یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ , 04 December 2022

تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۰۰
ساعت انتشار : ۱۱:۰۳ ب.ظ
چاپ مطلب
با حضور رئیس حوزه هنری؛

مراسم تودیع و معارفه رئیس حوزه هنری گیلان برگزار شد

با حضور محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، مراسم تودیع و معارفه رئیس حوزه هنری گیلان برگزار شد.

به گزارش ماسال نیوز به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، امروز سه‌شنبه ۲۰ مهرماه، با حضور محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، مراسم تودیع و معارفه رئیس حوزه هنری گیلان برگزار شد.

در این مراسم که از ساعت ۱۰:۳۰ صبح در سالن اجتماعات پژوهشکده گیلان‌شناسی برگزار شد، بسیاری از هنرمندان شاخص و تنی چند از مسئولین استانی نیز حضور داشتند.

در ابتدا مراسم با تلاوت آیاتی از کلام خدا و سرود ملی ایران آغاز شد. در ادامه محمد پرحلم معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان، گزارشی از آثار و تولیدات حوزه هنری در زمان ریاست غلامرضا قاسمی ارائه کرد.

در ادامه کلیپی با موضوع کرونا و به پاس تقدیر از زمات کادر درمان با نام «دم مسیحا» برای میهمانان پخش شد. استاد محمدحسین مؤید (م.موید) شاعر گرانقدر کشور، یکی از مدعوین ویژه این مراسم در ادامه برنامه دقایقی پیرامون شخصیت ریاست سابق حوزه هنری گیلان سخنرانی کرد.

جدی گرفتن فرا تهران در دستور کار حوزه هنری است

پس از آن محمدمهدی دادمان، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در این مراسم ضمن خوش‌آمدگویی به اهالی فرهنگ و هنر استان گیلان که در نشست حضور داشتند گفت: آغاز ماه ربیع و اعیاد پیش روی آن مایه دلگرمی ما در امور حوزه هنری است. امید است به برکت روزهای مبارک این ماه و اعیاد آن، رویدادهای خجسته‌ و پر بار تری از قبل برای حوزه هنری استان گیلان شکل بگیرد.

دادمان در ادامه با قدردانی از زحمات غلامرضا قاسمی به عنوان رئیس پیشین حوزه هنری استان گیلان گفت: باید از تلاش‌های سال‌های طولانی ایشان که نتایج قابل توجهی را در پی داشته است تشکر کنیم. همچنین برای آقای منفرد که اهل فرهنگ و هنر است آروزی موفقیت می‌کنیم. منفرد نگاه هویتی به مسائل فرهنگی و هنری دارد و تجربه‌ ملی در این حوزه دارد. ایشان به داشته‌های استان گیلان در حوزه فرهنگ و هنر باور دارد.

وی افزود: منفرد با اینکه فرصت‌های اثرگذاری ملی را داشته است اما تصمیم گرفته تا با بازگشت به استان گیلان، وظایف فرهنگی و هنری خود را دنبال کند. چنین روحیه و نگاهی همان هدف و برنامه‌ای است که حوزه هنری انقلاب اسلامی از جمله جدی گرفتن فرا تهران و مهم شمردن آن در دور جدید خود در پیش گرفته است، چرا که معتقدیم آنچیزی که در فرهنگ و هنر ایران اسلامی ما رخ می‌دهد حاصل تلاش‌ها و ظرفیت‌های هر نقطه‌ای از سراسر کشور است. کشور ما پر از تکثر در عین حال هویت واحد جوشان ایرانی اسلامی است.

دادمان ادامه داد: انشالله تغییر و تحولات انجام شده منشا و مبدا حرکت‌های نویی در حوزه هنری استان گیلان شود. امید است منفرد بتواند با همکاری نیروهای خوبی که در اختیار دارد و بهره‌مندی از آنها و جریان انقلاب اسلامی در این استان، قدم‌های جدیدی برای فعال کردن‌ این ظرفیت‌ها در راه تعالی فرهنگ و هنر بردارد.

در ادامه مراسم سید رسول منفرد به عنوان رئیس جدید حوزه هنری گیلان، دقایقی را در مورد اهداف و فرصت‌های پیشِ رو در استان و نیز آثار خلق شده در این حوزه صحبت کرد.

رئیس حوزه هنری گیلان در بخشی از سخنان خود گفت: از ۱۵ سال تلاش مستمر آقای قاسمی دهشالی و زیرساخت‌های ارزشمندی که تدارک دیده‌اند و کارهای خوبی که به یادگار گذاشته‌اند تشکر می‌کنم و خودم را موظف می‌دانم به صیانت از دستاوردهای ایشان.

وی افزود: از اعتماد برادر عزیزمان آقای دادمان سپاسگزارم و امیدوارم آنچه از تجربه حضور در مقیاس ملی هنر انقلاب در شاخه‌هایی چون سینما، توزیع، تاریخ شفاهی و رسانه تجربه کرده‌ام به نحو احسن به کار ببرم.

منفرد با بیان اینکه در یک قرن اخیر گیلان مبدأ و مقصد رویدادهای متعددی بوده و این استان در بیشتر وقایع مهم معاصر حضوری تعیین‌کننده داشته است و این خود یکی از زمینه‌های بالندگی هنر در این سرزمین است.

وی در ادامه گفت: قصه‌های گیلان و ماجراها و قهرمان و قاب‌های ماندگارش نه در سطح ملی که هنوز در سطح استانی نیز هنوز به قدر کافی شناخته نشده است و هنوز به توده مردم نرسیده است.

وی در ادامه عنوان کرد: خوشبختانه در شرایطی به عضویت در حوزه هنری گیلان به عنوان کمترین مفتخر شده‌ام که از لحاظ کمیت تولیدات و به سبب حضور یک تیم حرفه‌ای، اینجا جزء استان‌های اول کشور بوده است. لکن تحولات زمانه و رویدادهای گیلان با شتاب زیادی پیش می‌رود و رسیدن به آن آسان نیست، گیلان سرزمین هزاران زیبایی ناشناخته است.

منفرد گفت: هنر متعلق به مردم است و و حوزه هنری متعلق به هنر. بنابراین حوزه هنری متعلق به مردم است. گام اول ما گیلان‌شناسی و تدوین سند بسیار مهم زیست‌بوم استان است.

در این مراسم «سید رسول منفرد» به عنوان رئیس جدید حوزه هنری استان گیلان معرفی و از زحمات غلامرضا قاسمی دهشالی رئیس سابق این مجموعه نیز تقدیر شد.