جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ , 01 December 2023

تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۰۰
ساعت انتشار : ۱۰:۰۳ ق.ظ
چاپ مطلب
آماری فاجعه بار؛

آسیب طوفان به بیش از ۳۵۰ واحد مسکونی در شهرستان ماسال | صدا و سیما کجا بود؟!

نکته قابل تامل در این حادثه طبیعی، عدم پوشش مناسب از سوی شبکه استانی باران به عنوان رسانه رسمی استان گیلان بود. گفته معاون عمرانی استانداری گیلان،دو شهرستان ماسال و تالش بیشترین خسارات را از این تندباد متحمل شدند اما در بعد رسانه ای کمترین پرداخت به این دو شهرستان صورت گرفت. 

به گزارش ماسال نیوز، تندباد اخیر خسارات بسیار زیادی به شهرستان ماسال وارد کرده است: ۱تخریب سقف یا دیوار بیش از ۳۵۰ واحد مسکونی ۲شکسته شدن صدها اصله درخت ۳آسیب جدی به شبکه برق رسانی شهرستان ۴مسدود شدن بسیاری از مسیرهای تردد ۵خسارات فراوان به زیرساخت های شهری و روستانی و بسیاری دیگر از انواع خسارات که در سطح شهر و روستاها قابل مشاهده است.

نکته قابل تامل در این حادثه طبیعی، عدم پوشش مناسب از سوی شبکه استانی باران به عنوان رسانه رسمی استان گیلان بود. گفته معاون عمرانی استانداری گیلان،دو شهرستان ماسال و تالش بیشترین خسارات را از این تندباد متحمل شدند اما در بعد رسانه ای کمترین پرداخت به این دو شهرستان صورت گرفت.

رویکردی غیرقابل پذیرش از رسانه ای که باید با نگاهی ملی به تمام شهرستانها بپردازد. رسمی میزان خسارات وارد شده به شهرستان ماسال طی روزهای آینده منتشر و به اطلاع مردم خواهد رسید.آماری که قطعا با میزان پوشش صدا و سیمای استان گیلان از این حادثه هیچ تناسبی نخواهد داشت.

 


5 ديدگاه

 1. لیثی حبیبی - م. تلنگر گفت:

  من تا بیست و چهار سالگی در ایران زندگی کرده ام؛ بعد از آن هم پیوسته با ماسال در ارتباط بوده ام. هرگز ندیدم و نشنیدم در این مدت توفانی در ماسال جریان یابد که خانه ها را ویران کند و درختان را از از کمرگاه بشکند و یا از ریشه در آوَرَد. این یک فاجعه است. فاجعه است نه فقط بخاطر این خرابی های وحشتناک، بلکه هم فاجعه است بخاطر باز شدن پای توفان ویرانگر در شهرستان ماسال.
  با یک بام و دو هوا کاری پیش نمی رود؛ فقط به ریا دامن زده می شود. این توفان نتیجه ویرانی جنگل هاست. این توفان نتیجه ی بیابان زایی و گرمایش زمین است.
  در ماسال فردی میهن دوست و طبیعت دوست بود به نام سرهنگ وحید اصلانی؛ غارتگران جنگل ها برای یک جمله ی زرین زیبای او، او را باز نشسته کردند و آب از آب تکان نخورد. تازه در آن جلسه ی فتنه گرانه، کلی هم به شعور آن انسان شریف و مردم مظلوم ماسال توهین کردند.
  یعنی هم او را باز نشسته کردند و هم کلی تعریف و تمجید از او!
  داستان غم انگیز از این دست، بیشمار است. کدام را بگویم.

 2. لیثی حبیبی - م. تلنگر گفت:

  اگر توفان در تالش ایران جدی گرفته نشود و فوری غارتگران، همه ی غارتگران جنگل را با پس گردنی(پس گردنی قانونی) بیرون نیندازند، منطقه ی ما می شود محل توفان هایی که هرگز اینجا سابقه نداشته. من با همه نوع آدم در تالش زمین مظلوم، بی نهایت مظلوم، برخورد داشته ام؛ حتی یک بار نیز یک پیر تالش به من نگفته، در فلان سال توفان آمد چنان، که درختان را از ریشه می کند و می شکست و خانه ها را ویران می کرد.
  وظیفه ی من گفتن بود؛ باقی را دیگر خود دانید.
  …………………..

  در ضمن به نظر من باید از سرهنگ وحید اصلانی محترم رسمن و کتبن عذر خواهی شود و اگر ایشان بخواهد باید بتواند دوباره سر کار خود برگردد. در این صورت هم باید حقوق بازنشستگی بگیرد و هم حقوق کاری. من در این سال های پر از خون دل خوردن کمتر مسئولی را دیده ام، بگوید بریدن درختان جنگلی خیانت است به میهن.

 3. لیثی حبیبی - م. تلنگر گفت:

  قابل توجه آنانی که دیگر با کودکان خود تالشی حرف نمی زنند و در کشتن این زبان مادر و رازدار تاریخ شرکت دارند. بیایید آخرین پست وبگاهِ «جهان زبان و واژه شکافی» را بخوانید تا با شگرفی های باور نکردنی تالشی بیشتر آشنا شوید. کَس چه می داند، شاید تکانی خوردید.
  نشانی: jahanezaban.blogfa.com

 4. لیثی حبیبی - م. تلنگر گفت:

  فردی روس آمده در یوتیوب کانالی زده که تغییرات آب و هوایی و اتفاقات مهم طبیعت کره ی زمین را روزانه(هر روز) با ویدیو منتشر می کند. این کانال بسیار بسیار مفید است. ای کاش در میهن ما هم فرد یا گروهی این کار نیک را انجام می داد. شرط این است که هر روز منتشر شود؛ وگرنه آن تأثیر که باید را ندارد.
  ————————
  این هم نشانی ویدیوی روز نوزده دی برابر نهم ژانویه:

  Катаклизмы за день ۹ ЯНВАРЯ ۲۰۲۲ | месть природы,изменение климата,событие дня,в мире,боль земли
  ———————–
  یکی از خبر های ویدیوی امروز(۱۹ دی ۱۴۰۰) را اینجا می آورم.
  در جنوب شرقی برزیل که بخاطر گرمایش زمین سیل های عظیمی جاری شده، فاجعه رخ داد. عده ای که با قایق به تماشای آبشار «کَپیتولیا» رفته بودند؛ ناگهان صخره ای عظیم که اطراف آن با باران های سیل آسای دو هفته ی اخیر شسته شده بود، از دیواره جدا شده، بر قایق سواران فرو ریخت و ۷ نفر را درجا کشت. ۳ نفر ناپدید شدند. ۹ نفر به شدت زخمی گشته، و ۲۳ نفر نیز مجروح شدند.
  ——————-
  این فقط یک قلم است از آنچه بخاطر خرابکاری سودجویان حریص جهان هر روز در کره ی زمین رخ می دهد.
  ———————-
  گرچه خیلی دیر شده، ولی بهتر از هیچ وقت است. پس بیایید با هم برای حفظ جنگل باقی مانده ی تالش و اندک جنگل کل ایران زمین، یکصدا همراه شویم.
  بعد از این حتی یک نفر درخت برای اهداف تجاری و صنعتی نباید بریده شود!

 5. لیثی حبیبی - م. تلنگر گفت:

  در وبگاهِ «جنگلِ مظلوم» بخوانید: گرچه خیلی دیر شده؛ ولی هنوز می توان کاری کرد – توفان در تالش ایران را باید جدی گرفت

  نشانی: jangalemazlum.blogfa.com