دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ , 10 August 2020
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۹۸
ساعت انتشار : ۷:۵۷ ب.ظ
چاپ مطلب

سرعت هواپیما در زمان تیک آف

هواپیماها امروزه به یکی از مهم‎ترین وسایل نقلیه در جهان تبدیل شده‎اند که افراد زیادی برای رسیدن به مقاصد خود با تهیه بلیط خارجی و داخلی از خدماتی که توسط این وسیله نقلیه ارائه می‎شود استفاده می‏‎کنند.

هواپیماها امروزه به یکی از مهم‎ترین وسایل نقلیه در جهان تبدیل شده‎اند که افراد زیادی برای رسیدن به مقاصد خود با تهیه بلیط خارجی و داخلی از خدماتی که توسط این وسیله نقلیه ارائه می‎شود استفاده می‏‎کنند. در بسیاری از موارد از هواپیماها برای جابجایی بارهایی سنگین و حجیم استفاده می‎شود که توسط این وسیله‎ها به مقصدی که ممکن است هزاران کیلومتر دورتر باشد رسانده خواهد شد.

برای ایتکه یک هواپیما بتواند پروازی مناسب و بی خطر داشته باشد نیاز است فاکتورهای مختلفی را رعایت کند تا با رعایت آنها مسافرانی که با بلیط ارزان هواپیما داخلی و خارجی قصد انجام پرواز داخلی و خارجی دارند رت به سلامت به مقصد خود برساند. پرواز هواپیماهایی که در سراسر جهان همه روزه برای جابجایی مسافران و جهت حمل و نقل بار صورت می‎پذیرد با توجه به مقادیر معین محاسبه شده می‎باشد و همین موضوع است که تضمین می‎کند یک هواپیما بطوری ایمن و کارآمد در حال فعالیت است.

یکی از مهمترین مقادیری که در چگونگی بلند شدن هواپیما از روی زمین تاثیر بسیار مهمی دارد سرعت تیک آف هواپیما می‎باشد که نیاز است بطوری دقیق محاسبه شود. این سرعت برای هواپیماهای مختلف متفاوت می‎باشد و توسط مهندسان هوا فضا محاسبه خواهد شد. این محاسبات باید به شکلی دقیق انجام شود تا مسافرانی که با بلیط خارجی و داخلی قصد انجام پرواز داخلی و خارجی دارند به سلامت به مقاصد خود برسند.

با توجه به مطالب گفته شده سرعت تیک آف هر هواپیما متفاوت بوده و وزن هواپیما و تعدا مسافرانی را با بلیط ارزان هواپیما داخلی و خارجی برای رساندن به مقاصد مورد نظرشان می‎تواند حمل کند در میزان این سرعت تاثیر مستقیم دارند. در ادامه اطلاعاتی در مورد سرعت تیک آف هواپیما ارائه شد تا در زمانی که با بلیط خارجی و داخلی در حال سفر هستید اطلاعات مفیدی در این رابطه داشته باشید.

برای این عمل در هواپیما از اصطلاحات مختلفی استفاده می‎شود که حداقل سرعت کنترل و حداکثر سرعت لاستیک دو مورد از آنها می‎باشد. مقادیری که برای این منظور محاسبه می‎شود به نوع هواپیما بستگی دارد و برای هریک از این پرنده‎های آهنی غول پیکر میزان آن متفاوت است. برای مشخص شدن سرهت فرود و برخواست هواپیما فاکتورهایی چون وزن هواپیما به همراه مسافرانی که با بلیط ارزان هواپیما داخلی و خارجی و قصد انجام پرواز داخلی و خارجی دارند، دانسیته هوا و طول باند تاثیر گذار خواهد بود.

یک هواپیما که از موتور جت در ساخت آن استفاده شده است باید برای تیک آف از سه مرحله زیر عبور کند:

 • سرعت گیری هواپیما برروی زمین که با نام take-off roll شناخته می‎شود.
 • شروع مرحله جدا شدن هواپیما از زمین.
 • کنده شدن هواپیما از زمین و شناور شدن در هوا

از این مراحل به عنوان مراحل اصلی تیک آف یک هواپیما نام برده می‎شود و همه هواپیماها برای یک صعود ایمن و مناسب نیاز دارند این سه مورد را به بهترین شکل انجام دهند تا مسافرانی که با بلیط خارجی و داخلی به انجام پرواز داخلی و خارجی تمایل دارند به سلامت به مقصد خود برسند.

 

تیک آف هواپیماهای جت

برای افرادی که با تهیه بلیط ارزان هواپیما داخلی و خارجی قصد انجام پرواز داخلی و خارجی را دارند ممکن است این بخش از پرواز ترسناکترین بخش آن باشد ولی داشتن اطلاعاتی در این مورد می‎تواند به افرادی که با بلیط هواپیما قصد سفر دارند کمک کند تا از آرامش بیشتری در این مرحله از پرواز برخوردار باشند.

با توجه به اینکه مرحله تیک آف یک هواپیما بسیار پیچیده به نظر می‎آید اما اگر آن را به مراحل کوچکتر تقسیم کنیم می‎توانیم درک بهتری نسبت به چگونگی انجام این فرآیند داشته باشیم. در ادامه خواهیم گفت که یک هواپیما در این مرحله باید چه مواردی را انجام دهد و مورد توجه قرار دهد تا بدون خطر و آسیب باند فرودگاه ترک کند و تیک آفی موفق داشته باشد.

