پنج شنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ , 25 July 2024

تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۹۸
ساعت انتشار : ۱:۳۷ ب.ظ
چاپ مطلب

هزار وعده‌ی خوبان، یکی وفا نکند. ولی انگار این بار وفا کرد!!

نمی‌دانم ذوق کنیم و لبخند ملیح بزنیم یا با حسرت به رأیی فکر کنیم که در صندوق انتخابات شورا انداختیم؟!

عبدالرضا استودان – نمی‌دانم ذوق کنیم و لبخند ملیح بزنیم یا با حسرت به رأیی فکر کنیم که در صندوق انتخابات شورا انداختیم؟!

بعد از دو سال کش‌وقوس، کلنجار و تهدید و خواهش و من بمیرم، تو بمیری، بالاخره صورتحساب درآمدها و هزینه‌های شهرداری ماسال منتشر شد. (صلوات)

📌و اما چند نکته

۱) این لیست فقط و فقط به ۶ ماه نخست سال جاری اختصاص دارد. پس قبل و ماقبل و سابق و اسبق چیشد؟ مگر خانم یعقوبی نگفته بود اگر شهرداری …. حسابرس می‌آوریم؟ یعنی به اعتقاد شورا آلان شهرداری تسلیم اراده‌ی آن‌ها شد؟

۲) زمانی ملأ نصرالدین ادعای دانایی و علم کرد و و و. فرد شوخی برای امتحان ملأ گفت: اگر تو به همه‌ی علوم و اسرار آشنایی، میدانی تعداد موهای اسب من چند تاست؟ ملأ بدون مکث گفت:

۲۳۴۵۱۴۳۶۹۰۲۱

(دویست و سی‌وچهار میلیارد و پانصد و چهارده میلیون و سیصد و شصت‌ونه هزار و بیست‌ویک)

فرد گفت: از کجا معلوم؟ ملأ گفت: باور نداری، بشمار!!

حالا جریان این لیست هم گویا همین است. ۱۱۹۶۸۸۸۳۱۵۹

(یازده میلیارد و نه‌صد و شصت هشت میلیون و هشت‌صد و هشتادوسه هزار و صد و پنجاه‌ونه ریال)

به همین دقت و به همین وضوح و به همین …..! باور کنید به این‌همه موشکافی راضی نبودیم. (لطفاً نگید بیاییم و بشماریم که ما هنوز در حساب‌وکتاب طرح معیشت و یارانه خودمون موندیم)

۳) در هزینه‌های جاری به هزینه‌ی برق اشاره شده. یادش به خیر، شهرداری جلوی اداره برق چند تن شن خالی کرد و (بگذریم)

۴) در هزینه عمرانی به چند مورد قابل تأمل بر می‌خوریم:

– هدایت آب‌های سطحی: منظور هدایت همان آب‌هایی هست که با هر بارندگی در میدان مرکزی، روبروی پمپ بنزین، نزدیک فلکه‌ی گاز و جلوی پاساژ چراغی تا زانو جمع می‌شود؟

– لکه‌گیری و آسفالت: منظور آسفالت آبکی خیابان معلم است یا چهارتا بیل شن و قیری که در چاله‌ها می‌ریزند؟ راستی قیر پیدا شد؟ ای بابا، چه‌حرفها. (صلوات)

– پارک ساحلی لوحه سرا: منظور همان طرح زیبای ورودی پارک است؟ آها. همان که دو ماه طول کشید تا نخاله‌هایش را جابه‌جا کنند و صدای اهالی درآمد.

– رنگ‌آمیزی و سه نقطه هم احتمالاً منظور کندن جدولهای بین بلوارها و جاگذاری گلدان‌های سنگی ووو است. همان که خیلی‌ها هنوز در چرایی انجامش ساعتها در فکرند.

از هزینه‌ی ترمیم ساختمان شهرداری و اختلاف پارک شهدا و نوع تخلیه زباله‌ها و بقیه هم نمی‌پرسیم که اولاً یا جوابی نمی‌دهند، یا مربوط به گذشته است و یا آفتاب آمد دلیل آفتاب. (ببخشید عینک دودی زده بودم و متوجه آفتاب نشدم)

و اما حرف نزدیک به آخر: چرا این هزینه‌ها در صفحه شخصی خانم یعقوبی منتشر شد؟! مگر صفحه مجازی برای شورا نداریم؟ مگر قرار نبود گزارش عملکرد به مردم در مسجد داده شود؟ مگر نمی‌شد و نمی‌شود این لیست را به صورت رسمی در اختیار اصحاب رسانه گذاشت؟ چرا اشاره‌ای به این نشده که مرجع این حسابها کی و کجاست؟ شهرداری؟ حسابرس کشوری؟ بچه‌های اونور؟ عزیزان اینور؟

آیا شورا نظارت به این دخل و خرجها به صورت شفاف داشته و دارد که حتی یک ریال آن محاسبه شده است؟

احتمالاً با انتشار این یادداشت باید منتظر تلفن‌ها و پیامهای زیادی باشیم که امیدوارم به جای تهدید و تطمیع، بیشتر روشنگرانه و دلسوزانه باشد.

حرف آخر: غرض از نوشتن اینگونه یادداشت‌ها، تخریب عملکرد و یا ناچیز جلوه دادن سعی و تلاش مسئولین و کسانی نیست که بدون چشمداشت و با بودجه‌های ناچیز و حتی دست خالی، در تلاش برای بهبود زندگی مردمند. قرار هم نداریم که با قلم در کنار گود بشینیم و نواقص را غلو آمیز بنویسیم. رشوه و پولی هم نگرفته‌ایم تا بعضی را تخریب و بعضی را ارج گذاریم. هدف تذکر برای بهبود عملکردها و گوشزد کوچکی است که هم به رسالت خود عمل کنیم و هم امانت دار اعتماد مردم باشیم. هرچند که تلخی قلم‌هایمان به راحتی قابل هضم نیست.


يک ديدگاه

  1. فرشید گفت:

    باعرض سلام وخسته نباشید
    لطفا ارایه گزارش مالی و شفافیت شهرداری حق مردم همین مردم به شما رای دادن .اعضای محترم شورا شهر ماسال از حق مردم دفاع کنیدو لابی گری شما ها را مردم درک می کنند.طبق قانون شورای شهر می تواند از شهرداری بخواهد.اگر شهرداری ممانعت می کند شاید همه اعضای شورا نمی خواهند .عزیزان دل مردم از شما نتظار دارن و می فهمند در غیر این صورت از مردم انتظار نداشته باشید. باتشکر فراوان

ویژه ها