خواهید سخنی بگویید؟

اشاره‌ای؟!

گریزی؟!

درباره آبادانی ماسال، جلسات ادواری پرسش و پاسخ با مردم، تفکیک زباله، جمع‌آوری سگ‌های ولگرد، طرح‌های گردشگری، اتاق‌های فکر با حضور نخبگان و در یک کلام مجموعه‌ی آرزوهایتان برای ماسال و آنچه کردید، نمی‌خواهید حرفی بزنید؟!

 

۱۱- برخی دوستانِ نزدیکم می‌پرسند ماجرای  جمالی‌فرد چیست؟‌چرا دائماً سخنانش درباره شکری است؟ می‌پرسند آیا به او پیشنهادی شده است؟‌ کسی به او وعده‌ای برای آینده داده است؟ نمی‌دانستم دقیقاً به دوستانم چه بگویم اما حالا می‌گویم بروید آخرین قسمت ویدئوی منتشر شده‌ را ببنید آنجا که درباره ۲/۱۲/۹۸ یعنی انتخابات نمایندگی مجلس پیش رو سخن می‌گوید.

و تنها می‌توانم به آقای جمالی‌فرد بگویم؛ برادر به گندم ری نخواهی رسید!

 


يک ديدگاه

  1. شهرام گفت:

    سلام – حرف های شما درست است ولی مهم تر از همه اینکه شهرستان ماسال و مردم در این بین بیشترین آسیب را می بینند . اگر از زحمات اشخاص تقدیر خوبی بعمل می آمد و از کم کاری و عدم احساس مسولیت تنبیه و بازخواست میشد هر کسی نمی توانست به راحتی از زیر بار کارهایش شانه خالی کند و در دلش بگوید جالا چند سال می مانم و می روم ولش کن !!!

تست
تست