 • مرحله تیک آف از هواپیمایی که برروی باند ایستاده است و منتظر دریافت اجازه ترخیص که از طرف برج مراقبت صادر می‎شود ، می‎باشد آغاز خواهد شد.
 • زمانیکه هواپیما جواز پرواز را دریافت کرد برروی باند شروع به شتاب‎گیری می‎کند و سرعت خود را در باند افزایش می‎دهد.
 • خلبان میزان سرعت و زاویه را همزمان با سرعت‎گیری هو اپیما مورد بررسی قرار می‎دهد.
 • زمانیکه هواپیما به سرعت مورد نظر که به سرعت روتیشن شهرت دارد رسید خلبان با استفاده از اهرم کنترل دماغه هواپیما را به سمت بالا هدایت می‎کند.
 • زمانیکه دماغه هواپیما به سمت بالا هدایت شد نیروی کافی برای جدا شدن هواپیما و غلبه بر جاذبه زمین توسط بال‎های هواپیما ایجاد خواهد شد و در این زمان هواپیما توانایی بالا رفتن را دارا می‎باشد.
 • به محض اینکه هواپیما از زمین جدا شد چرخ‎ها نیز از زمین جدا شده و دیگر هواپیما تا زمان رسیدن به مقصد هیچ برخوردی با زمین نخواهد داشت.

 

سرعت تیک آف در هواپیما

در هواپیماهای مختلف این سرعت متفاوت میباشد و مقادیر سرعت معتددی در زمان برخاستن یک هواپیما مورد توجه قرار دارد . دسترسی به این سرعت در هواپیماهای مختلف از راه‎های مختلفی حاصل می‎شود. در زیر به معرفی محدودیت‎های موجود در سرعت بخش‎های ذکر شده خواهیم پرداخت.

 • V1 سرعت تصمیم‎گیری: برای اینکه فهمید آیا خلبان می‎تواند تیک آف را انجام دهد یا خیر نیاز است که این فاکتور بررسی شود و در صورت رعایت آن خلبان می‎تواند تیک آف را انجام دهد. علاوه‎بر این این سرعت نشان می‎دهد که خلبان می‎تواند هواپیما را متوقف کند و یا اینکه حتما باید تیک آف را انجام دهد. این بدان معناست که وقتی هواپیما به این سرعت رسید خلبان حتما باید تیک آف کند و در صورتیکه به این فاکتور نرسیده باشد می‎تواند با بستن موتورها و با استفاده از ترمزها هواپیما را متوقف سازد تا مسافرانی که با بلیط هواپیما قصد انجام پرواز داخلی و خارجی را دارند از هرگونه آسیبی در امان باشند.
 • VR سرعت روتیشن: همانطور که گفته شد در سرعتی مشخص خلبان با استفاده از اهرم کنترل دماغه هواپیما را به سمت بالا هدایت می‎کند سرعتی که در آن این اتفاق رخ می‎دهد به سرعت روتیشن شهرت پیدا کرده است.
 • V2 سرعت امن تیک آف: به سرعتی که هواپیما در ابتدای پرواز و دقیقا در زمان بلند شدن از زمین دارا می‎باشد سرعت امن تیک آف گفته می‎شود. این سرعت در واقع حداقل سرعتی است که هواپیما برای داشتن تیک آفی امن و ایمن باید به آن رسیده باشد تا مسافرانی که با بلیط ارزان هواپیما داخلی و خارجی قصد انجام پرواز داخلی و خارجی را دارند با امنیت بیشتری به مقصد خود برسند و دچار آسیبی نشوند. رسیدن به این سرعت به هواپیما کمک می‎کند حتی زمانیکه یکی از موتورهای خود را از دست داده بتواند فرآیند تیک آف خود را تکمیل کند و نرخ اوج گیری لازم را داشته باشد.

زمانی که هواپیمایی که قرار است مسافرانی را که با بلیط هواپیما قصد سفر دارند را جابجا می‎کند در حال شتاب گیری است خلبان سرعت v1 را یادداشت خواهد کرد تا بتواند طبق آن تصمیم بگیرد که آیا می‎تواند تیک آف را انجام دهد یا خیر. تمامی این اقدامات برای این صورت می‎گیرد تا مسافرانی که با بلیط ارزان هواپیما داخلی و خارجی قصد استفاده از هواپیما را دارند به سلامت به مقاصد خود برسند.

در سرعت vr همانطور که گفته شد دماغه هواپیما به سمت بالا هدایت می‎شود و این بدان معنا می‎باشد که هواپیما توانایی برخاستن از زمین را دارد و مسافرانی کهع با بلیط ارزان هواپیما داخلی و خارجی قصد سفر دارند می‎توانند سفر هوایی خود را آغاز کنند و به مقصد خود برسند.

زمانیکه هواپیما بطور کامل از زمین جدا می‎شود از سرعت خاصی استفاده می‎کند که به آن در اصطلاح VLOF گفته می‎شود. در نهایت پس از بلند شدن هواپیما از زمین این غول آهنی در سرعت V2 قرار می‎گیرد تا به ارتفاع امن مشخص شده از زمین برسد و ما بقی مسیر را با سرعت مورد نظر طی کند. البته در بحث تیک آف فاکتورها و سرعت‎های دیگری نیز مورد بررسی قرار خواهند گرفت که سرعت حداقل کنترل و حداکثر سرعت جذب انرژی ترمز برخی از آنها می‎باشند.

 

 

 


تست
تست