شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ , 13 August 2022

تاریخ انتشار : ۰۹ مرداد ۹۸
ساعت انتشار : ۱۲:۵۸ ب.ظ
چاپ مطلب

هلاکو رامبد؛ نماینده دائمی تالش بزرگ در مجلس شورای ملی! / بخش یک

هلاکو رامبد» فرزند «محمدحسین سالار اسعد طالشی» و نوه پسری «نصرت‌الله خان عمید السلطنه»(سردار امجد طالشی) و نوه دختری «محمود احتشام‌السلطنه»، به سال ۱۲۹۸ ش در تهران زاده شد.

به گزارش ماسال نیوز؛ «هلاکو رامبد» فرزند «محمدحسین سالار اسعد طالشی» و نوه پسری «نصرت‌الله خان عمید السلطنه»(سردار امجد طالشی) و نوه دختری «محمود احتشام‌السلطنه»، به سال ۱۲۹۸ ش در تهران زاده شد.

از تحصیلات آغازین او اطلاعی در دست نیست اما میدانیم که در ۱۳۱۸ ش از دانشکده افسری در رسته توپخانه دانش‌آموخته شد. تا ۱۳۲۰ ش فرماندهی آتشبار سوم هنگ چهارم توپخانه کوهستانی، سپس تا ۱۳۲۱ این مسئولیت را در آتشبار دوم هنگ دوم توپخانه صحرایی بر عهده داشت. وی بنا بر علتی که بر ما معلوم نیست، در زمان خدمت در ارتش، تنزل درجه یافت-به گفته خودش، آن درجه مسترد گردید- اما از آن پس از خدمت در ارتش کناره گرفت. «سپهبد حسین فردوست» در خاطراتش از هلاکو رامبد با عنوان «سرهنگ مستعفی ارتش» نام برده است.
رامبد قبل از دهه ۱۳۳۰ ش به آمریکا رفت و یک دوره عالی اقتصاد (مدیریت تجارت) را در دانشکده بینالمللی شهر اسپرینگ فیلد spring Field در ایالت ماساچوست گذراند.
وی در بین سال‌های ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۶ ش مدیر داخلی شرکت سهامی پرس اکسپرس بود؛ سپس مدیریت شرکت سهامی ایتال اکسپرس (شرکت هواپیمایی آلیتالیا) در ایران (تهران) را بر عهده گرفت و پس از شرکت سندیکای هواپیمایی کشور، دبیر این سندیکا شد. / فصلنامه مطالعت