پنج شنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ , 09 February 2023

تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ۰۰
ساعت انتشار : ۱۰:۰۷ ق.ظ
چاپ مطلب
به یاد شاعر شیرین زبان تالشی؛

زندگی نامه مرحوم علی اسرارپوش

نویسنده : سید مومن منفرد

علی (اشکبوس) اسرارپوش در سال ۱۳۳۵ در بازار جمعه شاندرمن متولد شد.  ایشان پس از تحصیل در شهر خود، شاندرمن، به استخدام ارتش درآمد و دست سرنوشت او را به شهرهای دوردست فرستاد.

علی (اشکبوس) اسرارپوش در سال ۱۳۳۵ در بازار جمعه شاندرمن متولد شد.
خودش می گفت: «در اول ابتدایی مسجدی و اولین نوحه خوان مسجد شاندرمن بودم و در ماه محرم به تعزیه خوانی می پرداختم. در اوان کودکی مؤذن مسجد بودم و  تابستان که هیچ کس در بازار شاندرمن نبود و کسی جرئت عبور از کنار قبرستان و مسجد را نداشت، بدون توجه به این مسائل به مسجد رفته و اذان می گفتم و نماز می خواندم. جایگاه خوبی در دیدگاه مردم پیدا نموده بودم و به این ترتیب شخصیت من شکل گرفت.»
 ایشان پس از تحصیل در شهر خود، شاندرمن، به استخدام ارتش درآمد و دست سرنوشت او را به شهرهای دوردست فرستاد. دوری از وطن و غربت، مسائل شغلی و گرفتاری های خاص آن موجب شد تا تراوشات فکری خود را با زبان شعر بیان نماید. اولین اشعار خود را در سال ۱۳۵۱ به زبان تالشی و در سال ۱۳۵۳ به زبان فارسی سروده است.
 با مطبوعات نیز همکاری داشته و چند سال مفسر سیاسی روزنامه ي کیهان بوده است. علاوه بر شعر، در کارهای نمایشي، مقاله نویسی و… نیز فعالیت نموده و در موارد متعددی مقام نخست را در اين زمینه ها کسب کرده است. بین سال های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ در انجمن شعر و ادب خرم آباد، فعالیت چشمگیری داشته که حاصل تلاش ایشان و دوستانش موجبات پیشرفت فرهنگی و اجتماعی هر چه بيشتر استان لرستان را فراهم ساخت.
در اواسط دهه ي هفتاد به موطن خود، شاندرمن، برگشت و از ارکان اصلی انجمن شعر و ادب ماسال و از افراد تأثیرگذار در تشکیل انجمن شعر و ادب شاندرمن گرديد. به علاوه زمینه ساز و مجری دو همایش بزرگ «شب شاعران تالش» در شاندرمن شد.
 مرحوم اسرارپوس به زبان های تالشی، گیلکی، تاتی و فارسی شعر می سرود و طنز پرداز بسیار ماهری بود که با زبان نیشدار و شوخ طبعی خود مشکلات جامعه را بیان می کرد. یکی از نوارهای کاستی که در اوایل دهه ی ۷۰  با عنوان «ستار و سرکار» از ایشان پخش شده بود، هنـوز وِرد زبان هاست؛
این هنرمند فرهیخته روز گذشته ۲۹ تیر ۱۴۰۰ جان به جان آفرین تسلیم کرد .
روحش شاد و یاد و خاطراتش ماندگار

يک ديدگاه

  1. میثم گفت:

    با نام و یاد خدا

    از دوران نوجوانی وقتی با شاهکار طنز ایشان(ستار و سرکار) که به زبان تالشی و تاتی بود آشنا شدم و اینقدر بکار گیری کلمات در جملاتش زیبا ،دلنشین و نوستالژی بود که با وجود شنیدن های مکرر بیشتر از قبل میخندیدیم و در پی شناخت آفریدگار این اثر فقط با نام ایشان آشنا شدیم.
    از ماسال نیوز بسیار تشکر میکنیم که توضیحاتشات وخلاصه کوتاهی از زندگی این بزرگمرد، ما را بیشتر با این هنرمند عزیز آشنا کرد.

    خداوند روح این مرحوم را قرین رحمت، و با امامان همنشین بفرمایند.