پنج شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 July 2024

تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۹۸
ساعت انتشار : ۱:۰۴ ب.ظ
چاپ مطلب
فرنگ نوشت؛

ماجرای «وام بدون بهره» بانک‌ها در نروژ چیست؟

شایعه‌ای عجیب اخیراً در تلگرام پخش شد که یک بانک نروژی گفته چون در اسلام سود حرام است پس ما به مسلمان‌ها وام بدون سود می‌دهیم.

شایعه‌ای عجیب اخیراً در تلگرام پخش شد که یک بانک نروژی گفته چون در اسلام سود حرام است پس ما به مسلمان‌ها وام بدون سود می‌دهیم.

ماجرای «وام بدون بهره» بانک نروژی چیست؟

بانک Storebrand که در نروژ و سوئد فعالیت دارد، وب‌سایتی را بابت این موضوع راه‌اندازی کرد تا نظرات کاربران را درباره‌ی ایده‌ی وام بدون بهره جویا شود. هدف جذب مسلمانانی است که می‌خواهند خانه بخرند ولی به دلیل باورهای دینی‌شان نمی‌خواهند از وام‌های معمول بانکی استفاده کنند.
بر اساس قرائت غالب از قوانین اسلام، گرفتن بهره برای قرض ربا و حرام است. اما طرح جایگزین بانک Storebrand، عقد اجاره به شرط تملیک است. بدین معنا که بانک و خریدار مشترکاً مالک خانه‌ای می‌شوند. خریدار بابت سهم مالکیت بانک که اشغال کرده است اجاره پرداخت می‌کند. در پایان دوره‌ی اجاره خریدار مالک کل خانه می‌شود.
بانک بر همین مبنا، از متقاضیان علاقه‌مند درخواست کرد با بانک تماس بگیرند تا ببینند چه میزان علاقه برای چنین وامی وجود دارد. ظرف یک هفته ۳۰۰ نفر نسبت به این موضوع ابراز تمایل کردند.
سازمان‌های اسلامی نروژ مانند «شورای اسلامی نروژ» و جنبش جوانان محافظه‌کار IslamNet در صفحات Facebook شان،  دنبال‌کنندگانش را ترغیب کردند تا در تماس با بانک برای چنین وامی ابراز علاقه کنند.

سایت خاصی که بانک برای این منظور درست کرده بود، بسته شده است و تنها اطلاعیه‌ای قرار گرفته است که در بخشی از آن آمده است: «ما می‌خواستیم متوجه شویم آیا چنین طرحی می‌تواند  برای بخشی از مردم راه‌گشا باشد که می‌خواهند وارد بازار مسکن با قیمت‌هایی شوند که مدام گران می‌شود. (ترجمه دقیق عبارت منبع)

این وام می‌تواند برای جوانان، فارغ التحصیلان و آن‌هایی که نمی‌توانند به دلایل مذهبی وام‌های عادی مسکن را بگیرند جذاب باشد.

 نگاه دقیق:

۱. در طرح مزبور بانک مدعی نشده که وام بدون سود می‌دهد بلکه یک قراردادی درست کرده که بتواند مسلمانان را هم راضی کند که سود به بانک بدهند.
۲. قراردادی که بانک می‌خواسته ببندد یکی از ده‌ها قرارداد غیر ربوی است که در بانک‌های ایران در موقع گرفتن وام امضا می‌کنید. و شاید حتی راهی بوده برای گرفتن سود بیشتر از مشتریان بانک (معمولاً طرح‌هایی مثل فروش ارزان موبایل در ازای استفاده از یک اپراتور خاص در نهایت باعث سود آوری چند برابر فروشنده در اروپا می‌شود).
۳. طرح مزبور فقط به مسلمانان اختصاص نداشته و هر اروپایی می‌توانسته از آن استفاده نماید.
۴. با بررسی دوستان نروژی معلوم شد که بانک فوق یکی از بانک‌های درجه ۲ یا ۳ نروژ است که فقط برای کسب شهرت چنین کاری کرده و بعد راه انداختن سر و صدا زیاد و بدون بستن حتی یک قرارداد، طرح را لغو و صفحه را بسته است.

منبع:
۱- 
etisklaan
۲- independent

 

منبع مطلب: سایت خارج ۲۰۲۵


يک ديدگاه

  1. Ehsan گفت:

    این مزخرفات چیه آخه شما میگید.تو کشوری مثل کانادا براحتی تا ۵۰۰۰۰ دلار وام بدون یک سنت سود میدن.فکر کردید مثل بانکهای ایرانی کلاش هستند اونها

ویژه ها