دوشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۰ , 29 November 2021
تاریخ انتشار : ۰۵ تیر ۹۸
ساعت انتشار : ۳:۳۶ ب.ظ
چاپ مطلب

تصویر یکی از ۱۰ فرودگاه خطرناک دنیا

این تصویر یکی از ده فرودگاه #خطرناک جهان است. ۹ فرودگاه دیگر همگی به‌خاطر عواملی مثل جغرافیای کوهستانی خطرناک تلقی شده‌اند اما این فرودگاه ماجرای دیگری دارد: 🔹 فرودگاه، یک #پایگاه_نظامی در دل شهری بزرگ، و پیرامون آن مملو از منازل #مسکونی است. مردم شهر نگرانند که اگر #جنگ کوچکی پیش بیاید سرنوشت جان و […]

این تصویر یکی از ده فرودگاه #خطرناک جهان است. ۹ فرودگاه دیگر همگی به‌خاطر عواملی مثل جغرافیای کوهستانی خطرناک تلقی شده‌اند اما این فرودگاه ماجرای دیگری دارد:

🔹 فرودگاه، یک #پایگاه_نظامی در دل شهری بزرگ، و پیرامون آن مملو از منازل #مسکونی است. مردم شهر نگرانند که اگر #جنگ کوچکی پیش بیاید سرنوشت جان و مال و خانه‌شان چه می‌شود. آن‌ها تهدید دائمی #سقوط_هواپیما را هم – که از آخرینش یکسال نمی‌گذرد – روی سرشان حس می‌کنند. حتی بدون این تهدیدها، سر و صدای نشست و برخاست روزانه و شبانه هواپیماهای نظامی نیز غیرقابل تحمل است. در کنار این‌ها، اخبار گاه‌و‌بی‌گاه #تجاوز نظامیان مستقر در این پایگاه به #زنان شهر از همه بدتر است اما مردم #اوکیناوا در #ژاپن هنوز نتوانسته‌اند دولت را متقاعد کنند که حضور یک پایگاه نظامی متعلق به کشور #خارجی به این‌صورت، باید پایان بپذیرد.

🔹 اخیرا دولت ژاپن اعلام کرد که با #آمریکا برای انتقال پایگاه به محلی دیگر از شهر به توافق رسیده، اما مردم شهر در رفراندومی به این جابجایی «نه» گفتند. آن‌ها معتقدند اولا این جابجایی اوضاع را از جهاتی بدتر می‌کند و ثانیا پایگاه باید از اوکیناوا خارج شود نه جابجا. اما ناتوانی دولت در اعمال نظر خود به ایالات متحده باعث شده موضوع رفع این تهدید هشتادساله، همچنان در بن‌بست باشد.

🔹 ما ۴۰ سال است که از این تجربه‌ها با آمریکا نداریم و ممکن است ارزش «استقلال» یا عظمت «شلیک به پهپاد آمریکایی» را فراموش کرده باشیم. بنابراین، مرور حقارت قدرت‌هایی مثل ژاپن مقابل آمریکا، برای ما حکم نمازی دارد که باید مستمرا بخوانیم!

✍ #سید_رسول_منفرد


تست
تست