پنج شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 July 2024

تاریخ انتشار : ۱۶ تیر ۹۸
ساعت انتشار : ۱۰:۳۸ ق.ظ
چاپ مطلب

روزشمار تاریخ گیلان / شانزدهم تیرماه

در چنین روزی، خانم انیس نوری از اهالی رودسر توسط منافقین ترور شد. او در خیابان طالقانی تهران توسط منافقین ترور شد و به شهادت رسید.

۱۶ تیر ماه ۱۳۰۲ شمسی برای جلوگیری از تحصن علمای گیلانی اقداماتی شد. بنا به گزارش کارگزاری گیلان در پی رسیدن تلگرام‌های علمای تهران به گیلان که خبر از «تبعید چند نفر آقایان از بینالنهرین» می‌داد، روحانیان گیلان «قصد داشتند تعطیل عمومی نمایند و دکاکین و بازارها را ببندند [و] در تلگراف خانه تحصن اختیار کنند. به توسط آقاسیدعبدالوهاب و آقای حاجیسیدمحمود و آقاشریف مجتهد مذاکراتی به عمل آمد که از این قضایا جلوگیری نمایند… تا یک اندازه موفقیت حاصل شد… قونسول انگلیس هم که دیروز عصر به ملاقات بنده آمده بود از این واقعات که اطلاع حاصل نموده بود اظهاراتی می‌کرد. گمان می‌کنم به سفارت خودشان در طهران گزارشات را اطلاع بدهد». ( روزنامه شفق سرخ، شم ١٥٤، ص ١)

۱۶ تیر ماه ۱۳۰۳ شمسی، رئیس تیپ شمال از حاکم گیلان گلایه کرد. محمدحسین آیرم، رئیس تیپ مستقل شمال، در نام‌های به وزارت جنگ، میرزاسلیمان خان، حاکم گیلان، را دارای نقشی «بزرگ و خیلی محرمانه» دانست که ظاهراً میانهرو، اما در باطن برای ایجاد اختلاف میان این تیپ و کنسولگری شوروی در رشت می‌کوشد. وی وجود میرزاسلیمان خان را در گیلان مضر دانست.

۱۶ تیر ماه ۱۳۶۰ از استاندار شهید گیلان در مجلس شورای اسلامی تجلیل شد یک روز پس از شهادت شهید انصاری استاندار مکتبی گیلان، رئیس مجلس وقت آیت الله هاشمی رفسنجانی در مجلس شورای اسلامی به تقدیر از وی می‌پردازد: «خبر شهادت برادرمان، عضو فعال جمهورى اسلامى آقاى مهندس‏انصارى را شنیدیم. ضمن تبریک و تسلیت این شهادت به خانواده محترمشان و به همه‏مردم انقلابى ایران و محضر امام، [باید گفت‏] چنین جنایتى بهترین سند ورشکستگى و ضدانسانى بودن ماهیت دشمنان انقلاب است. انصارى را من به‏خوبى مى‏شناختم. در دورانى که من مسؤول وزارت کشور بودم، چنین عناصر و شخصیت‏هایى براى تصدى کارهاى مهم، آن هم در خطه پرمشکلات گیلان بازحمت پیدا مى‏شدند. در مسافرتى که به گیلان کرده بودم [متوجه شدم‏] هنوز بعداز نزدیک به یک سال ایشان منزل ندارد و در اتاقى در محوطه ساختمان‏پاسداران انقلاب زندگى مى‏کند. زندگى و فعالیت و دلسوزى ایشان انسان را به‏یاد دوران مسئوولیت سلمان فارسى مى‏انداخت در میان مردم نه از زندگى‏اش و نه از جهات حرکاتش مشخص نبود که استاندار است یا شهروند معمولى!» (رنگ ایمان – مجموعه نطقهاى پیش از دستور آیت اللّه هاشمى رفسنجانى سال ۱۳۶۰، ج‏۱، جلسه ۱۷۶، روز ۱۶/ ۴/ ۶۰٫)

۱۶ تیر ماه ۱۳۶۱ خانم انیس نوری از اهالی رودسر توسط منافقین ترور شد. او در خیابان طالقانی تهران توسط منافقین ترور شد و به شهادت رسید. (سایت هابیلیان، شهدای ترور.)

۱۶ تیر ماه ۱۳۶۲ شهید خیراله غلامیان به شهادت رسید. وی متولد ویرمونی آستارا بود و پیکر مطهرش در گلزار شهید آستارا تدفین شد.

۱۶ تیر ماه ۱۳۶۵ شهید حبیب الله هادی پور کلدره در مهران به شهادت رسید. وی متولد روستای کلدره رودسر بود و پیکر مطهرش در بهشت زهرای تهران تدفین شد.

۱۶ تیر ماه ۱۳۶۷ شمسی شهید فریدون خدابخشی زاده از رزمندگان شهرستان صومعه سرا در شلمچه به شهادت رسید. وی متولد دوم خرداد ماه ۱۳۴۵ در روستای گسکرات صومعه سرا بود و پیکر مطهرش در گلزار شهید ضیابر تدفین شد.

 

 

 


ویژه ها