چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ , 01 December 2021
تاریخ انتشار : ۰۱ مرداد ۹۸
ساعت انتشار : ۹:۲۳ ق.ظ
چاپ مطلب
امام جمعه ماسال تشریح کرد؛

برنامه‌های چهلمین سالروز برگزار نماز جمعه در ماسال

امام جمعه ماسال در نشست خبری با خبرنگاران شهرستان برنامه‌های چهلمین سالروز نماز جمعه در ماسال را تشریح کرد.

به گزارش ماسال نیوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید هادی موسوی عصر امروز در نشست خبری عصر دوشنبه به مناسبت چهلمین سالروز تأسیس نماز جمعه ایران اظهار داشت: نماز جمعه از اختیارات امام جمعه است و کسی نمی‌تواند از طرف ایشان نماز جمعه برگزار کند مگر اینکه شرایط برای نماز جمعه امام (ع) فراهم نشود و ما در چنین شرایطی قرار داریم.

وی افزود: بسیاری از فقهای شیعه در دوران غیرمعصوم تشکیل حکومت و اقامه نماز جمعه را مشروع نمی‌دانستند اما برخی علما و روحانیون این موضوع را نمی‌پذیرفتند تا اینکه موضوع تشکیل حکومت در دوره صفوی اجرایی شد. همچنین بحث نماز جمعه قبل از انقلاب به صورت پراکنده برگزار می‌شد اما اکنون در بیش از ۹۰۰ نقطه از کشور نماز جمعه برگزار می‌شود و بسیاری از شهرها هم در نوبت گرفتن مسئولیت اقامه نماز جمعه هستند.

امام جمعه ماسال گفت: بهترین دلیل برای اهمیت نماز جمعه این است که خداوند یک سوره به نام نماز جمعه نازل کرده است و حتی برخی علما اقامه نماز جمعه را واجب عینی می‌دانند. البته بیشتر علما نماز جمعه را اختیاری می‌دانند.

حجت‌الاسلام موسوی افزود: پیامبر (ص) نماز جمعه را حج مستمندان می‌دانست و حتی در روایات داریم امام موسی بن جعفر (ع) از روز پنجشنبه خود را برای اقامه نماز جمعه آماده می‌کرد.

امام جمعه ماسال درباره اقامه نماز جمعه در شاندرمن اظهار کرد: در شرایط فعلی دشمن هر روز برای دین زدایی به فکر ایجاد یک پایگاه است و ما اگر بتوانیم یک پایگاه نماز جمعه در این شهرستان اضافه کنیم نور علی نور می‌شود اما اقامه دو نماز جمعه در کنار هم شرایطی دارد و آن این است که حداقل فاصله بین دو نقطه نماز جمعه باید حدود ۶ کیلومتر باشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه محل احداث مصلا تا مسجد جامع شاندرمن فاصله کمتری است امکان اقامه نماز در مسجد جامع شاندرمن فراهم نخواهد بود.

حجت‌الاسلام موسوی درباره بحث نمایندگی ولی فقیه در شهرستان گفت: برخی درباره اینکه امام جمعه نماینده ولی فقیه است یا خیر شبهه وارد می‌کنند این در حالی است که همه ائمه جمعه حکم خود را از ولی فقیه به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌گیرند و اگر امام جمعه منصوب رهبری نباشد حق اقامه نماز جمعه نخواهد داشت. یعنی امام جمعه از طرف ولی فقیه اقامه نماز می‌کند.

فرمانده قرارگاه فرهنگی شهرستان ماسال گفت: امسال اولین نماز جمعه پس از بیانیه گام دوم رهبر انقلاب اسلامی است و از این حیث اهمیت نماز جمعه بیش از گذشته است و به همین جهت هدف ما باشکوه‌تر شدن نماز جمعه است؛ ضمن اینکه برنامه‌های مربوط به چهلمین سالگرد برگزاری نماز جمعه در سالروز این مناسبت تمام نمی‌شود و در طول سال ادامه خواهد داشت.

وی با تشریح برنامه‌های امسال افزود: امسال پنج کمیته برای برگزاری مراسم این مناسبت به نام کمیته‌های فرهنگی، رسانه‌ای، هماهنگی نهادها، پشتیبانی و تکریم و هنری است.

امام جمعه ماسال بیان اهم برنامه‌های چهلمین سالگرد نماز جمعه گفت: در روز جمعه چهارم خرداد قبل از نماز جمعه میز خدمت مسئولان شهرستان از ساعت ۱۰ صبح راه‌اندازی خواهد شد. در همین روز برنامه ویزیت رایگان هم برپا خواهد شد و همچنین بنابراین است که از امام جمعه فقید شهرستان تجلیل شود و این مراسم نیز ساعت ۱۰ صبح روز پنجشنبه سوم مرداد بر مزار مرحوم حجت‌الاسلام سید تقی صفوی در روستای میرمحله برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام موسوی اظهار کرد: مسابقه کتاب‌خوانی با عنوان نماز جمعه و سوره جمعه با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برگزار می‌شود و بنرهایی هم از تصاویر شهدای محراب و تصویر مرحوم سید تقی صفوی نصب خواهد شد.

وی ادامه داد: پس از اقامه نماز جمعه روز ۴ مرداد مراسم گلباران مزار شهدا نیز برگزار خواهد شد و در همین روز از حجت‌الاسلام سید شفیع شفیعی امام جمعه سابق شهرستان نیز تجلیل می‌شود. البته بنا بر تجلیل از حجت‌الاسلام سید باقر صفوی هم بود اما چون ایشان امام جمعه فومن هستند امکان تجلیل از ایشان فراهم نیست.

امام جمعه ماسال گفت: برنامه پیاده‌روی ورزشکاران به سمت محل برگزاری نماز جمعه نیز توسط اداره ورزش و جوانان برگزار خواهد شد.


تست
تست